Az első lakásvásárlók és a változó kamatozású hitellel rendelkezők után most újabb társadalmi csoportot sebez meg a hitelválság: a rendkívüli mértékben eladósodott nyugdíjas réteg ugyanis az aktív lakosságnál nehezebben viseli a szigorodó hitelfelvételi feltételeket és a kockázat függvényében árazott kamatok emelkedését.
A Wilkins Kenedy által készített felmérés szerint az elmúlt öt esztendőben megduplázódott a fogyasztói csődeljáráshoz folyamodó nyugdíjasok száma az Egyesült Királyságban. Manapság a fogyasztói csődeljárások 7 százalékában érintettek a nyugdíj közelében állók, vagy már nyugdíjas korúak, szemben a 2002-ben jellemző 3 százalékos mértékkel.
A problémát a felmérést készítő cég szakembere szerint a 2003-as törvényváltoztatás okozza, mely az adó- és a nyugdíjrendszert is alapjaiban változtatta meg, lehetetlenné téve, hogy a nyugdíjasok pontos képet kapjanak arról, hogy mekkora jövedelemre számíthatnak, ha a nyugdíjkorhatárt elérve feladják korábbi munkájukat.
A későbbiekben kezelhetetlennek bizonyuló hitelek közül azonban sokat nem a nyugdíjkorhatár elérése előtt (hosszú távú lakáscélú hitelek), hanem a nyugdíj után vettek fel. A pénzintézetek az elmúlt öt esztendőben az erős emelkedést mutató ingatlanárak mellett, fedezet alapon, a nyugdíjasok számára is magas finanszírozási arány mellett hiteleztek. A válság első jeleire azonban ez a korcsoport rögtön azok közé került, akik esetében a hitelezési politika szigorodott, a kamatok pedig növekedtek.
A dinamikusan növekvő ingatlanárak mellett a hitelezési politika fellazulását indokolta az is, hogy az 1990-es évek végén a nyugdíjak huzamosabb ideig az energia- és az élelmiszerárak növekedési üteménél gyorsabb emelkedést mutattak. Amellett, hogy a nyugdíjak növekedési üteme az aktív lakosság keresetbővülését is meghaladta.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A 2003-as szabályozás változása és az amerikai piacon kialakult hitelválság átgyűrűzése azonban oda vezetett, hogy egy emelkedő kamatkörnyezetben, a hitelezési politika szigorodása mellett a nyugdíjak növekedése már nem tudta megállni a helyét, és nem tudott biztos megélhetést nyújtani az eladósodott nyugdíjasoknak.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


