A világ számos országában jól teljesített a gazdaság, alacsonyak voltak a kamatok és egyszerűvé vált a hitelfelvétel a közelmúltban. Az igénylőket egymásra licitálva bombázták a bankok a kedvező ajánlatokkal, akik sok esetben meggondolatlanul adósodtak el. A bankok a hiteltermékek fejlesztése során néhány vadhajtással is meglepték az ügyfeleket, ezeket gyűjtötte csokorba a Times magazin.
Az ingatlanárak szárnyalása idején az értékbecslők munkáját sokszor nem is kérték a bankok, hanem elfogadták az adásvételi szerződésben szereplő vételárat. Az adósminősítés során pedig olyan bónuszokat és jutalmakat is figyelembe vettek a bankok, amelyeket nem tényleges, hanem csak várható jövedelmeknek lehetett volna csak tekinteni.
Magas finanszírozású jelzáloghitel a fedezet 125 %-áig!
Az egyik brit hitelintézet ajánlata a kilencvenes évek elejére tehető. A bank az ingatlan értékének 95 %-át jelzáloghitel, további 30 %-át pedig a jelzáloghitel kondícióival megegyező kamatszinten nyújtott személyi kölcsön formájában biztosította. A termék kockázata az ingatlanárak emelkedésének idején folyamatosan csökkent és más bankok is átvették ezt a gyakorlatot. Az elmúlt időszakban tapasztalt árzuhanás oda vezetett, hogy számos hitelfelvevő most sokkal kevesebb fedezettel rendelkezik, mint amennyi a fennálló tartozása.
A fizetés tízszeresének megfelelő hitelkeret
A hitelpiac szárnyalása idején a bankok bátran be merték vállalni, hogy az ügyfeleiknek a havi jövedelmük 8-10-szeresének megfelelő folyószámla hitelkeretet biztosítanak. Bizonyos esetekben a havi rendszeres jóváírások mellé elfogadták az ügyfél egyéb bevételekről szóló nyilatkozatát, ami tovább duzzasztotta a hitelkeretet. Az amerikai és a brit pénzintézetek a hitelválság beköszöntét követően szűkítették a kereteket, mert voltak ügyfelek, akik adósságcsapdába kerültek, amikor ebből fedezték a lakáshitelük törlesztését.
Devizahitelek: célkeresztben Magyarország!
A devizahitelezés térhódítása olyan méreteket öltött, hogy hazánkban a hitelkihelyezések több mint 90 %-a devizában történt az elmúlt egy évben. Az árfolyamok jelentéktelen ingadozása nem jelentett akkora törlesztőrészlet változást, ami nem érte volna meg a kockázatot, egészen októberig. A belföldi fizetőeszköz gyengülése rövid időn belül kétszámjegyűvé vált a frankkal és az euróval szemben, a havi törlesztési kötelezettségek pedig ezzel arányosan nőttek. A devizahiteles ügyfeleket tájékoztatták a bankok az árfolyamkockázatról, de ilyen mértékű ingadozásra csak kevesen számítottak.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Bankközi kamatlábakhoz kötött hitelek
A hitelpiacon megtalálható fix és változó kamatozású termékek mellett megjelentek a bankközi kamatlábakhoz (Bubor, Libor) kötött konstrukciók. A másodlagos jelzálogpiacra specializálódott tengerentúli hitelezők kiváltották az ügyfelek fix kamatozású hiteleit a bankközi kamatokhoz kötött hitelekre. Bár a hitelező elkerülte a kamatszint változásából adódó veszteségeket, de a kamatingadozást követően a hitelfelvevők sokkal rosszabbul jártak és magasabb lett a havi részletük, mint a hitelkiváltás előtt.
A lakásvásárló még egy autót is kap ajándékba!
A termékfejlesztők úgy tartják, hogy az igazán jó banki ajánlatnak nem kell reklám, mert az saját magát adja el. De egyesek arra is rájöttek, hogy lehet tetézni a bajt egy rossz hitel esetében. Jó példa erre az egyik brit lakásépítő szövetkezet, amely a belvárostól való távolság leküzdése érdekében egy Rover 200-ast adott ajándékba a vásárlóknak. A modell azonban inkább átok volt, mint áldás a vevőknek. A megbízhatatlan járművektől szinte mindenki azonnal próbált megszabadulni a használt autó piacon. Maga a hitel sem volt igazán kedvező, a vásárlók minél előbb igyekeztek kiváltani azokat és az ebből eredő megtakarításokból pedig befizettek egy megbízható járműre.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


