A lakásvásárlás körüli döntések egyik legfontosabb elemeként bankot és lakáshitel-konstrukciót választunk. A döntés százezrekbe kerülhet, akár a kamatokról, akár a kezelési költségről, akár a választott devizanemről legyen szó. Az alapvető elemek között azonban van egy, amely az erős verseny közepette is megosztja a bankokat, ez pedig nem más mind a jövedelemigazolás. A következőkben annak nézünk utána bővebben, hogy hogyan módosítja a jövedelemigazolás megléte vagy meg nem léte a lakáshitelek költségeit a különböző konstrukciók esetében.
Az amerikai hitelesek példáját látva, ahol az úgynevezett "nindzsa hitelek" esetében a hitelintézetek jövedelemigazolás nélkül biztosítottak magas finanszírozási arányt, egyértelművé válik, hogy a rossz jövedelmi helyzetben lévők számára forrást nyújtani bizony kockázatos, sok esetben életveszélyes dolog. A közelmúltban több amerikai hitelintézet is csődöt jelentett a hitelportfoliójában bekövetkezett nagyarányú bedőlések miatt.
Hazánkban a hitelezési gyakorlat, ahogy azt a Magyar Nemzeti Bank is kiemelte, kifejezetten konzervatív, a verseny csak nemrégiben vezetett oda, hogy megjelentek az első önrész nélküli konstrukciók. A 100 százalékos finanszírozási arányt a bankok azonban továbbra is szigorú jövedelemvizsgálathoz kötik, pontosan a fent leírt kockázat kiküszöbölése érdekében.
Ez nem jelenti azt, hogy itthon nem kaphatnánk jövedelemigazolás nélkül hitelt. A pénzintézetek többsége biztosítja ügyfelei számára a jövedelem vizsgálatának mellőzését, ez azonban egyetlen esetben sem járhat együtt az ingatlan teljes vételárának finanszírozásával. Vagyis, ha nincs jövedelemigazolás, akkor legalább megfelelő önrész szükségeltetik a hitelfelvételhez.
A kereskedelmi bankok azonban, ahogy az válaszaikból is kiderül, különböző "büntetőtételeket" alkalmaznak azon ügyfeleikkel szemben, akik a jövedelmük eltitkolása mellett szeretnének hitelhez jutni, vagyis különböző eszközökön, díjtételeken keresztül árazzák be az ezzel járó kockázatot.
Különbség a törlesztőrészletekben: csak elvétve fordul elő
A válaszadó bankok közül csak három: a Raiffeisen, az Allianz és az UniCredit Bank jelezte, hogy kockázati felárat alkalmaz a jövedelemigazolás nélküli hitelkonstrukciók választókkal szemben. Ez a hitelfelvevők számára annyit jelent, hogy a bankok számára kockázatosabbnak bizonyuló ügyfelek magasabb havi törlesztőrészletet fizetnek, mint azok akik úgy vélik, hogy jövedelmük bevallásával érdemes csökkenteni terheiket.
Az alábbi táblázatokban foglaltuk össze, hogy öt-, illetve tízmillió forintos hitelösszeg esetében hogyan alakulnak a hitelek törlesztőrészletei a jövedelemigazolás meglétének vagy nem létének függvényében, ha a futamidőt 20 évről 35 évre nyújtjuk.
A táblázatokban szereplő törlesztőrészletek arról tanúskodnak, hogy a legnagyobb felárral a Raiffeisen Bank dolgozik, melynél 35 éves futamidő és 5 millió forint esetén a jövedelemigazolás nélküli konstrukciót választó ügyfél 17 százalékkal fizet többet, mint a jövedelem megadását választó hitelfelvevő. A másik két felárral dolgozó bank esetében a kockázati díj mértéke kisebb, a törlesztőrészleteket tekintve kedvezőtlenebbnek mondható konstrukció esetében az ügyfelek 3-5 százalékkal fizetnek többet havonta.
Az UniCredit Bank a kedvezményes időszakban nem alkalmaz kockázati felárat, így a törlesztőrészletek a két konstrukció esetében az akció időtartama alatt megegyeznek.
Van, amikor nincs is...
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A kockázati felár azonban nem az egyetlen eszköz a bankok kezében. A táblázatok ugyanis arról is árulkodnak, hogy vannak pénzintézetek, így K&H és a Budapest Bank is, amelyek egyáltalán nem folyósítnak jövedelemigazolás nélküli hiteleket.
A Budapest Bank kiemelte, hogy minden a bank szolgáltatásait igénybe venni szándékozó hitelfelvevőnek legalább a minimálbér összegéről szóló jövedelemigazolást kell a hiteligényléshez csatolnia.
Finanszírozási arány és folyósítási jutalék - itt húznak a bankok
A válaszadó bankok többsége azonban nem a kockázati feláron és nem is a hitelnyújtás jövedelemigazoláshoz kötésén keresztül kezeli kockázatát, hanem az elérhető finanszírozási arány korlátozásán, illetve a front-end költségek, vagyis az első törlesztésig felmerülő költségek, differenciálásán keresztül.
A CIB, az OTP és az Inter-Európa Bank eltérő folyósítási jutalékot alkalmaz a kétféle konstrukció esetében. Utóbbi 2007. november 5-vel szünteti meg a jövedelemigazolás nélküli konstrukciók esetében használt kockázati felárat. Így különbség már csak a folyósítási jutalékban lesz, amely a kockázatosabbnak minősített hitelek esetében a normál 1 százalékról 2 százalékra emelkedik.
Az MKB és az FHB a finanszírozási arány csökkentésén keresztül kezeli a felmerült kockázatot. Az FHB-nél kérdésünkre elmondták, hogy a hitelösszeg maximuma a jövedelemigazolás nélküli konstrukciók esetében a hitelbiztosítéki érték 40-50 százalékára csökken, míg jövedelemigazolás mellett ez az arány 70-80 százalék.
A hitelbiztosítéki érték az az érték, melyet a bank az értékbecslő által megállapított forgalmi értékből elfogad, vagyis amin az ingatlant, mint fedezetet nyilvántartja. Ez az FHB esetében általában a forgalmi érték 80-90 százalékát éri el.
Az Erste a korábbiakban elmondottakkal szemben nem a finanszírozási arányt, hanem a maximális hitelösszeget korlátozza: míg a jövedelemigazolást is benyújtó ügyfelek esetében a bank nem alkalmaz korlátot, addig a kockázatosabb konstrukció esetében a hitelösszeg felső plafonja 50 millió forint.
Mindent összvetve elmondhatjuk, hogy a jövedelemigazolás nem létéből fakadó kockázatot kezelésére és beárazására minden hazai bank megalkotta a maga eszközét, a jövedelemigazolás nélküli hitelt választóknak azonban érdemes jól meggondolniuk, hogy melyik bank konstrukciója mellett döntenek, az ugyanis hosszú távon több száz ezer forintba kerülhet számukra.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.