Pénzcentrum • 2010. június 22. 13:03
Több piaci szereplői értesülései szerint a bankoknak 120 milliárd forintos terhet kell viselniük a kormány által bevezetni tervezett 187 milliárd forintos különadóból - hangzott el az MR1 Kossuth Rádió reggeli műsorában. A Portfolio.hu ennek ellenére azt az információt kapta, az alábbi számokkal még óvatosan kell még bánni, nem értek véget a tárgyalások a kormány és a pénzügyi szektor képviselői között.
A biztosítókkal és az alapkezelőkkel már megszületett az egyezség a különadóról, vagy legalábbis közel vannak ehhez az állapothoz - értesült az MR1 Kossuth Rádió. Eszerint a biztosítók 36, a befektetési alapkezelők 2.2 milliárd forinttal járulnának hozzá a 187 milliárd forintos kerethez. Úgy tudni, a bankokkal viszont még nem született meg az egyezség, a 120 milliárd forintos összeg inkább a kormány szándékait tükrözi.
Az adóalapról és a kulcsokról egyelőre nincs információ, sőt, úgy tűnik, ennek megtárgyalása még teljesen gyerekcipőben jár, ugyanis az egyes szektorokon belüli egyeztetésre bíznák ennek meghatározását. Úgy hírlik, a kormány szeretne egységes adóalapot és adókulcsot alkalmazni, ez azonban ellentétben áll azzal, hogy az egyes szektorok teherviselését már meghatározták. Talán nem is ez lenne a legnagyobb probléma: a gond az, hogy a teljesen eltérő működéssel, mérleg- és eredményszerkezettel bíró társaságokra gyakorlatilag lehetetlen egységes adóztatási szisztémát felvázolni.
A fenti táblázathoz érdemes hozzátenni: az "Egyéb" sor alatt az értesülések szerint a Magyar Fejlesztési Bankot (5 milliárd), a befektetési szolgáltatókat (1,1 milliárd), a pénzügyi közvetítő társaságokat (3,2 milliárd) és a Budapesti Értéktőzsdét (0,2 milliárd) kell érteni.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Feltűnő, hogy a szövetkezeti hitelintézetek az előzetes nyilatkozatokkal ellenétben úgy tűnik, mégis fizetnének, a tavalyi nyereségük csaknem 60%-át kitevő 6.1 milliárd forint azonban nem tűnik reálisnak.