22 °C Budapest
Budapest, 2024. március 6.A Mol MOHU és a Returmatic magyar fejlesztésû italpalack-begyûjtõ autója mûködés közben a bemutatón a Hungexpo A pavilonjában 2024. március 6-án. A begyûjtõautók a kézi visszaváltási rendszerhez csatlakozó

Jön a szigorítás: kemény bírságot szabhatnak ki a visszaváltós palackok miatt, erről midnenkinek tudnia kell

2025. február 13. 11:36

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) keretében a vállalatoknak negyedévente jelenteniük kell a forgalomba hozott körforgásos termékek mennyiségét. 2025. április 1-jétől a hatóság bírságot szabhat ki késedelmes, hiányos vagy valótlan adatszolgáltatás esetén, ezzel növelve a hulladékgazdálkodás átláthatóságát és hatékonyságát. Ugyanakkor előfordulhat, hogy a szigorítás életbelépése után egyes termékek eltűnnek a hazai boltok polcairól.

Az EPR célja, hogy a hulladékkezelés költségeit azok a cégek viseljék, amelyek termékei hulladékot termelnek. A gyártóknak regisztrálniuk kell a MOHU és OKIR rendszerekbe, pontos adatokat kell szolgáltatniuk, és határidőre be kell fizetniük az előírt díjat.

Eddig a vonatkozó jogszabály nem tartalmazott bírságtételeket az EPR-rel kapcsolatos mulasztásokra, de ez 2025. április 1-jétől megváltozik. Az országos hulladékgazdálkodási hatóság immár szankciókat alkalmazhat az alábbi esetekben:

  • Adatszolgáltatás elmulasztása: Ha a gyártó nem teljesíti az előírt bejelentési kötelezettséget, a bírság összegét a ténylegesen forgalomba hozott termékmennyiség és az adott termékáramra meghatározott egységnyi díjtétel felének szorzataként állapítják meg.
  • Valótlan adatszolgáltatás: Ha a vállalat a ténylegesnél alacsonyabb díjfizetési kötelezettséget teljesít hamis adatok miatt, a bírságot a valós és a bejelentett mennyiség különbsége alapján számítják ki, az egységnyi díjtétel felével szorozva.

A bírságok megfizetésén túl a gyártóknak kötelességük a pontos és hiánytalan adatszolgáltatás. A hatóság ellenőrizheti az adatok hitelességét, helyszíni vizsgálatokat végezhet, és további dokumentációt kérhet be. A szigorítás célja, hogy a gazdasági szereplők betartsák hulladékkezelési kötelezettségeiket, elősegítve ezzel a fenntartható gazdálkodást és a körforgásos gazdaság fejlődését.

Több termék is eltűnhet a polcokról?

Ha életbe lép az új szabályozás, elképzelhető, hogy egyes termékek eltűnnek a boltok polcairól, ha a gyártók vagy forgalmazók nem tudnak, vagy nem akarnak megfelelni az új EPR szabályozásnak. Ennek több oka lehet:

  • Túl magas adminisztrációs teher: Ha egy cég nem tudja pontosan nyomon követni a forgalomba hozott termékei mennyiségét, vagy nem akarja vállalni a negyedéves adatszolgáltatás költségeit és bírságkockázatát, akkor bizonyos termékeket kivonhat a piacról.
  • Megnövekedett költségek: A kiterjesztett gyártói felelősségi díj miatt egyes termékek drágulhatnak. Ha ezáltal a kereslet csökken, a gyártók inkább megszüntethetik az adott termék forgalmazását.
  • Gyártói visszalépés: Külföldi gyártók, akiknek a magyar piac nem kulcsfontosságú, dönthetnek úgy, hogy nem regisztrálnak az EPR rendszerbe, így az ő termékeik nem lesznek elérhetők.

A leginkább érintett termékek várhatóan az egyszer használatos műanyagok, csomagolóanyagok és olyan termékek lehetnek, amelyeknél a gyártóknak aránytalanul nagy díjat kellene fizetniük a várható bevételhez képest.

Hogyan muzsikál Magyarországon a visszaváltási rendszer?

Az új visszaváltási rendszer bevezetése Magyarországon 2024 egyik legjelentősebb fenntarthatósági lépése volt, amely gyakorlatilag minden vásárlót érint. Az üveg-, műanyag- és fémdobozos italtermékekre kiterjesztett 50 forintos visszaváltási díj célja, hogy ösztönözze a lakosságot az italos csomagolások visszavitelére és az újrahasznosítás előmozdítására. Az automatizált visszaváltás bevezetésétől kezdve azonban megoszlanak a vélemények: sokak számára gördülékenyen működik, míg mások szerint még bőven van hová fejlődni, sőt sokan vannak azok is, akik egyenesen gyűlölik a rendszert.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A Pénzcentrum és a Debreceni Egyetem közös kutatása éppen ezekre a kérdésekre kereste a választ: hogyan látják a rendszer működését a hétköznapi emberek? Mik a legnagyobb kihívások, és mely területeken tapasztalható előrelépés? A kérdőíves kutatás célja, hogy őszinte képet kapjunk a magyar lakosság tapasztalatairól és véleményeiről – függetlenül attól, hogy valaki aktívan használja az új rendszert, esetleg másra bízza a visszaváltási teendőket, vagy éppen elutasítja azt. Éppen ezért fontos, hogy a válaszadó ne akarjon megfeleni senkinek, csak őszintén mondja el a véleményét. A kutatás eredményeiről a Pénzcentrum oldalain fogunk beszámolni. Előre is köszönjük, hogy válaszaival segíti kutatásunkat.

 

Címlapkép: MTI/Lakatos Péter

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. július 27. vasárnap
Olga, Liliána
30. hét
EZT OLVASTAD MÁR?