Donald Trump szövetségesei szerint a Fehér Ház már korábban is tudhatott Biden betegségéről, de azt eltitkolták a kampányban.

Donald Trump bejelentette, hogy hamarosan jelentős vámokat vetnek ki a gyógyszerimportra, ami szerinte visszahozná a gyógyszergyártást az Egyesült Államokba. Szakértők azonban figyelmeztetnek, hogy a vámok valószínűleg tovább növelik a már most is magas gyógyszerárakat és súlyosbíthatják a gyógyszerhiányt, miközben a hazai gyártás fellendülése évekbe telhet - írta a CNN.
"Hamarosan bejelentünk egy jelentős vámot a gyógyszerekre" - mondta Trump kedden a Nemzeti Republikánus Kongresszusi Bizottság vacsoráján, bár nem részletezte a vám mértékét vagy bevezetésének időpontját. A gyógyszerek korábban mentesültek az elnök április 2-i "Felszabadulás Napja" vámbejelentése alól, ahogy Trump első elnöksége alatt is kivételt képeztek.
Trump a múlt heti bejelentésében "hatalmas problémának" nevezte, hogy "az Egyesült Államok már nem képes elegendő antibiotikumot előállítani betegei kezelésére". A szakértők szerint azonban ez a probléma súlyosbodhat a vámok bevezetésével.
A vámok hatása különösen a generikus gyógyszereket érintheti, amelyek az USA-ban felírt gyógyszerek mintegy 90%-át teszik ki, és amelyek gyakran Kínában és Indiában gyártott összetevőkre támaszkodnak. Tom Kraus, az Amerikai Egészségügyi Rendszer Gyógyszerészek Társaságának kormányzati kapcsolatokért felelős alelnöke szerint a generikus gyógyszerek "adagonként fillérekért" kelnek el, és az összetevők költségeinek növekedése "azt eredményezheti, hogy már nem lesz nyereséges az adott gyógyszer értékesítése az Egyesült Államokban".
Az antibiotikumok hiánya már most is jelentős probléma az USA-ban. Az antimikrobiális szerek a leggyakrabban hiánycikknek számító gyógyszerek közé tartoznak, 2024 végén 40 aktív hiány volt az országban. A jelenleg hiánycikknek számító antibiotikumok között van az amoxicillin, amelyet gyakran használnak torokgyulladás és fülfertőzések kezelésére, valamint a Bicillin, amely elengedhetetlen a szifilisz kezelésében.
"A már eleve alacsony haszonkulcsú termékek további költségnövekedése lehet az a fordulópont, amikor a vállalatok felhagynak a gyártással" - figyelmeztetett Erin Fox, a Utah Egyetem Egészségügyi Központjának gyógyszerhiány-szakértője. "Aggódom, hogy megszűnéseket látunk majd, és kevésbé ellenálló lesz az ellátási lánc, ha a vállalatok felhagynak az alapvető termékek gyártásával."
A generikus gyógyszerek mintegy 40%-ának csak egy vagy két beszállítója van, ami rendkívül sérülékennyé teszi az ellátást. Ha egy gyártó kilép a piacról, az komoly problémákat okozhat a gyógyszertárak és kórházak készletezésében, a fogyasztók pedig nehezen juthatnak hozzá a szükséges gyógyszerekhez.
A márkaneves gyógyszerek esetében - amelyek még szabadalmi védelem alatt állnak és nem szembesülnek olcsóbb generikus versennyel - más lehet a helyzet. David Maris, a Phalanx Investment Partners ügyvezető partnere szerint egy márkaneves gyógyszer összetevői a teljes előállítási költség mindössze 10%-át tehetik ki, "így ha ez a 10% 35%-kal emelkedik, a termelési költségekre gyakorolt általános hatás viszonylag kicsi".
"Ezeket a költségeket tovább fogják hárítani, ami magasabb gyógyszerárakhoz vezet" - mondta Maris. "A biztosítással rendelkező fogyasztók számára ez valószínűleg magasabb díjakat és potenciálisan magasabb önrészt jelent." Az USA már most is a világon a legmagasabb gyógyszerárakat fizeti, és a vámok tovább súlyosbíthatják ezt a problémát.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A szakértők szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy a vámok elérnék fő céljukat, a gyógyszergyártás visszahozatalát az USA-ba. "A globális ellátási láncok összetettek, a gyógyszeripar pedig a legösszetettebbek közé tartozik" - írta Evan Seigerman, a BMO Capital Markets gyógyszeripari elemzője egy kutatási jegyzetben. Seigerman szerint a legtöbb nagy gyógyszeripari vállalat valószínűleg "az időhúzás szándékával" tekint a kivetett vámokra, és Trump elnökségének végéig vár, mielőtt tartósabb gyártási döntéseket fontolgatna.
Néhány nagy amerikai gyógyszeripari vállalat nemrégiben jelentős beruházásokat jelentett be a hazai gyártásba. Az Eli Lilly februárban közölte, hogy további 27 milliárd dollárt fektet be négy gyártóüzem építésébe az USA-ban, figyelembe véve a lehetséges vámokat. A vállalat szerint az üzemek öt éven belül kezdhetik meg a gyógyszerek gyártását.
Az új üzemek építése vagy új gyártóhelyek létrehozása azonban évekbe telhet. Bár több szakértő is egyetért abban, hogy kulcsfontosságú az ország más országoktól való függőségének csökkentése a kritikus gyógyszerek terén, megkérdőjelezik, hogy a vámok jelentik-e a megfelelő eszközt ennek eléréséhez.
"Ez egy hosszú távú javaslat, igaz? Nem építhetjük ki ezt az infrastruktúrát egyik napról a másikra, de egyik napról a másikra elveszíthetjük a hozzáférést számos gyógyszerhez, ha nem vagyunk óvatosak" - mondta John Murphy, a generikus gyógyszergyártókat képviselő Accessible Medicines Szövetség vezérigazgatója.
Az iparág most arra vár, hogy az USA Kereskedelmi Minisztériuma kezdeményez-e úgynevezett 232. szakasz szerinti vizsgálatot a gyógyszerimporttal kapcsolatban, ami lehetővé tenné Trump számára, hogy a nemzetbiztonság nevében vámokat vessen ki. Ez lehetőséget adna a gyógyszergyártóknak arra, hogy megvitassák a kormányzattal, mire van szükség a hazai gyártás fellendítéséhez, például a Medicare és Medicaid magasabb térítéseihez.

Meghozta az ítéletet a bíróság: nem volt több kibúvó Gyárfás Tamásnak, saját lábán vonult a börtönbe
A 76 éves Gyárfást a bíróság hét év börtönbüntetésre ítélte.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


