Donald Trump januárban bejelentett vámintézkedései rövid idő alatt komoly kereskedelmi konfliktusokat eredményeztek.

Mi az összefüggés a válságok és a munkanélküliség között? A közgazdasági elmélet szerint gazdasági visszaesések, tartósabb válságok során megemelkedik a munkanélküliség, vagyis a gazdasági kibocsátás (GDP) és a munkanélküliségi ráta ellentétesen mozog. Ezt az összefüggést hívják Okun-törvényének. Most annak jártunk utána, hogy hogyan számolnak ezzel a törvénnyel, és milyen következtetéseket lehet levonni a 2008-2009-es globális pénzügyi és gazdasági válságról, illetve a 2020-as koronavírus-járványról. Egyúttal a módszerrel nemzetközileg összehasonlítjuk az európai munkaerőpiacok rugalmasságát.
A kutatások szerint a 2009-es válság során Magyarországon 1 százaléknyi GDP-csökkenés 0,33 százalékpontos növekedést okozott a munkanélküli rátában, míg a 2020-as válság során 0,16 százalékpontnyit – írta meg az oeconomus.hu. A fenti adatokból pedig jól látszik, hogy a 2009-es válsághoz képest jelentősen kisebb volt a munkaerőpiacra gyakorolt hatása a GDP-visszaesésnek.
A koronavírus-válság kezdetén Magyarországhoz hasonlóan további 13 országban, illetve az eurozóna esetében volt mérsékeltebb hatása a GDP-visszaesésnek, mint ahogy 2009-ben tapasztaltuk. Ez pedig a munkaerőpiacok rugalmasságát és alkalmazkodóképességét jelenti.
A közgazdaságtani elméletek alapján a gazdasági visszaesések, tartósabb válságok során megemelkedik a munkanélküliség. Ennek oka, hogy amikor visszaesik a gazdasági kibocsátás szintje, a vállalatoknak kevesebb dolgozóra van szükségük. A gazdasági kibocsátás (GDP) és a munkanélküliségi ráta ellentétesen mozog a konjunktúraciklusok során. Ezt az összefüggést hívják Okun-törvénynek.
Összességében a 2009-es válság során Magyarországon 1 százalékpontnyi GDP-csökkenés volt tapasztalható, ami 0,33 százalékpontnyi növekedést okozott a munkanélküliségi rátában. Ez viszont egyáltalán nem volt kirívó eset Európa szinten: az alsó harmadban helyezkedtünk el ezekkel az adatokkal a rangsorban. Abból azonban, hogy három éve mindössze 0,16 százalékpontnyi emelkedés történt a munkanélküliségi rátában jól látható, hogy a 2009-es válsághoz képest mérsékeltebb volt a GDP-visszaesés munkanélküliségi rátára gyakorolt hatása 2020-ban, a munkaerőpiac ellenállóságot tanúsított a koronavírus-válság során.


"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


