November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben.
Nem az ízlelőbimbóival van baja annak, aki úgy érzik, hogy a konyhában, fürdőszobában egyszerűen pocsék íze van a csapvíznek. De akkor ki felelős ezért? Kevesen tudják, de a vízművek csak a közcsőhálózat végéig felelősek a víz minőségéért, utána már a házak vezetékein múlik döntően, hogy a csapba kiengedett víz kellemes vagy jószerivel ihatatlan lesz. És akkor a klórról még nem is beszéltünk...
Döbbenetes, de Magyarország az egyik legnagyobb palackozott-ásványvíz fogyasztó nemzet egész Európában. 2019-es adatok szerint hazánkban egy főre átlagosan 139 liternyi palackozott víz jut, ami a negyedik legtöbb az Európai Unióban, Portugália, Németország és Olaszország után. Mindennek egyik oka lehet, hogy a magyar fogyasztóknak többségében elég negatív véleménye van a csapvízről, amit nem egyszer tapasztalás útján is bizonyítani tudnak maguknak.
A fővárosban például, Újbudától Kőbányáig, Ferencvárostól Újpestig sokfelé tapasztalják az emberek, hogy ha nem is a lakásuk, házuk összes helyiségében, de vagy a konyhában vagy a fürdőszobában pocsék, furcsa íze van víznek. De mégis mitől lehet az, tényleg rossz a csapvíz vagy egészen máshol kell keresni a bajok forrását? Azért, hogy erre a kérdésre választ kapjunk, megkerestük a Fővárosi Vízműveket, tényleg náluk van-e galiba a főváros tekintetében
A csapvíz jó
Az első és legfontosabb, amit tisztázni kell a csapvízminőség kapcsán az az, hogy a vízközmű szolgáltatók, így a Fővárosi Vízművek is a szolgáltatási pontig felelős az ivóvíz minőségéért. Ez azt jelenti, hogy
- tudta meg a Pénzcentrum a Fővárosi Vízművektől, ami a főváros és a Budapest környéki agglomerációs települések több mint 2 millió lakójához juttatjuk el nap mint nap a friss és egészséges ivóvizet.
Honnan jön a budapesti csapvíz?
Budapest csapvízellátását a vízművek kezelésében lévő, a Szentendrei-szigeten, a Csepel-szigeten, a Margit-szigeten, valamint a Duna bal és jobb partján található, a Duna-menti kavicsteraszba telepített partiszűrésű kutak biztosítják. A vállalat szerint a szerencsés földrajzi adottságok, valamint a szakértelemnek és tapasztalatnak köszönhetően az az ivóvízellátás biztonságos, európai viszonylatban is magas színvonalú - mind a vízminőség, mind az ivóvíz-szolgáltatás folytonossága szempontjából. Sőt, a víumű szerint, joggal mondhatjuk, hogy a szoros jogszabályok, illetve hatósági számonkérések miatt
De akkor mi lehet a baj?
Hiába minden hatósági ellenőrzés, illetve jogszabály akkor, ha a csapvíz úgymond kikerül a vízművek kezei közül. Emlékezzünk, a vállalat a közcsőhálózat és a belső ivóvízhálózat találkozásáig felelős. Onnantól a vízminőség már a lakóházak felelőssége. És hát a bajok itt kezdődnek. A vízművek szerint ugyanis
Például régi épületekben, ahol nem történt meg a vízhálózati rendszer felújítása és évtizedekkel korábban használatos csővezetékek vannak, előfordulhat vízminőségi probléma. Ezen felül a lakóházak belső hálózatának kialakítása, a vezetékek anyaga és azok állapota eltérő lehet, ami azt jelenti, hogy
- tájékoztatta a Pénzcentrumot a Fővárosi Vízművek. A szolgáltató szavaiból tehát az következik, hogy ahol rossz csapvíz ízt tapasztal az ember a fővárosban, ott minden bizonnyal a ház belső csövei lesznek a gond forrásai.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Persze azt is érdemes megjegyezni, hogy az ízérzetet az egyéni érzékenység is befolyásolja, de általánosságban elmondható, hogy a víz ízét a benne oldott ásványi anyagok adják, ezek mennyisége a vízadó réteg geológiai adottságaitól függ. Mégpedig azért, mert jellemzően a partiszűrésű vizeket már utólag nem szűrik, csak fertőtlenítik.
Sokan kifogásolják ugyanakkor, hogy klórosnak érzik a csapvíz ízét. A társaság szerint azonban a jó minőségű ivóvízben a víz tartós fertőtlenítését szolgáló klór esetlegesen jelenlévő szagán kívül mást nem lehet érezni. Sőt, kancsóba kitöltve ez is hamar elillan.
Tényleg jobb a palackozott ásványvíz?
A vízművek szerint bár közvélemény-kutatás kapcsán statisztikailag lehet ugyan értékelni az ivóvíz megítélését, de
- mondták el a társaság szakemberi a Pénzcentrumnak, akik hozzátették, hogy az ivóvíz kiegyensúlyozott mértékben tartalmazza a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyagokat, nem kell attól félni, hogy a csapvizet fogyasztva valamely ásványi anyagból túl sok jut a szervezetünkbe. Emellett a csapvíz a legtakarékosabb és leginkább környezetbarát megoldás is - tették hozzá.
Az látszik tehát a dologból, hogy bár az egyének egyedi ízérzékelése sajátos, de bizony nem csak ezen múlik, hogy rossznak vagy éppen kellemesnek érezzük a csapvíz ízét. Hiába ugyanis a vízművek biztosítja az egészséges és jó minőségű csapvizet, ha a házak, lakások csővezetékei már koránt sincsenek jó állapotban. És igen, ez bizony lakáson belül is, helyiségenként változhat. Ha tehát valaki kellemetlennek érzi a fővárosban a konyhában vagy fürdőben a csapvizet, akkor egyáltalán nem biztos, hogy az ízérzékelésével van a hiba, sőt!
Azt pedig nehéz megérteni, hogy ilyenkor az ember nem egyből arra gondol, hogy meg kellene nézetni a csöveket, sőt akár ki is cserélni azokat, hanem inkább lemegy a boltba, és vesz magának palackozott vizet. Pedig erre nem feltétlenül lenne szükség. Olybá tűnik azonban, hogy a lakosság marad a csapvíz 22-es csapdájában, megtűri, de emellett európai szinten is kiugró mértékben költ palackozott ásványvízre, termel műanyag hulladékot. Azért ha legközelebb hazamész, mielőtt csapvizet innál, jól engedd ki a csapot, hadd távozzon el az úgynevezett pangó víz, hátha csak ez volt a baj.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.