Az eladósodottsággal kapcsolatos hírek többsége a középosztályra fókuszál, ők bizonyulnak ezzel kapcsolatban a leginkább érintettnek. Míg a gazdagok rekordméretű bevételeik fényében sütkéreznek, addig a középosztály kétségbeesetten próbálja betakarni a jövedelme és az emelkedő fenntartási költségei közti szakadékot. Azonban meglepő eredmények olvashatóak ki az amerikai nemzeti eladósodottsági adatokból.
A FED fogyasztók pénzügyi helyzetét vizsgáló felmérése alapján azt a meglepő következtetést vonhatjuk le, hogy a gazdagok gyorsabban halmozzák fel adósságaikat, mint a középosztály. Az amerikaiak leggazdagabb 1 százaléka 342 milliárd dollárnyi (66 ezer milliárd forint) adósságot gyűjtött össze 1998 és 2004 között. Ebbe az 1 százalékba egyébként azok a háztartások tartoznak, akiknek elsődleges lakhelyük legalább nettó 6 millió dollár értékű. Közgazdászok szerint 2004 óta valószínűleg ez az eladósodottsági szint még tovább emelkedett, mivel a kamatlábak relatíve alacsonyan maradtak.
A leggazdagabb egy százalék amellett, hogy az amerikai nemzeti jólét aránytalanul nagy részében osztozik, jelenleg a teljes nemzeti adósság 7 százalékával rendelkezik (mintegy 650 milliárd dollár hitelfelvétellel), szemben az 1998-ban tapasztalt 5 százalékkal. Ez a növekedés jóval magasabb a többi csoporténál.
Ugyanakkor természetesen a középosztálytól merőben más hitelfevételi céljai lehetnek a vagyonosoknak. Ők a kölcsönökre gyakran, mint pénzügyi eszközökre tekintenek. Az adósság legnagyobb része jelzáloghitel a FED adatai szerint. Ugyan vélhetően nem okozna nekik gondot egy 20 millió dolláros kis kúria árának "kipengetése", de hitelfelvételeik oka inkább az, hogy pénzüket magasabb hozamú befektetéseikből nem kívánják kivonni.
Néhány szociológus és közgazdász szerint a jómódú emberek adósságnövekedése abból fakad, hogy egyre nagyobb nyomás nehezedik rájuk, mivel még gazdagabb társaikkal fenn akarják tartani a lépést. Dalton Coney, a New York University szociológusa szerint ez úgy néz ki, hogy a legfelső 1 százalék igyekszik fenntartani az ütemet az 1 százalék tizedével, akik pedig az 1 százalék századától nem akarnak lemaradni.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


