A gyermekek dühkitörései sok szülőnek okoznak fejtörést, derül ki egy friss amerikai felmérésből. A szülők
Gyermekorvosok: sok szülő kamuzhat a tünetekről, így nem lehet "egészséges igazolást" adni?
A Pénzcentrum múlt héten megjelent cikkében azzal foglalkoztunk, hogy szemptember 1-jével pont került a szülők, iskolák/óvodák és gyermekorvosok vitájára arról, hogy kérhet-e az intézmény igazolást arról, hogy a gyermek egészséges, tehát már közösségbe engedhető. Ez már régóta képezte vita tárgyát, amely igazán a pandémia alatt mérgesedett el. Ahogy írtuk, a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról 19. pontja kimondja, hogy "ha a nevelési-oktatási intézmény kérésére a gyermek, tanuló betegség gyanúja miatt orvosi vizsgálaton vesz részt, a szülő vagy a tanuló kérésére ennek megtörténtét" és azt hogy a diák már látogathatja az intézményt, "az orvos igazolja". Erre a cikkre reagált most lapunknak küldött levelében a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöksége.
Lapunk szeptember 7-én megjelent cikke azzal a régóta fennálló problémával foglalkozott, miszerint az iskolák egyre gyakrabban - főként a koronavírus járvány felfutása után - kértek igazolást arról, hogy a gyermek meggyógyult, és látogathatja a közösséget. A háziorvosok azonban különféle okokból nem tartották szerencsésnek ilyen igazolások kiadását, így a szülők és gyermekeik két tűz közé kerültek. A szemptember 1-jétől hatályos EMMI rendelet módosítása azonban kimondta, hogy a nevelési-oktatási intézmény kérésére az ilyen igazolást az orvos állíthat ki. Cikkünk megjelenését követően, szeptember 10-én levélben reagált az abban foglaltakra a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöksége. Mint írták, észrevételeiket jószándéktól vezérelve írják, annak érdekében, hogy ezzel is segítséget nyújtsanak a szülőknek és a pedagógusoknak az igazolások kapcsán tapasztalható bizonytalanságuk esetén. Hozzátették: A szülők, a háziorvosok és az iskolák problémamentes napi működéshez elengedhetetlen a jogszabályok és a kapcsolódó államtitkári levelek indulatmentes, pontos értelmezése. Válaszukkal szeretnének segíteni eligazodni a megújult jogszabályi környezetben. A levél vonatkozó részét az alábbiakban változtatás nélkül közöljük.
"A házi gyermekorvos társadalom évek, talán évtizedek óta küzd az iskolai hiányzások igazolásával kapcsolatos racionális megoldás kialakításáért. Ennek során sok alkalommal történt egyeztetés az érintett területek irányítóival és egyetértés mutatkozott számos kérdésben, aminek utolsó lépcsőfoka az Ön által említett rendeletmódosítás és az ennek kapcsán kiadott, köznevelési intézményeknek szóló Dr Takács Péter és Dr Maruzsa Zoltán államtitkárok által jegyzett levél.
Ettől eltérő, bővebb értelmezés nem mozdítja elő az orvosi igazolások kérdését.
Alapvetően le kell szögeznünk, hogy a tankötelezettség ideje alatt az oktatási nevelési intézmények látogatásának biztosítása a szülő, gondviselő törvényi kötelessége.
Ugyancsak törvény rendeli el, hogy annak a szülőnek, aki gyermekén fertőző betegség jeleit észleli, orvoshoz kell fordulnia. Ezekből következően egyedül a szülő felelőssége a gyermek egészségi állapotának megítélése és ennek megfelelően az orvoshoz fordulás. Amennyiben ezt a szülő elmulasztja, vagy a tünetek az iskolában jelentkeznek, akkor a pedagógus az, aki észlelheti a gyermek betegségre utaló tüneteit, és számára jogszabály írja elő a teendőket. Az orvos/háziorvos a szülő által észlelt tünetek és a gyermek személyes, vagy telemedicinális eszközökkel történő vizsgálata alapján megállapítja a diagnózist és a gyógyulás várható időpontját. A várható gyógyulási időtartamokat azaz azoknak a napoknak a számát, amelyek alatt az adott betegség várhatóan gyógyul,egyes betegségekre a táppénzelés szabályai határozzák meg. A várható gyógytartamot meghatározó igazolás kiállítására a jelenlegi jogi szabályozás is lehetőséget ad. (A gyermek tól-ig nem látogathatja az oktatási nevelési intézményt).
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a gyermek „automatikusan” közösségbe mehet, hiszen továbbra is a szülő kötelessége és felelőssége a gyermek állapotának észlelése és, ha nem vált tünetmentessé, újabb orvosi vizsgálat kezdeményezése. Ugyanúgy fennáll a pedagógus kötelezettsége is, hogy ebben az esetben elutasítsa a közösségbe való visszavételt.
A diagnózis felállítása orvosi kompetencia, amely elsősorban a tünetek elmondásán, a személyes vagy telemedicinális vizsgálaton, esetleg laboratóriumi vagy képalkotó vizsgálaton alapul. Hangsúlyozzuk azonban, hogy a háziorvos jelentős mértékben a szülői jelzésre hagyatkozik, hiszen a legtöbb betegség tünetei nem az orvosi vizsgálat során jelentkeznek - hányás, hasmenés, láz, köhögés, orrfolyás -, illetve erre irányuló szülői szándék esetén a vizsgálat alkalmával eltitkolhatók vagy eltúlozhatók - láz esetén lázcsillapító, köhögéscsillapító adása, orrleszívás - tehát minden esetben szülői felelősség.
Hangsúlyozzuk, hogy a szülő a tünetek leírását eltitkolhatja, módosíthatja.
Hangsúlyozzuk azt is, hogy arról, hogy a gyermek egészséges, egyetlen orvos sem tud nyilatkozni, arról tud, hogy a vizsgálat időpontjában nem észlel betegségre utaló tüneteket. A fertőző betegségek jellegéből adódóan azonban ez az igazolás nem jelenti azt, hogy akár a következő napon a gyermeken nem jelentkeznek betegség tünetei, amit a szülőnek kell észlelni, az igazolás arra az időpillanatra vonatkozik amikor az kiállításra került. Tehát „egészséges, közösségbe mehet” igazolás kiállítása szakmai alapokat nélkülöz, nem jelent biztosítékot lappangó betegség megjelenése ellen, viszont a gyógyult páciens igazolás miatti újbóli beteg rendelőben való megjelenése ismételt fertőzésnek való kitettséget eredményez.
Minden évben az őszi- téli időszakban, az intézményekbe való visszatéréskor különösen megszaporodnak a közösségben szerzett hurutos betegségek. Nincs ez másként ebben az évben sem. Ugyanakkor semmiféle korlátozó, vagy kiemelt járványügyi intézkedés nincs életben. A COVID-19 jelenlegi variánsa a vizsgálatok alapján az egyéb őszi-téli vírusfertőzések sorába simul bele, nem okoz súlyosabb tüneteket, mint a minden évben megjelenő RSV, vagy egyéb felső légúti hurutos tüneteket okozó vírusok. Speciális eljárásra - tesztelés betegség esetén, hozzátartozók, iskolatársak tesztelése - nincs szükség, vagy előírás. Alapvető szabály, hogy a gyermek tünetmentesen mehet újra közösségbe, ez pedig, ahogyan korábban írtuk, szülői felelősség.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Kiemelnénk és idéznénk az említett államtitkári tájékoztató utolsó bekezdéseit:
„A fenti rendelkezések kapcsán a következőket emeljük ki:
A rendeletmódosítás egyértelművé teszi, hogy amennyiben a gyermek, a tanuló beteg, akkor az orvos határozza meg, hogy mennyi ideig nem látogathatja a nevelési.oktatási intézményt. Egyértelművé teszi azt is, hogy ha az óvodai, iskolai mulasztás betegség miatt történik, úgy ennek igazolása olyan ténykérdés, amelyet orvos igazolhat. A rendeletmódosítás ugyanakkor továbbra sem zárja ki annak a lehetőségét, nem változtat azon a hatályos helyzeten, hogy amennyiben a házirend ezt lehetővé teszi, a gyermek, a tanuló egészségi állapotával kapcsolatos esetkörökben is (külön indoklás nélkül) a házirendben a számára meghatározott keret erejéig maga igazolja a gyermek, tanuló mulasztását. Az óvoda, iskola tehát saját hatáskörben dönthet arról, hogy enyhe, átmeneti tüneteket okozó ,orvosi ellátást nem igénylő állapot esetén a szülői igazolást milyen feltételekkel fogadja el…..
Az orvos dönt arról, hogy az orvosi igazolást a betegség milyen stádiumában állítja ki. Ha az igazolás várható időtartamra szól, úgy a mulasztást ezen időpontig kell igazoltnak tekinteni.
Kérjük a tisztelt igazgatókat, hogy a belső szabályozásuk (házirend) elkészítése során a szülői felelősségvállalás tudatosításával, a szülők igényei ésszerű érvényesítésének elősegítésével járjanak el.”
Kérjük tehát mi, házi gyermekorvosok is az oktatási nevelési intézményeket a fentiek megfontolására és alkalmazására és arra, hogy az enyhe tünetekkel bíró, vagy betegségből gyógyuló gyermekeket hamis biztonságot adó igazolások kiállítása céljából ne tegyék ki ismételt, vagy súlyosabb fertőzéseknek."
- írta lapunknak küldött levelében a Házi Gyermekorvosok Egyesülete.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.