A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 735,06 pontos, 0,75 százalékos emelkedéssel, 98 186,74 ponton zárt szerdán.
Ma délután születhet meg a Kúria jogegységi határozata a devizahitelekkel kapcsolatban. Két héttel ezelőtt a bank ellen hoztak ítéletet, ennek tartalmát tehetik ma általános irányelvvé, és kiegészíthetik a decemberben hozott határozatot. Miről döntenek ma pontosan?
Várhatóan ma fél egykor hozza nyilvánosságra a Kúria a jogegységi határozatát, amelyben a devizahitelekkel kapcsolatban irányelveket fogalmazhat meg. Ezek az irányelvek az alábbi területekre terjedhetnek ki:
- A devizaalapú fogyasztói kölcsönszerződés mint szerződéstípus tisztességtelen-e amiatt, hogy az árfolyamkockázatot a fogyasztó viseli. (Más okok miatt nem érvénytelen - dőlt el decemberben).
- Az árfolyamkockázattal kapcsolatban a bankok által adott téves tájékoztatás okozhat-e tisztességtelenséget, vagyis semmisségi okot?
- Az egyoldalú szerződésmódosításokat lehetővé tevő szerződési feltételek milyen körülmények között felelnek meg az átláthatóság követelményének?
- Az árfolyamrés tisztességtelen szerződési feltétele-e? A Kúria egyedi tanácsa erről most úgy döntött, hogy az, azonban ma átfogó szabályozás is születhet az ügyben.
Milyen hatása lehet ennek az én hitelemre?
A jogegységi határozat lényege, hogy útmutatást ad a bíróságoknak, ezzel segítve a döntésüket a különböző perekben. Emiatt annak nyújt ez megoldást, aki éppen perben áll, vagy később perli be a bankját.
A legnagyobb eséllyel az árfolyamrés esetén léphet fel a Kúria az ügyfeleknek kedvező ítélettel, mivel ez volt az a kérdés, amiben két héttel ezelőtt Kásler Árpád pert nyert az OTP ellen. Ebben az esetben az alulmaradt bankoknak pénzt kell visszafizetniük az adósoknak.
A téves tájékoztatás és az egyoldalú szerződésmódosítás kérdéskörében nehéz megmondani, hogy mi a bíróság álláspontja, mivel még nem született felsőfokú ítélet ezekben a kérdésekben, emiatt hatását is nehéz megállapítani. Ráadásul mind a két kérdésben az ügyfelek igen eltérő tapasztalatokkal bírnak, ezért könnyen előfordulhat, hogy ezekben a kérdésekben a Kúria nem jut jogegységre, és a döntést meghagyja az egyedi esetekben eljáró bíróságoknak.
A devizaalapú hitelek tisztességtelenségét vizsgálják, mivel ebben az esetben az árfolyamkockázatot az ügyfélnek kell viselnie. Ezt valószínűleg nem fogja a Kúria tisztességtelennek ítélni, mivel olyan instabilitást okozna a bankrendszerben, ami beláthatatlan következményekkel járna.

Mennyi pénzt kaphatok vissza a bankomtól?
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A pénzvisszafizetés mértéke attól is függ, hogy mikor vettük fel a hitelt, mekkora összeget folyósítottak nekünk, milyen tartamú a hitel, és mekkora árfolyamrést alkalmazott a bank a folyósításkor, illetve a törlesztőrészletek visszafizetésekkor. Pénz járhat vissza akkor is, ha a kamatemelés, illetve az egyoldalú szerződésmódosítás kérdésében születik döntés. Ezeknél egyedi esetekre lebontva számtalan jogcímen járhat az ügyfélnek pénz.
Van egy további kérdés is, hogy a meghatározott árfolyamra vonatkozó követelés elévülhet-e az ügyfél részéről. Amennyiben elévülhet, úgy csak a bírósági kereset benyújtása előtt legfeljebb öt éves jogszerűtlenésg esetén járhat vissza pénz. Valószínűsíthető, hogy a Kúria később mondja ki, hogy ez nem évülhet el, ebben az esetben az öt évnél régebbi pénzmozgások esetén is jár a kártérítés. Lényeges, hogy ebben a kérdésben akár később is születhet döntés, addig az egyedi esetekben az illetékes bíróság a mérvadó.
Mit tesz a kormány a devizahitelesek megsegítésére?
Ugyan ma jogegység születhet, azonban ez nem átfogó megoldás. A kormány eredetileg őszre ígérte a devizahiteles mentőcsomagot, azonban Varga Mihály szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium minél előbb döntést hozna a kérdésben, így lehet, hogy már a nyár folyamán megszülethet a csomag. A devizahiteles beavatkozásra az Alkotmánybíróság felhatalmazta a kormányt egy márciusi döntésével. Ahhoz, hogy ténylegessen megszülessen a csomag, az is szükséges, hogy az elévülés kérdésében is döntsön a Kúria.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel ma: ezek a tényezők számítanak igazán
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Elég volt a zsúfolt tengerpartokból? Ez a város lehet a magyarok új kedvenc üdülőhelye
A forróság elől menekülve egyre többen választják a lengyel “coolcation” úticélokat.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára
-
Jön a nyári kupondömping a SPAR-nál! (x)
Több száz termék akár féláron – indul a SPAR nyári kuponakciója! Júliusban visszatérnek a SPAR kuponnapok, ahol nemcsak a strandtáskád, hanem a bevásárlókosarad is tele lehet kedvezményekkel!
-
Digitális vállalkozói számla a BinX-től (x)
Gyors, modern és ügyfélbarát vállalati számlaszolgáltatást kínál a hazai neobank, a BinX, sőt a tranzakciós illetéket sem hárítja át ügyfeleire.


