Moratórium: gazdaságpolitikai orvosság; mellékhatásokkal
Közel három év után véget ért a 2020 márciusában bevezetett fizetési moratórium. A program lezárása alkalmat nyújt arra, hogy értékeljük ezt.
Közel három év után véget ért a 2020 márciusában bevezetett fizetési moratórium. A program lezárása alkalmat nyújt arra, hogy értékeljük ezt.
Akár 5-15 százalékkal is megnőhet egy-egy lakáshitel összköltsége. A hitelmoratórium jelen állás szerint ugyanis az év végén kifut, és sokan nem számolnak a lehetőség következményeivel.
Tavaly július óta 700, a törlesztési moratóriumhoz kötődő ügyfélpanaszt, vitarendezési kérelmet kezelt az MNB ügyfélszolgálata és a jegybankban működő Pénzügyi Békéltető Testület.
Az év végéig a moratóriumban maradó tipikus lakáshitelesek közel 300 ezer forint, a személyi hitelesek pedig 200 ezer forint többletfizetési kötelezettségre számíthatnak.
Megjelent a rendelet arról, hogy pontosan milyen adatlapot kell kitöltenie annak, aki július 31-e után is maradna a törlesztési moratóriumban.
Október 31-én vasárnap estig kell kérelmet benyújtaniuk a bankjukhoz azoknak, akik rászorultak, és benne maradnának a hiteltörlesztési moratóriumban 2022. június 30-áig.
A hitelmoratóriumot igénybe vevők 36 százaléka még nem tudja, mikor tudná újrakezdeni a törlesztést. A legnagyobb arányban a magas jövedelmű keresők tudták növelni a vagyonukat.
Nyilatkozni kell!
A moratóriumot a nehéz helyzetű lakossági és vállalati ügyfelek vették igénybe nagyobb arányban, akik közül sokaknak ez az egyetlen mentőöv.
Még ma!
Rengeteg ügyfél választotta a törlesztési moratóriumot.
2021. januártól az akkor fennálló kamatnak megfelelő törlesztőrészletet kell fizetni.
Akik biztosnak érzik a munkahelyüket, azoknak a kétharmada inkább folytatja a törlesztést.
Idén nem kell fizetni sem a kamatot, sem a tőkét, sem a díjat.
Ezt mind-mind érdemes tudni.
Adósságrendezés a koronavírus idején? Több lehetőséged is van!
Több tízezer ember akarja tovább fizetni a hitelét.
Évek óta nem látott szintre szöktek a bankközi kamatlábak.
A fióklátogatás helyett internetbankja vagy honlapja igénybevételét kéri az OTP Bank azoktól, akik nem élnének a törlesztési moratóriummal.
Új konstrukciókkal rukkoltak elő.