Érzékelhető keresletélénkülés indult el a lakáspiacon az Otthon Start Programnak köszönhetően - ezt az egyik ingatlancég adatai erősítik meg.
A karácsonyi időszakban országszerte jelentősen megszaporodnak a lakástűzesetek. Ennek elsődleges oka a karácsonyfa, illetve az ünnepléshez nem megfelelően használt kellékek, amik miatt még az sem elképzelhetetlen, hogy a lakás gyakorlatilag felrobbanjon. Összegyűjtöttük azokat a tippeket, amelyekkel biztonságban átvészelheted az ünnepeket.
Karácsonykor jelentősen megemelkedik a lakástűz esetek száma, az ünnephez való kellékek közül több is fokozottan tűzveszélyes. A legnagyobb fenyegetést maga a karácsonyfa jelenti. A kivágott fenyőből ugyanis a víz hamar távozhat, ezzel pedig egy fokozottan tűzveszélyessé válik. Ez különösen akkor lehet így, ha a kereskedő már korábban kivágta a fát, és akár egy-két hét is eltelik, mielőtt az otthonunkba kerül.
Ilyenkor a legapróbb szikra is elég lehet ahhoz, hogy az egész fa lángba boruljon. A kiszáradt fenyőben található cellulóz és illóolajak pedig annyira heves égést eredményeznak, hogy úgy tűnhet, mintha felrobbant volna a karácsonyfa. A lenti videón például az egész fa pár másodperc alatt borul lángba és kevesebb, mint egy perc kell ahhoz, hogy az egész szoba kiégjen.
Persze nemcsak a fenyőfával kell vigyázni, az adventi koszorú, a mécsesek és a fényfüzérek is okozhatnak lakástüzet.
A lakásbiztosítás legalább fizet?
A magyar lakásbiztosítások túlnyomó többsége már alapból védelmet nyújt lakástűz esetén, de amennyiben nem így lenne, valószínűleg választható kiegészítőként kérhetjük hozzá. Arra persze nem árt figyelni, hogy a karácsonyfaégők, fényfüzérek kiválasztásánál kiemelten figyeljünk arra, hogy azok ne legyenek hibásak, ugyanis előfordulhat, hogy ilyenkor a biztosító nem fizeti ki a kárunkat. Ha már régi fényfüzért használunk, nem árt leellenőrizni, hogy minden megfelelő rajta.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A biztosítás megkötését már online is intézhetjük, a legtöbb biztosítónál van erre lehetőség. Persze érdemes összehasonlítani több ajánlatot is, mivel az egyes szolgáltatók között lehet eltérés a díjakban.
Íme, a Pénzcentrum tippjei a biztonságos ünnepekhez:
- Állítsd a karácsonyfát vízbe, vagy földbe, amit folyamatosan locsolsz, így lassabban szárad ki és kisebb az esélye, hogy felgyullad.
- Rögzítsük megfelelően a karácsonyfát és ne tegyük közel a függönyhöz, bútorokhoz, ez ugyanis az esetlegesen kipattanó tűz még gyorsabb terjedését segítheti.
- Ne tegyünk csillagszórót vagy gyertyát az éghető anyagból készült karácsonyfadíszek közelébe, készítsünk ki egy nagy pohár vizet, amivel elolthatunk egy épp kipattant tüzet.
- Olyan fényfüzért és karácsonyfaégőt válasszunk, ami megfelel a szabványoknak. Minden terméknek a "CE" jelöléssel kell rendelkeznie ehhez. Beltéri égősort soha se használjunk kültéren.
- Ne csatlakoztassunk egy konnektorhoz túl sok égősort, ez növeli a zárlat esélyét.
- Az izzósorokat úgy rendezzük el, hogy az izzók ne melegítsék a vezetékeket és egymást.
- Éjszaka és amikor elhagyjuk a lakást kapcsoljuk ki az égősorokat, oltsuk el a gyertyákat.
- A nyílt lángot soha ne hagyjuk őrizetlenül, a gyerekeket ne engedjük a tűzzel játszani.
- A karácsonyfát ne tegyük az esetleges menekülési útvonal közelébe, így például a bejárati ajtó mellé, vagy a folyosóra.
- A karácsonyfát és a dekorációkat a fűtőtestektől legalább egy méterre helyezzük el.
- A karácsonyfára erősített csillagszóróknál mindig győződjünk meg, hogy a csillagszóró teste semmiképpen sem ér hozzá a fához.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


