Aggasztó trendek a globális nyersanyagpiacon: sok magyar aggódhat majd a nagybevásárláskor?
A kukorica piacán jelenleg emelkedő trend figyelhető meg, de a vételi oldalon enyhe kimerülés jelei mutatkoznak.
A kukorica piacán jelenleg emelkedő trend figyelhető meg, de a vételi oldalon enyhe kimerülés jelei mutatkoznak.
Az utóbbi időszakban a liszt ára jelentős mértékben növekedett, ami a sütőipar egyik alapanyagának költségét kedvezőtlenül befolyásolta.
A liszt árának emelése elkerülhetetlen, és várhatóan szeptembertől mintegy tíz százalékkal magasabb lesz az átadási ár.
Kenyérdrágulás jöhet annak ellenére is, hogy a pékek már alig mernek emelni a termékeik árán.
A tavaly július 1-jén kezdődött piaci évben az ukrán búzaexport ez előző szezonhoz képest 4 százalékkal 10,3 millió tonnára csökkent.
Hiába esett vissza a gabona és az energia ára is – előbbié egyenesen megfeleződött -, a bolti kenyér ára mégsem csökken. De mi ennek az oka?
Hamarosan árcsökkenés jöhet végre a kenyér esetében, a malmok ugyanis árversenybe kezdenek majd ősszel, ráadásul a magyarok ráuntak a brutálisan drága kenyérárakra.
Már 1,8 millió hektáron zajlik az aratás; az idei termés a tavalyi rendkívül tragikus évinél ugyan jobbnak ígérkezik, a várakozásoktól azonban mennyiségben és hozamban is elmarad.
Kifejezetten jónak ígérkezik az idei kalászos termés Magyarországon, és a termelők bizakodnak amiatt is, hogy a búza ára a nemzetközi piacokon elindult felfelé.
Az elmúlt évben tapasztalt rendkívüli aszály komoly változásokat hozott a magyar szántóföldi növénytermesztésben, ugyanis jócskán átalakította a vetésszerkezetet.
A kormányintézkedés komoly nehézségeket fog okozni a magyarországi takarmánygyártók, és ipari feldolgozók számára, aminek hatása lesz az állattartókra és fogyasztókra egyaránt - vélekednek.
100 millió eurós kompenzációs csomagot dolgozna ki az Európai Bizottság azoknak a gazdáknak a támogatására, akiket hátrányosan érintett az Ukrajnából megindult gabonaexport.
A Magyarországra történő behozatal korlátozása átmeneti jellegű és 2023. június 30-ig tart.
A termésmennyiség várhatóan csökkenni fog a termelői árakkal együtt. Kérdés, hogy ez hozhat-e valós árcsökkenést az alapvető élelmiszereknél.
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 87,6 ezer forint volt tonnánként március utolsó hetében.
Március 29-től ideiglenesen megszűnhet a jelenleg érvényben lévő mennyiségi korlátozás.
"Rászabadultak" az ukrán termények a közép-európai piacra, amely telítődött gabonával, napraforgóval, repcével.
Amennyiben az ársapkát a kormány kivezeti, akkor lehet még egy egyszeri megugrás a hatósági áras termékekre vonatkozóan a szakértő szerint.
A malmok többsége már most a magas, tonnánkénti 140 ezer forint körüli árú búzából őrli, ezért október elején nagyjából mindegyikük meglépte a korábban beharangozott áremelést.
Július elsejével megszűnt a koronavírus-veszélyhelyzet, véget ért a közszolgáltatási díjak emelésének tilalma.