Dr. Dicsőfi Endréénél izgalmasabb életút kevés van Zalában. Agrármérnökként disszidált, Németországban lett orvos, bejárta a világot. A rendszerváltás után gyógyítóként tért haza.

Döntött a minisztérium: kiderült végre, kérhet-e az iskola „egészséges igazolás”-t a szülőktől
A koronavírus világjárvány felszínre hozott egy problémát, amely korábban is jelen volt az oktatási-nevelési intézményekben, megoldás azonban eddig nem született rá. Amikor egy gyermek beteg és amiatt hiányzik, azt eddig is orvos tudta igazolni, most már azonban rendeletbe foglalták, hogy az intézmény kérésére a gyógyulásról is orvosi igazolást kell vinni. Ezzel végetérhet a huzavona, hogy az iskola igazolást kér a gyógyulásról, azonban az orvos ezt nem állítja ki. A szülők most már hivatkozhatnak az EMMI vonatkozó rendeletére, mely szeptember 1-től lépett érvénybe.
A 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról 19. pontja (A gyermek, a tanuló mulasztásával kapcsolatos szabályok) kimondja, hogy "ha a nevelési-oktatási intézmény kérésére a gyermek, tanuló betegség gyanúja miatt orvosi vizsgálaton vesz részt, a szülő vagy a tanuló kérésére ennek megtörténtét" és azt hogy a diák már látogathatja az intézményt, "az orvos igazolja". A rendeletnek ez a pontja idén szeptember 1-jétől lépett érvénybe, ezzel lezárták a vitát a tantestületek, szülők és tanárok között arról, hogy köteles-e az orvos igazolást adni arról, hogy a gyermek meggyógyult, vagy sem és hogy kérhet-e ilyet az iskola.
Az 51. § (1) bekezdése kimondja: "Ha a gyermek, tanuló beteg, az orvos határozza meg, mely időszakban nem látogathatja a nevelési-oktatási intézményt." A vonatkozó rész azt is írja:
Ha a pedagógus megítélése szerint a gyermek, a tanuló beteg, gondoskodik a többi gyermektől, tanulótól való elkülönítéséről, és kiskorú gyermek, tanuló esetén a lehető legrövidebb időn belül értesíti a gyermek, a tanuló szüleit. Az orvosi igazolásnak tartalmaznia kell a betegség miatt bekövetkezett távollét pontos vagy – ha az orvosi igazolás a betegség befejezését megelőzően került kiállításra – várható időtartamát is
- írja a rendelet, hozzátéve: ha a kollégiumban lakó tanuló hazautaztatása nem oldható meg, az egészséges tanulóktól el kell különíteni.
Arról pedig az (1a) bekezdés rendelkezik, hogy az iskola kérhet "gyógyulási igazolást", amelyet a szülő, gyermek kérésére az orvosnak kell kiállítania. A rendelet szintén szeptember 1-től érvényes bekezdése azt írja: "Ha a nevelési-oktatási intézmény kérésére a gyermek, tanuló betegség gyanúja miatt orvosi vizsgálaton vesz részt, a szülő vagy a tanuló kérésére ennek megtörténtét, valamint – ha a gyermek, tanuló esetében az (1) bekezdés szerintiek nem állnak fent – azt, hogy a gyermek, tanuló a nevelési-oktatási intézményt látogathatja, az orvos igazolja."
Régóta probléma a gyógyulási igazolás
A szezonális járványok már a covid megjelenése előtt is jelentettek problémát az óvodákban, iskolákban. Ha egy gyerek akkor mutatja a betegség jeleit, amikor iskolában van, a pedagógusok értesítik a szülőket, hogy jöjjön a gyerekért. Ezt a dolgozó szülőknek sokszor nehéz megoldaniuk, ebből is szoktak lenni konfliktusok. Az azonban még nagyobb gondot jelentett, hogy az orvos adott időre adta az igazolást, ha pedig ez letelt, sok szülő elküldte a gyereket iskolába, akkor is, ha még nem gyógyult meg. A pedagógusok sokszor visszautasították, hogy a még mindig tüneteket mutató gyereket az egészségesek közé engedjék.
JÓL JÖNNE 3,1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 107 405 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 66 220 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 67 312 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A szülők álláspontja ilyen esetekben többnyire az volt, hogy ha az orvos egy hétre adott igazolást, akkor addig otthontartják, viszont utána a gyerek egészségesnek minősül. Illetve sokszor kifogásolják, hogy ne a tanár/óvónő döntse el, hogy a gyermek beteg-e még vagy sem. Ha viszont a pedagógusok orvosi igazolást kértek a gyógyulásról, ezt sokszor az orvosok tagadták meg. Ez már a pandémia előtt is okozott feszültségeket szülők, tanárok, orvosok között, azonban a koronavírus világjárvány végletekig kiélezte ezeket a konfliktusokat.
Amikor egy kis orrfolyás, köhögés jelentősége sokkal nagyobbra nőtt, mint korábban, a szülők, tanárok és orvosok is elkezdték egyre vehemensebben képviselni saját érdekeiket. A háziorvosok túlterheltség okán elutasították a plusz adminisztrációt, a pedagógusok a többi gyerek - és a dolgozók - egészségének védelme érdekében ragaszkodtak az igazoláshoz, és hogy a gyermekek csak tünetmentesen jöjjenek újra közösségbe. A szülők pedig két tűz között voltak, mert falakba ütköztek.
A 2023. szeptember 1-jével érvénybe lépett rendeletmódosítás végre pontot tett ezeknek a vitáknak a végére. Ugyanis a fent idézettek szerint az orvosnak ki kell állítania az igazolást az intézmény kérésére, hogy a gyermek már látogathatja az oktatási-nevelési intézményt, vagyis egészséges.

Nagy változás jön a magyar patikákban: célt ért a gyógyszerészlobbi, ennek rengeteg beteg fog örülni
Az egyik legfontosabb újítás, hogy a patikusok lehetőséget kapnak a gyógyszerek személyre szabott adagolására.

Kiadta a riasztást a száj- és körömfájás miatt a főállatorvos: ebben a megyében nagyon vigyázni kell
A járványügyi kockázat számottevően csökkenthető a sertésállomány levágásával, amit a korlátozott területen március 31-ig kell megtennie a gazdáknak.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


