Az MNB 250 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Banus Port Zrt.-re a piaci visszaélésekről szóló uniós rendelet által tiltott piaci manipuláció miatt.
Vészesen közeledik a határidő: már csak néhány napig vásárolhatunk a boltokban a régi 20 ezres bankjegyekkel. Január 1-től ugyanis ezeket a címleteket már nem fogják tőlünk elfogadni a kereskedők.
Nem árt felkészülnünk rá, hogy jövő hét hétfőtől már nem lesznek kötelesek elfogadni tőlünk a régi 20 ezer forintos bankjegyeket. Bár ezeket a címleteket eredetileg 2016. december 31-ig használhattuk volna, tavaly év végén az MNB egy évvel elhalasztotta ezek forgalomból való kivonását. Azonban nyakunkon az új határidő is, így
Az új 20 ezres bankjegyek kibocsátása egyébként már több mint két évvel ezelőtt, 2015. szeptember 25-én megtörtént, így könnyen lehet, hogy már csak újakat találunk a pénztárcánkban, ám a későbbi kellemetlenségek elkerülése végett nem árt szétnéznünk otthon.
Mit csináljunk, ha nem adunk túl időben a régi címleteken?
Ahogy írtuk január 1-től a boltokban már nem fogjuk hasznukat venni a régi 20 ezreseknek, ez azonban nem jelenti azt, hogy ezeket a címletek értéküket vesztik a jövő héttől. A bankjegyeket ugyanis 2018. január 1-től a hitelintézetek és a posta 3 évig, az MNB pedig 20 évig, tehát 2037. december 31-ig cseréli ki ingyenesen új 20 ezresekre.
A legkisebb címletek maradtak a végére
A címletek lecserélése évekkel ezelőtt megkezdődött, az új sorozatból a 10 ezrest bocsátották ki először még 2014 őszén. Ezt követte bő egy évvel később az új 20 ezres, majd az 5 és a 2 ezres címletek. Utóbbi kettő esetében idén nyáron már ki is vonták a forgalomból a régebbi címleteket. A régi 10 ezresek bevonását illetően még nem született döntés, azok korlátozás nélkül használhatóak a készpénzforgalomban.
Utoljára maradtak az 1000 és az 500 forintos címletek. Előbbiek hivatalosan már 2017. augusztus 24. óta törvényes fizetőeszköznek számítanak, ám ezekkel jelenleg még nem találkozhatunk a mindennapokban. Az új ezresek várhatóan 2018. március 1-től jelennek meg a készpénzforgalomban, a régieket pedig 2018. október 31-ig fogadják majd el a boltokban.
A kibocsátási program várhatóan 2019-re lezárul, legalábbis ez szerepel az MNB céljai között. Ez azt jelenti, hogy két éven belül érkezik az új 500 forintos címlet is, illetve megtörténik a régiek cseréje. Bár logikusnak tűnhet, hogy a bakjegyeket követően az érméket is megújítsa a jegybank, ez azonban egyelőre nem szerepel a központi bank tervei között - legalábbis korábban így tájékoztatta a Pénzcentrumot az MNB sajtóosztálya.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Új 20 ezresed van? Jóval többet is érhet
A készpénz használók többsége valószínűleg nem tudja, hogy egyes bankjegyek milyen sokat érhetnek a gyűjtők számára. Ilyen különleges bankjegyeknek számítanak például az alacsony sorszámmal ellátott, nyomdafriss példányok is.
A forintbankjegyeken lévő sorszámok címletenként eltérő két betűből és hét számjegyből állnak. Ezek a sorszámok a gyártási folyamat utolsó előtti fázisában kerülnek rá a bankjegyekre. Az alacsony sorszámú bankjegyek első körben nem kerülnek forgalomba, hanem a Magyar Pénzverő Zrt- től vásárolhatjuk meg azokat.
Eltérő, hogy a különböző címletekből mennyit tesznek félre gyűjtői célokra. Általában az 1-től 200-ig terjedő számozású bankjegyeket különíti el az MNB, ám időnként az 500-ig vagy 600-ig terjedő számozásúak sem kerülnek forgalomba.
A Magyar Pénzverő Zrt. honlapján egyébként most is találhatunk eladásra szánt, alacsony sorszámmal ellátott bankjegyeket. Többek között 8 900 forintért kínálnak eladásra egy 5 ezer forintos és 28 ezer forintért vásárolható meg egy 20 ezer forintos bankjegy.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.