Az amerikai vámintézkedések jelentős hatással lehetnek az euróövezet gazdasági teljesítményére, ami az EKB szerint akár 0,4 százalékpontos GDP-visszaesést is eredményezhet.

Az elmúlt hetekben egyre több sajtóhír jelent meg, hogy az egy főre jutó GDP tekintetében Románia ideiglenesen megelőzte Magyarországot. Azonban egyetlen mutató alapján ezt nem lehet biztosan állítani.
A nemzetközi statisztikákban egyre több olyan mutatóval találkozhatunk, ami azt mutatja, hogy az egy főre jutó GDP alapján megelőzte a magyar gazdaságot Románia. Alapvetően egy elterjedt és egy jó megközelítés azt vizsgálni, hogy a vásárlóerő-paritás alapján melyik országnak milyen a fejlettségi szintje, azonban ez a megközelítés nem tud teljesen egzakt képet adni a nemzetgazdaságok teljesítményéről és életszínvonaláról – állítja az Oeconomus.
Az egy főre eső, vagy éppen a teljesen normális GDP növekedés körüli érvelés leegyszerűsítve annyit tesz, hogy ha a GDP növekszik, akkor a gazdaság jó állapotban van, és a nemzetgazdaság bővül. Azonban, bár ez a megközelítés az egy főre eső GDP az áruk és a szolgáltatások kibocsátásában bekövetkezett változásokat jól mutatja, akkor már kevésbé nevezhető hatékonynak, ha az általános jólét szempontjából fontosnak tekinthető mozzanatokat kell bemutatni. Az élmények minősége ugyanis sokszor felülírja az állandó termelést, így a GDP egyszerűen kezdi elveszteni az eredeti küldetését.
Éppen ezért történik egyre több kísérlet a GDP hiányosságainak kiküszöbölésére: ilyen a Genuine Progress Indicator (valódi fejlődés mutatója), a Gross National Happiness Index (bruttó nemzeti boldogság indexe) is, ami kapcsán szintén megfogalmazhatóak kritikák. A GPI nagy előnye viszont, hogy alapvetően figyelembe veszi a gazdasági, társadalmi és környezeti kedvező és kedvezőtlen hatásokat is, ami alapján alakítja a GDP-t. Az elemzésben hozzáteszi, hogy
ez alapján pedig már nehezebb olyan mutatókat találni, ami alapján Románia leelőzte volna Magyarországot.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


