Visszavetheti a magyarországi filmgyártást, hogy az Európai Unió még nem döntött a produkciókhoz adott adókedvezmények fenntarthatóságáról - állítja a Deloitte Zrt. adó-tanácsadási igazgatója.
Ezek érvényesítését kétéves ciklusokban engedi Brüsszel, a legutóbbi tavaly év végével lejárt. Veszprémi István szerint az unió a közelmúltban vizsgálatot indított, amiért a magyar támogatási program idén is érvényben van - Magyarország számára kedvezőtlen eredmény esetén pedig az idén adott kedvezményeket vissza kell fizetniük az igénylőknek. Ez éppen egy fellendülő szakaszban érné a filmipart: tavaly 5,6 milliárd forint volt az adóigazolások összértéke, míg egy évvel korábban 3,3 milliárd forint.
A kulturális kormányzat azonban nem aggódik. "Az a célunk, hogy mielőbb megállapodjunk az EU versenypolitikai főigazgatóságával a 2008-2009-es időszakra vonatkozó magyar filmtámogatási rendszerről" - mondta lapunknak Sámuel Balázs, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) főosztályvezető-helyettese. Szerinte viták vannak, de azokat előbb-utóbb sikerül majd rendezni, hiszen a többi tagállamnak is sikerült, és 2009-ig fenntarthatják filmgyártásuk állami támogatását.
Az EU a filmek kulturális tartalmától teszi függővé a támogatást. Erre többféle módszert alkalmaznak a tagállamok, például Németországban, Angliában és Máltán egy pontrendszerhez, Belgiumban, Hollandiában pedig bizonyos feltételrendszer teljesüléséhez kötik a produkciók támogatását. Magyarország a magyar, a magyar részvételű koprodukciók és a bérmunkák esetében is egységes pontrendszert alkalmazna, amelynek különböző komponenseibe a forgatási helyszín, a közreműködők és az európai nyelv éppúgy beletartozna, mint a gyártók és a színészek. Így az itt gyártott bérmunka-produkciók sem esnének el a támogatástól. Ha egy bizonyos pontszámot elér a produkció, jogosult lenne a dotációra. Az uniónak az adókedvezmény 20 százalékos mértéke ellen nincs kifogása - hangsúlyozza Sámuel.
A filmproducerek nem várták ölbe tett kézzel az ügy végkimenetelét. Tavaly ugyanis jóval többen regisztrálták magukat a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Filmiroda Igazgatóságánál, mint ahány filmnek a gyártása ténylegesen elkezdődött. A nyilvántartásban szereplő gyártók jogosulttá váltak a 20 százalékos adókedvezményre - ám ténylegesen csak azt követően vehetik igénybe, ha benyújtották a számlákat. A listára 57,4 milliárd forint értékű produkció került, ennek valamivel több mint feléről azonban nem érkezett be számla, vagyis ezek gyártása a következő időszakban indulhat el. A kulturális kormányzat szerint az Európai Unió nem marasztalja el Magyarországot a kedvezmény miatt.

Óriási hiteldilemma előtt áll rengeteg magyar család: milliókat spórolhatnak így, de van egy bökkenő
Az MNB legfrisseb adatai alapján idén februárban már megközelítette a 17,3 millió forintot az újonnan felvett szabad felhasználású jelzáloghitelek átlagos szerződéses összege.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


