13 °C Budapest

Óriási infláció - nem ér semmit a pénzük!

Pénzcentrum
2007. augusztus 2. 14:00

Vágtázó hiperinfláció keseríti meg az afrikaiak életét, pontos számadat a pénzromlás üteméről már nem is állapítható meg, nem meglepő módon a hivatalos adatok és a külföldi független szakértők becslései meglehetősen nagy mértékben eltérnek egymástól. A hiperinfláció káros hatásait nem is olyan régen, még mi is érezhettük bőrünkön.

A tegnapi napon bocsátotta ki a zimbabwei központi bank az új papírpénzt, a kétszázezres zimbabwei dollárost, amely kétszerese az eddigi legmagasabb névértékű pénznek. A jegybank közleménye szerint a fizetési forgalom megkönnyítése érdekében kényszerültek az új címlet bevezetésére.

Ez azonban még nem fogja megoldani a zimbabweiek óriási inflációs gondját, az 1945-46-os hiperinfláció idején Magyarországon először a sima- majd a helyzet megoldására kitalált adópengő címleteinek folyamatos emelésére kényszerült a jegybank, a sor az egymilliárd bilpengőnél (tíz a huszonyegyediken) állt meg, amely a világon kiadott legmagasabb címletű bankjegy címét birtokolja.

A hivatalos átváltási árfolyam szerint egyébként 1 zimbabwei kétszázezres 13 amerikai dollárt ér, a valós értéket jobban mutatja a feketepiaci árfolyam, amely 1 amerikai dollár. Az elszabadult inflációra jellemző tünetek, ahogyan az nálunk is zajlott, a dél-afrikai országban is jelentkeznek már, a pénz oly mértékben elértéktelenedett, hogy egész maroknyi papírpénzért lehet csupán a mindennapokhoz szükséges termékeket megvásárolni.

A közgazdasági értelemben vett tartalom szerint akkor beszélhetünk hiperinflációról, amennyiben a pénz rendre elveszíti funkcióit (felhalmozási, értékképzési, forgalmi, fizetési), kivonul a forgalomból és helyette más pénzhelyettesítők használatához folyamodnak a fizetések során. Ez valósult meg nálunk is 1945-ben, mikor már talicskával lehetett volna hazahordani a hetente kiadott fizetést, ha ugyan lett volna értelme. Az emberek azonban inkább azonnal elköltötték pénzüket, ugyanis a csere, vagyis bartergazdaság révén jobban tudtak boldogulni.

Zimbabwében a legtöbb üzlet, sőt a kormányzati intézmények is csupán vonakodva, vagy egyáltalán nem fogadnak el még csekket sem, mivel attól tartanak, hogy a valuta értéke még tovább csökken, mire az átváltási tranzakció lezajlik.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Tavaly augusztusban a jegybank lenyisszantott néhány nullát a valuta végéről, ez azonban az árszintre és az inflációra semmilyen hatással nem bírt, hiszen csupán a mérce változik meg az ok nem. Ez csak annyit jelent, mintha centiméter helyett méterben mérnénk le szobánk hosszát.

Hivatalos adatok szerint az infláció 4500 százalékos, független finanszírozók szerint az érték 9000 százalék körül lehet, egyes információk szerint ez a tegnapi éjszaka során már át is léphette a 100000 százalékot is. Statisztikailag általában a havi 50 százaléknál magasabb inflációt tekintik hiperinflációnak.

A hiperinflációból van kiút, a hitelplafonnal egyidejűleg alkalmazott nullifikáció. 1946-ban ezt az választottuk, vagyis a régi elértéktelenedett pénztől megtisztított gazdaságba lehetett csak bevezetni a forintot (az adópengő bevezetése nullifikáció és hitelplafon alkalmazása nélkül nem segített).

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. május 4. 18:41
Felháborodott az egykoron a TV2-n látható Napló című népszerű közéleti magazinműsor több készítője a...
Holdblog  |  2025. május 4. 09:17
Ugyan a top helyekre már bőven odaférnek ázsiai városok, de azért a legfontosabb pénzügyi központok...
Bankmonitor  |  2025. május 4. 08:47
A Bankmonitor legújabb videójában a szülők pénzügyi döntései volt a téma. A pénzügyi szakértők és gy...
ChikansPlanet  |  2025. május 2. 09:39
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosna...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 5. hétfő
Györgyi
19. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33