Magyarországon az élelmiszerek árai az albán és a montenegrói szinten mozognak - derül ki az Eurostat friss jelentéséből. Az első pillantásra meglepő adatokat azonban alaposabban szemügyre véve úgy tűnik, a magyar árak nem lógnak ki a régiós körből.
Magyarországon az élelmiszerek árszintje az EU-átlag 70 százalékának felel meg. A vásárlóerő-paritáson számolt mutató tulajdonképpen a fejlettséggel összhangban álló árszintet tükröz. Az egy főre jutó GDP ugyanis ugyanezen módszer alapján 64 százalék körül áll.
Ugyanakkor az élelmiszerárak nem csupán a fejlettséggel állnak szoros összefüggésben, hanem országspecifikus tényezők is befolyásolják. Ez a magyar esetben is megfigyelhető, hiszen a kínálati sajátosságoknak megfelelően a gabonatermékek (60%) és a zöldség, gyümölcs (65%) ára alacsonyabb, és bizonyára a keresleti viszonyok is közrejátszanak abban, hogy a zsírok, olajok viszonylag drágábbak (90%).
Fontos tényezőnek tűnik az is, hogy az ország agrárszektora mennyire fejlett. Így fordulhat elő, hogy a domborzati meghatározottság miatt Albániában (70%) az élelmiszerek viszonylag drágák, bár az árszint elszakadása főként a fejlett, zordabb éghajlati viszonyokkal jellemezhető országokban a tipikus (119-163%).
Vélhetően ilyen specifikumok okozzák azt is, hogy a balkáni országok közül néhány (például az említett Albánia vagy Montenegró) a listán az Európai Unió fejletlenebb országaival azonos klaszterban szerepel.
Amennyiben nem csupán az élelmiszereket figyeljük, hanem az olyan, jellemzően növényi alapanyagú termékeket, mint a dohány és a szeszes ital, újabb befolyásoló tényezők kerülnek a képbe. Ezek közül a legfontosabbak, hogy jelentős adótartalmuk miatt a gazdaságpolitika erősen befolyásolja a termékek árát, illetve a külkereskedelem sokkal inkább jellemző erre a piacra. Van, ahol a két hatás tompítja egymást, máshol erősíti.
A szeszes italok esetében az árszintek relatív szórása alig nagyobb, mint az élelmiszerek esetében, ám a dohányáruknál csaknem kétszerese. Utóbbi esetben a fejlett országok látványosan drágák, míg a fejletlenebb EU-tagok lemaradása -a fokozatos adóharmonizáció ellenére - még mindig igen jelentős.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Magyarország e tekintetben sem lóg ki a sorból, a dohányáruk vásárlóerő-paritáson számolva a Norvégiában jellemző szint negyedébe kerülnek, Montenegróban viszont a miénkhez viszonyítva feleakkora az árszint.
Összességében elmondható, hogy a teljes termékkör (élelmiszer, üdítőital, szeszes ital és dohányáruk) árszintjében 37 európai ország közül a 25. helyen állunk, ami a fejlettségünkkel összhangban áll. A felzárkózási folyamat során az árak közeledni fognak a nyugati országokban megfigyelhető szinthez, ám ez a folyamat még hosszú évekig fog tartani.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.