Érik az újabb kenyérkatasztrófa: mi lesz most a magyarok legalapvetőbb élelmiszerével?
Az utóbbi időszakban a liszt ára jelentős mértékben növekedett, ami a sütőipar egyik alapanyagának költségét kedvezőtlenül befolyásolta.
Az utóbbi időszakban a liszt ára jelentős mértékben növekedett, ami a sütőipar egyik alapanyagának költségét kedvezőtlenül befolyásolta.
A liszt árának emelése elkerülhetetlen, és várhatóan szeptembertől mintegy tíz százalékkal magasabb lesz az átadási ár.
Kenyérdrágulás jöhet annak ellenére is, hogy a pékek már alig mernek emelni a termékeik árán.
A tavaly július 1-jén kezdődött piaci évben az ukrán búzaexport ez előző szezonhoz képest 4 százalékkal 10,3 millió tonnára csökkent.
Hiába esett vissza a gabona és az energia ára is – előbbié egyenesen megfeleződött -, a bolti kenyér ára mégsem csökken. De mi ennek az oka?
Hamarosan árcsökkenés jöhet végre a kenyér esetében, a malmok ugyanis árversenybe kezdenek majd ősszel, ráadásul a magyarok ráuntak a brutálisan drága kenyérárakra.
A kormányintézkedés komoly nehézségeket fog okozni a magyarországi takarmánygyártók, és ipari feldolgozók számára, aminek hatása lesz az állattartókra és fogyasztókra egyaránt - vélekednek.
100 millió eurós kompenzációs csomagot dolgozna ki az Európai Bizottság azoknak a gazdáknak a támogatására, akiket hátrányosan érintett az Ukrajnából megindult gabonaexport.
A Magyarországra történő behozatal korlátozása átmeneti jellegű és 2023. június 30-ig tart.
A termésmennyiség várhatóan csökkenni fog a termelői árakkal együtt. Kérdés, hogy ez hozhat-e valós árcsökkenést az alapvető élelmiszereknél.
Március 29-től ideiglenesen megszűnhet a jelenleg érvényben lévő mennyiségi korlátozás.
"Rászabadultak" az ukrán termények a közép-európai piacra, amely telítődött gabonával, napraforgóval, repcével.
Amennyiben az ársapkát a kormány kivezeti, akkor lehet még egy egyszeri megugrás a hatósági áras termékekre vonatkozóan a szakértő szerint.
A malmok többsége már most a magas, tonnánkénti 140 ezer forint körüli árú búzából őrli, ezért október elején nagyjából mindegyikük meglépte a korábban beharangozott áremelést.
Július elsejével megszűnt a koronavírus-veszélyhelyzet, véget ért a közszolgáltatási díjak emelésének tilalma.
Az aszály, az emelkedő energiaköltségek és az idei alacsony búzatermés kemény helyzet elé állítja a hazai pékségeket. Hogy fogják bírni a nyomást?
Az idei aszály miatt több száz milliárdosak a károk a mezőgazdaságban, miközben újabb hőhullám kezdődik holnaptól.
Már most 690 ezer hektárt érint az aszály, "borzasztó. Soha ilyen mértékű nem volt" - mondta Nagy István agrárminiszter.
A Dunántúlon kedvező a hozam, elegendő az ellátáshoz, de a takarmánynak való miatt az állattartók aggódnak.
Idén nem csak időszakos vízhiánnyal kell számolnunk, hanem az aszály miatt komoly kiesés várható a mezőgazdaságban, ami a globális búzahiány közepén komoly gondokat okozhat.