Az elkövetkező másfél év során a brit családok mintegy 10%-a kerülhet olyan kellemetlen helyzetbe, hogy ingatlanja kevesebbet ér, mint a rá felvett még vissza nem fizetett tartozás.
A Morgan Stanley elemzői által tegnap nyilvánosságra hozott anyag szerint a fenti helyzet kialakulásához elegendő egy 15%-os ingatlanár csökkenés bekövetkezése, melyet korántsem tartanak elképzelhetetlennek a szakértők.
Természetesen a felvázoltnál is rosszabb helyzet alakulhat ki, amennyiben az ingatlanok értéke még ennél is nagyobb mértékű csökkenést produkál. A háttérben egyértelműen az áll, hogy a közelmúltban rengetegen a magas finanszírozási arányú, gyakorlatilag önerő nélküli lakáshitelekhez fordultak, ezen konstrukciók nélkül ugyanis sokak számára esélytelen lett volna az ingatlanvásárlás.
A szigetországban számos olyan hitellehetőség akadt, mely egy lakáscélú jelzáloghitel és egy fedezetlen személyi kölcsön kombinációjaként az ingatlan értékének 115%-át finanszírozta. Ezen kockázatos hitelek a válság kirobbanása után szélsebesen eltűntek a piacról, így a magas finanszírozási aránnyal bajba jutott ügyfeleknek kevés esélyük maradt a refinanszírozásra, azaz hitelük olcsóbbra cserélésére, átütemezésére.
Az önerő nélküli konstrukciók olyan piaci környezetben voltak életképesek, amikor az ingatlanárak emelkedését valószínűsítették a szakértők, ekkor ugyanis a finanszírozási arány a törlesztés és áremelkedés mellett belátható időn belül olyan szintre süllyedhet, hogy a hitelfelvevő esetleges probléma esetén még pótlólagos hitelt is kaphat ugyanazon ingatlanra. Az árcsökkenés ezzel szemben halálra ítéli a minimális önerőt követelő hiteleket, előfordulhat ugyanis, hogy a fedezetül szolgáló ingatlan értéke gyorsabban csökken mint a fennálló hiteltartozás és amennyiben a tartozás értéke meghaladja az ingatlan értékét, gyakorlatilag gazdaságilag irracionális döntés a törlesztés folytatása. (Nem számolva persze a negatív adóslista hatásaival és azzal, hogy ezen döntéseiket a legtöbben nem racionális alapon hozzák meg, hiszen nem szeretnék elhagyni otthonukat.)
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mindenesetre elgondolkodtató, hogy a Morgan Stanley szakértői szerint a britek 10%-a könnyen olyan helyzetbe kerülhet, hogy döntenie kell: mennyire szeretné megtartani otthonát.

Úgy kellett már ez a pénz a városoknak, mint egy falat kenyér: gigatámogatást kap rengeteg település
Az OTP Bank az előző uniós ciklus kezdete óta közel 400 önkormányzati fejlesztéshez nyújtott kiegészítő forrást.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


