A gyermekek dühkitörései sok szülőnek okoznak fejtörést, derül ki egy friss amerikai felmérésből. A szülők
A hörgőgyulladás, más néven hörghurut az egyik leggyakoribb légzőszervi megbetegedés ma Magyarországon: becslések szerint nagyjából félmillió ember szenved az idült hörgőgyulladás tüneteitől. Nézzük, mi az a hörgőgyulladás, mik a hörgőgyulladás tünetei, hogyan jelentkezik a hörgőgyulladás felnőtteknél, mik a hörgőgyulladás kiváltó okai? Hogyan történik a hörgőgyulladás kezelése házilag, illetve gyógyszeres készítményekkel?
Cikkünkben a hörgőgyulladás nevű betegségről nyújtunk tájékoztatást olvasóinknak: tudd meg, mi a hörgőgyulladás jelentése, mi az a hörgőgyulladás, avagy hörghurut, kik a veszélyeztetettebbek a hörgőgyulladás szempontjából! Mik a hörgőgyulladás tünetei, mikor forduljunk orvoshoz és hogyan zajlik a hörgőgyulladás kezelése? Mit tehetünk a hörgőgyulladás ellen, hogyan szabaduljunk meg a kínzó tünetektől?
Mi az a hörgőgyulladás?
A hörgőgyulladás – gyakran nevezik még hörghurutnak is – a tüdőben található hörgők nyálkahártyájának gyulladásos megbetegedése, kiváltó oka többnyire valamilyen légúti fertőzés (pl. náthajellegű megbetegedések, koronavírus, RSV vírus, adenovírus, rhinovírus, influenza stb.). A hörgők funkciója a tüdőben a lerakódásoktól, szennyeződésektől való megszabadulás, azonban, ha a nyálkahártya gyulladása miatt nyáktúltermelődés következik be, az már irritálja a légutakat, így nyákos köhögés formájában igyekszünk megszabadulni a gyulladásos feleslegtől.
Abban az esetben, ha valakinél a hörgőgyulladás tartós alsó légúti betegségként két egymást követő évben is, 3 hónapnál hosszabb ideig fennáll, idült hörgőgyulladásról beszélhetünk. A hörgőgyulladás esetében is megkülönböztetünk különféle súlyossági fokozatokat: az enyhe hörgőgyulladás kezdődhet reggeli köpetürítéssel, de a későbbiekben nehézlégzés, akár oxigénhiány és szívelégtelenség is felléphet – ezért egyáltalán nem szabad félvállról vennünk a betegséget!
Mik a hörgőgyulladás okai?
A hörgőgyulladás kiváltó oka vagy valamilyen fertőző betegség, ami náthajellegű tüneteket produkál (légúti gyulladások, köhögés stb.), de irritációs anyagok belégzése is okozhatja. Gyakori kérdés a hörgőgyulladás kapcsán, hogy a hörgőgyulladás dohányzás következményeképp is felléphet-e. Nos, a kérdésre a válaszunk: igen, a dohányzás, sőt, a túlzottan szmogos városi levegő tartós belégzése is lehet a hörgőgyulladás okozója. A hörgőgyulladás kialakulásához a sok stressz, a krónikus fáradtság és az alultápláltság, ezzel együtt az immunrendszer általános legyengülése is hozzájárulhat.
Mik a hörgőgyulladás tünetei?
A hörgőgyulladás felnőtteknél és gyerekeknél is hasonló tünetekkel jelentkezik: a hörgőgyulladás tünetei közé soroljuk a sima és a hurutos köhögést, a produktív köhögést és a túlzott váladékképződést a tüdőben, ami köpetürítés formájában távozik. Bizonyos esetekben a hörgőgyulladás sípoló légzéshez, nehézlégzéshez, lázhoz is vezethet – ilyen esetekben mindenképpen kérjük ki háziorvosunk vagy egy szakorvos tanácsát!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A hörgőgyulladás mennyi idő alatt múlik el?
A hörgőgyulladás felnőtteknél jellemzően néhány nap alatt magától elmúlik (pl. lezajlik a náthajellegű megbetegedés), azonban kevésbé szerencsés esetekben a hörgőgyulladás a kishörgőkre is átterjedhet, súlyos esetekben pedig tüdőgyulladáshoz is vezethet – éppen ezért fontos a hörgőgyulladás kezelése házilag és orvosilag egyaránt.
Hogyan zajlik a hörgőgyulladás kezelése?
A hörgőgyulladás esetében fontos, hogy megtaláljuk a hörgőgyulladás kiváltó okát: ha például influenza/koronavírus okozta, az orvosunk csak támogató, a megbetegedés tüneteit csillapító kezelést írhat elő, bakteriális fertőzés esetében pedig antibiotikummal védekezhetünk a hörgőgyulladás romlása ellen – erre akkor lehet szükség, ha a hörgőgyulladás láz kíséretében zajlik le, vagy ha sárgás-zöldes árnyalatú a beteg köpete. Amennyiben a hörgőgyulladás oka dohányzás lehet, mindenképpen hagyjunk fel káros szokásunkkal.
A hörgőgyulladás kezelése házilag
A hörgőgyulladás kezelése házilagos odafigyeléssel kell, hogy történjen: hörgőgyulladás esetén nagyon fontos, hogy ügyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre, lehetőleg víz vagy meleg tea formájában (akár 3-4 litert is megihatunk). Amennyiben hörgőgyulladás áll fenn, kerüljük a megerőltető munkát, lehetőség szerint menjünk betegszabadságra vagy táppénzre; fertőző betegség gyanúja esetén (Covid-19, RSV) tartsuk be a házi karantén előírásait, mindemellett szedjünk C- és multivitamint is. A köhögéses tüneteket csökkenthetjük mellkasbekenő, eukaliptusz illatú párologtató, kamillás gőzölés alkalmazásával.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.