7 °C Budapest
Human hand taking mineral water from shelf in supermarket

Hiába iszol eleget, mégis mindig szomjas vagy? Több súlyos betegség jele lehet, rengeteg embert érint

2024. március 8. 06:45

Az elmúlt években a vízfogyasztás növelésére irányuló globális kampányok hatására jelentősen megnőtt a nagyobb vizes palackok iránti kereslet, melyből az egészségtudatos magatartás erősödésére lehet következtetni. Szakértők mindeközben arra figyelmeztetnek, hogy a túlzott vízfogyasztás egészségügyi problémákat idézhetnek elő, ezért fontos az egyensúly megtalálása ezen a téren.

Az elmúlt négy évben több mint 80 százalékkal nőtt a kereslet a 40 unciás (kb. 1 liter) vizes palackok iránt, amivel az eladások összértéke meghaladta a 750 millió dollárt. Ez a tendencia egy globális kezdeményezésnek köszönhetően alakult ki, melynek célja az emberek vízfogyasztásának növelése volt, hiszen becslések szerint az amerikai és brit lakosság fele nem fogyaszt elegendő mennyiségű vizet. Szerencsére a magyarok e tekintetben jól állnak: miközben a 80-as években az egy főre jutó vízfogyasztás még évente mindössze 3 liter körül mozgott, addig ma már meghaladja a 130 litert.

De mit jelent, ha valaki - bár gyakran néz a vizespohara fenekére - folyamatosan szomjasnak érzi magát? A DailyMail cikke szerint ez alapvetően egészségügyi problémákra utalhat, a túlzott só- vagy cukorfogyasztás, új gyógyszerek mellékhatása, vagy súlyosabb betegségek jele lehet.

  • Ilyen a cukorbetegség, mely szájszárazsággal járhat, ami fokozott vízfogyasztásra ösztönözhet. A betegség egy egyszerű vérvizsgálattal kimutatható: 6,5% feletti A1C érték cukorbetegséget jelent.
  • A túlzott szomjúság emellett veseproblémákra is utalhat. Ilyen lehet például a nefrogén diabetes insipidus, amikor túlzott mennyiségű vizelet termelődik a szervezetünkben. Ez az állapot is vérvizsgálattal, valamint vizeletvizsgálattal diagnosztizálható.
  • A túlzott szomjúság érzése lehet a vérszegénység jele is. Ebben az esetben a vér nem képes elegendő mennyiségű egészséges vörösvértestet termelni, amitől a betegek gyengeséget és fáradtságot tapasztalhatnak. A vérszegénységet szintén vérvizsgálattal, pontosabban egy teljes vérkép (CBC) segítségével lehet diagnosztizálni.

A lap megkereste Nick Hird hidratációs szakértőt, a ViDrate társalapítóját, aki elmondta: bizonyos ételek és italok - mint mondjuk a feldolgozott húsok és cukros italok - kiszáradást okozhatnak. A hidratáltság megőrzése érdekében ezért ajánlott naponta nagyjából 8 pohár vizet fogyasztani, ugyanakkor az egyéni igényeket is érdemes figyelembe venni. Emellett azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a túlzott vízfogyasztástól hyponatremia alakulhat ki, ami komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. Ezért óránként maximum 1 liter víz fogyasztható el biztonságosan.

Súlyos dolog derült ki a magyar csapvízről

A közelmúltban a Pénzcentrum több cikke is foglalkozott a hazai ivóvíz és az ivóvíz szolgáltatás minőségével. A legfrissebb adatok szerint az ország dél-keleti részén a csapvízben található arzén mennyisége meghaladja a normál szintet. Az Állami Számvevőszék vizsgálata szerint pedig fennáll a kockázata annak, hogy az ivóvíz szolgáltatás jelenlegi formájában hosszú távon nem lesz fenntartható.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Sokan éppen a csapvíz rossz minősége miatt vásárolnak palackozott ásványvizet, azonban a műanyag palackokból ma már egyértelműen tudható, hogy szintén károsítják az egészségünket. Hiszen például a palackok eldobálása erősen környezetszennyező hatású, és az elmúlt évek kutatásai kimutatták, hogy az így keletkező mikroműanyagok a táplálékláncba is bekerülnek. Többek között ezekkel a kérdésekkel és témákkal foglalkozik a Pénzcentrum videblogjának friss epizódja, a CashTag, ami az alábbiakban tekinthető meg:

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. március 31. hétfő
Árpád
14. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33