18 °C Budapest

Omlik a vakolat? Hagyd, hogy az állam fizessen helyetted!

Pénzcentrum
2007. augusztus 6. 12:00

Az elmúlt hetekben többször is bővebben tárgyaltuk a társasházakat érintő legfontosabb kérdéseket és a leggyakoribb problémákat, melyekkel egy kisebb-nagyobb lakóközösségnek a mindennapokban meg kell birkóznia. Így már tudjuk, hogy ha pereg a vakolat és a rossz nyílászárók miatt már elviselhetetlen a huzat a lakásokban, a megoldásról a közgyűlésen a tulajdonosoknak kell határozni, és persze vállalni a döntés anyagi következményeit.

Az apróbb javításokat a társasházak általában a felújítási számláról rendezik, amelyen a lakók által ilyen célra befizetett összegeket kezelik. A felújítási alap beszedése nem kötelező, ám akkor sincs azonban minden rendben, ha a közgyűlés úgy dönt, mégis befizeti a tulajdoni hányad arányában meghatározott összeget, hiszen ez csakis a kisebb munkálatokra elegendő.

A teljes tatarozáshoz akár több tízmillió forintra is szükség lehet, amely még lakásokra leosztva is igencsak megterhelő nagyságú összeget jelent, attól függően, hogy hány lakásos a társasház. Ekkor kell és érdemes is a tulajdonosoknak elgondolkodnia azon, hogy milyen külső forrás bevonására van lehetőségek, honnan fedezzék a költségeket.

A kereskedelmi bankok és a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül az állam is megoldást kínál a problémára, előbbiek természetesen bár kedvező feltételek mellett, de piaci alapon, míg az MFB a "Sikeres Magyarország" Hitelprogramon keresztül refinanszíroz kedvező kamatozású hiteleket, melyekhez állami támogatás is igényelhető.

Bár könnyű lenne a probléma felett legyintve azt mondani, a megoldás megtalálása a közös képviselő dolga, ha tulajdonosként mi is a közgyűlés tagjai vagyunk, szükséges, hogy tudjuk melyik megoldás mellett kardoskodjunk, s végül melyik mellett tegyük le a voksunkat. A jó döntéshez azonban elengedhetetlen a lehetőségek számbavétele és a pontos ismeretek megszerzése, ezért a következőkben a társasházaknak nyújtható hitelkonstrukciókról ejtünk néhány szót.

Folyószámlahitel nem felújításra!

Bár a felújítást, a folyószámlahitel magas költségei miatt nem ajánlatos ilyen forrásból finanszírozni, akadhatnak olyan élethelyzetek, amikor a társasháznak szüksége van átmenetileg külső finanszírozásra. Társasházaknak nyújtott folyószámlahitellel egyedül a K&H esetében találkozunk, a hitelkeret azonban, mint a legtöbb vállalati termék esetében, egyedi elbírálású, így sem a kamatokról, sem a hitelkeret maximumáról nem tudott bővebb tájékoztatást adni a bank diszpécsere.

A hitelkeret igénylése okos megoldást jelenthet, nem árt azonban a közgyűlésnek arról rendelkezni, hogy a közös képviselő milyen esetekben és milyen célra használhatja fel a társasház számára adósságot jelentő lehetőséget. A rendelkezéseket a konstrukció igénybevételének költséges volta is indokolja.

Teljes tatarozás - használd ki, amit az állam ad

A társasházak, a lakásszövetkezetekhez és a magánszemélyekhez hasonlóan részt vehetnek a lakossági energiatakarékossági hitelprogramban, amely egyrészt az 1994. előtt épült ingatlanok hő-takarékosabbá tételét, másrészt az ennél fiatalobb lakások és házak esetében pedig a megújuló energiaforrások használatának fokozását célozza. Az energiatakarékossági programmal egy korábbi cikkünkben már részletesen foglalkoztunk, így most csak a konstrukció alapadatait elevenítjük fel egy táblázat segítségével.

Abban az esetben, ha a kérdéses társasház paneltechnológiával épült, az energiatakarékossági program helyett igénybe veheti a Panel Plusz Hitelprogramot, amely a felújítás költségeinek 2/3-ig biztosít hitelt, melynek maximumát lakásonként 800 ezer forintban (önálló hitel esetében pedig a költségek 75 százalékában, és 900 ezer forintban) határozza meg.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A hitelprogramban legalább négy lakással rendelkező társasházak és lakásszövetkezetek vehetnek részt, persze csakis közgyűlési határozattal és 30 napnál nem régebbi földhivatali tulajdoni törzslappal a kezükben.


Az energiatakarékossági programmal ellentétben, a paneleknél szinte mindenre felhasználható a hitel az épületen kívüli területek fejlesztésétől a nyílászárók cseréjén keresztül a távfűtési hálózatról való lecsatlakozásig.

Lakástakarékpénztár egy kicsit másként

Az MFB által ajánlott hitelprogramok azonban nem az egyetlen lehetőséget jelentik az állami támogatás kiaknázására, a lakástakarékpénztári megtakarítások segítségével is jelentős összegű, vissza nem térítendő állami támogatáshoz juthatnak a társasházak, melynek pontos összege az alábbi táblázatban olvasható.


Lakástakarékpénztári megtakarításhoz kapcsolódóan nyújt hitelt a Fundamenta és az OTP Lakástakarékpénztár a futamidő lejártával, illetve a korábbiakban már ismertetett kombi termék társasházakra vetített analógiája is megtalálható a piacon az UniCreditnél és az OTP-nél.

A következő táblázatban a Fundamenta ás az OTP Lakástakarékpénztár által ajánlott konstrukciók alapfeltételeit foglaltuk össze, a két termék összehasonlíthatóságát nehezíti, hogy sem a megtakarítási, sem a hitel futamideje nem egyezik meg.


A Fundamenta a megtakarítási időszak felének letelte után áthidaló kölcsönt is ajánl a társasházak számára, természetesen ebben az esetben a költségek jóval magasabbak, az éves kamat mértéke eléri a 8 százalékot. Így, amennyiben lehetséges, érdemes kivárni a megtakarítási időszak végét, hogy hozzájuthassunk a valóban kedvezményes 3,9 százalékos kamatozású hitelhez.

Mint azt már említettük a társasháznak lehetősége van arra, hogy ne várja ki a megtakarítási időszak lejártát, és a lakáselőtakarékossági szerződés megkötése után azonnal hitelt igényeljen, továbbra is kihasználva az állami támogatás előnyeit. A konstrukció egyetlen hátrányát a jóval magasabb költségek jelentik, amelyek akár a piaci kamatozású, lakáscélú forinthitelek kamatait is elérhetik.

PC BLOGGER & PODCASTER
Kiszámoló  |  2025. május 12. 11:44
A Magyar Közlönyben jelent meg három napja az Alkotmánybíróság határozata, miszerint alaptörvény-ell...
MEDIA1  |  2025. május 12. 09:30
2025 májusától László Katalin tölti be az Adaptive Media értékesítési vezetői pozícióját.
Holdblog  |  2025. május 12. 07:12
Az Egyesült Államok reálgazdaságának és részvénypiacának tartós szárnyalása az elmúlt másfél évtized...
Kasza Elliott-tal  |  2025. május 10. 18:16
Február 11-én vásároltam a mostani csomagom első adagját, szerintem három hónapig még sosem tartotta...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 12. hétfő
Pongrác
20. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?