A budai oldalon az adásvételek 41%-a már ebben, a gyakorlatilag plafon nélküli ársávban történt.
Magyarországon még viszonylag olcsó is a cigi, legalábbis egy gyűjtés szerint 41 országban biztosan drágább dohányozni, mint nálunk. Annak ellenére rengeteget pöfékelnek a magyarok, hogy amúgy 1500 forint körül van egy doboz cigi: 2018-ban például minden egyes állampolgárra 850 szál jutott - és akkor még a szivarról nem is beszéltünk... Az árak pedig csak emelkedni fognak, mivel az EU-s szabályok szerint mindenképp emelni kell a jövedéki adón. Januártól újabb cigiáremelés jön majd.
Összesítették, hogy a világ országaiban mennyibe kerül egy doboz cigaretta: a Numbeo gyűjtéséből kiderült, hogy Magyarország 42. helyen áll a 104 országot magában foglaló drágasági listán, a szakértők kb. 1450 forintos átlagárat számoltak egy dobozra. Európában a középmezőnyhöz tartozunk.
Ha dohányosként sokallod ezt a pénzt cigire, akkor jusson eszedbe, hogy valahol még ennél is többe kerül a mindennapi nikotin: most kiderült, hogy a világon Ausztráliában a legdrágább dohányozni. Itt átszámolva több mint 7600 forintba kerül egyetlen, 20 szálas kiszerelésű cigaretta átlagosan. A második helyen Új-Zéland áll, ahol kb. 6400 forintért lehet venni cigit, a harmadik helyre befutott Írország, ahol átváltva 4800 forintért lehet venni egy doboznyi bűzrudat.
A 104 országot vizsgáló lista legalján Nigéria áll, ahol mindössze 275 forint körül van egy 20-as pakk cigaretta. Kazahsztánban sem sokkal drágább, 350 forint egy doboz cigi, és Vietnámban is csak 360-at kérnek érte.
Kelet-Európában is a középmezőnyben vagyunk: a cseheknél, Szlovákiában (kb. 1244 ft.), Horvátországban és a lengyeleknél is valamivel olcsóbb cigizni, mint itthon, Romániában, Szlovéniában és Ausztriában pedig drágábban adják a cigarettát.
Rengeteget pöfékelnek a magyarok
A legfrissebb adatok szerint 2018-ban mint 8,3 milliárd darab cigaretta fogyott el hazánkban a Központosított Jövedéki Informatikai Rendszer szerint,
Egy évvel korábban 7086,93 millió darab cigit vettek a magyarok, vagyis 17 százalékkal emelkedett a legális forgalom. Szivarból, szivarkából 561,36 millió darab fogyott, míg 2017-ben 520,64 milliót pöfékeltek el, vagyis 7,8 százalékkal nőtt a forgalom.
Ennyit költ itthon egy dohányos
Az 1450 forintos dobozárral számolva a Pénzcentrum most kiszámolta, mennyit pöfékelnek el a magyar dohányosok. A számításhoz három esetet vizsgáltunk: aki napi fél dobozzal szív, aki napi eggyel is elpöfékel, és kiszámoltuk, mennyit költ cigire az a láncdohányos, aki két dobozzal is elszív naponta.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A heti számok szerint, ha valaki napi egy dobozzal szív, annak 10150 forintjába fáj a dohányzás, értelemszerűen a napi fél doboz ennek az összegnek a felére, a kettő pedig a duplájára jön ki. Egy év alatt milliós összeget pöfékelnek el a kemény füstölők.
Durva drágulás van folyamatban
2021-ben vélhetően előrébb fogunk szerepelni a listán: ugyanis vannak uniós adóminimumok, amelyeket 2021-ig be kell vezetnie Magyarországnak. Ennek érdekében szükséges a cigaretta jövedéki adómértékének fokozatos, előre rögzített módon történő emelése, egyidejűleg a fogyasztási dohány adómértékének a cigaretta adómértékéhez történő közelítése, tekintettel a fogyasztási dohány termékhelyettesítő jellegére - áll a kormányzati indoklásban.
A jövedéki adó mértéke a cigarettára:
- a 2020. január 1. és 2020. június 30. közötti időszakban 20 500 forint ezer darabonként és a kiskereskedelmi eladási ár 23 százaléka, de legalább 33 500 forint ezer darabonként,
- a 2020. július 1. és 2020. december 31. közötti időszakban 21 500 forint ezer darabonként és a kiskereskedelmi eladási ár 22,5 százaléka, de legalább 34 500 forint ezer darabonként,
- 2021. január 1-jétől 22 800 forint ezer darabonként és a kiskereskedelmi eladási ár 22 százaléka, de legalább 35 800 forint ezer darabonként.
A jövedéki adó mértéke a finomra vágott fogyasztási dohányra és az egyéb fogyasztási dohányra:
- a 2020. január 1. és 2020. június 30. közötti időszakban 20 100 forint kilogrammonként,
- a 2020. július 1. és 2020. december 31. közötti időszakban 20 700 forint kilogrammonként,
- 2021. január 1-jétől 21 480 forint kilogrammonként.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


