Októberben az egyik fő piacnak számító Kínában a svájci óraeladások 39 százalékkal, Hongkongban pedig 15 százalékkal voltak alacsonyabbak az egy évvel korábbinál.
Minden nyáron felmerül, hogy mekkora lehúzás megy azokban magyar boltokban, ahol euróval is lehet fizetni - ugyanis itt jóval rosszabb feltételekkel váltanak, mint a piaci árfolyam. Azonban a dolog nem ennyire egyszerű, hiszen egyfelől a bolt nem bank vagy pénzváltó, másrészt pedig nem ezen akarnak keresni (amúgy is a forgalom elenyésző része bonyolódik euróban a kasszáknál), az eurós fizetés egy kényelmi szolgáltatás, aminek ára van. Megkérdeztük a hazai láncokat, ők milyen feltételekkel váltják az eurót, és milyen szabályok érvényesek az üzletekben ebben a tekintetben.
Minden évben előkerül a nyaralószezonban, hogy a hazai boltok kasszáinál, főleg a frekventáltabb turistahelyeken milyen árfolyamon váltják az eurót forintra. Sokan lehúzást kiáltanak, hiszen az épp aktuális árfolyámnál jóval rosszabb feltételek mellett fizethetünk eurós-készpénzben gyakorlatilag mindenhol, ahol ez a lehetőség adott. Viszont a dolog nem ennyire egyszerű.
Az ügy kapcsán azt kell megérteni, hogy a boltoknál történő valutaátváltás kényelmi szolgáltatásnak számít, aminek értelemszerűen ára van. A boltok az azonnali készpénzkezelés során kockázatot és adminisztrációs költségeket viselnek, például a valuták kezeléséhez szükséges személyzet és biztonsági intézkedések költségeit. Az ezekből adódó kiadások beépülnek az árfolyamba, ami magasabb költséget jelent a vásárlók számára. Ezen felül a boltok gyakran biztonsági tartalékot is építenek az árfolyamba, hogy fedezzék az esetleges piaci ingadozásokat, hiszen nem jellemző, hogy minden nap változtatják a kassszáknál az árfolyamot, így nem is tudják pontosan követni a devizapiaci változásokat.
Sokakban felmerül a kérdés, hogy egyáltalán lehet-e ilyet csinálni Magyarországon, hiszen ha egy boltban forintban vannak feltüntetve az árak, akkor azokat a kasszánál csak forintban lehetne kiegyenlíteni. Igen ám, de itt jön a képbe a már említett kényelmi szolgáltatás: az euróval fizetésnél gyakorlatilag a vevő a végén forintban egyenlíti ki a számlát, csak előtte a bolt megveszi az euróját forintért - az általa meghatározott feltételekkel. Ehhez amúgy külön engedély sem kell, ugyanis a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény szerint:
Nem minősül pénzváltási tevékenységnek a pénzforgalmi szolgáltatáshoz kapcsolódó pénznemek pénzforgalmi szolgáltató által történő átváltása, a külföldi pénznemre szóló, forgalomban lévő vagy forgalomban lévőre még átcserélhető pénzérmék és bankjegyek numizmatikai célú forgalmazása, valamint belkereskedelemben az áruval, vagy szolgáltatással kapcsolatos ügyletekre vonatkozó fizetések teljesítése.
Magyarul: ha valaki a boltban euróval fizet, és forintot adnak neki vissza, az teljesen szabályos eljárás.
A bolt nem bank, pénzváltó
A paicinál jóval rosszabb árfolyam másik oka egy név nélkül nyilatkozó érintett szerint az, hogy a boltok nem rendelkeznek olyan likviditással és devizakereskedelmi lehetőségekkel, mint a nagyobb pénzintézetek vagy a devizapiacon működő szereplők. A devizapiacon a nagy volumenű kereskedés és a verseny miatt szűkebbek az árfolyamrések, ami kedvezőbb árfolyamokat eredményez.
A bankok és pénzváltók nagy tételben kereskednek devizával, és az ilyen típusú ügyletek során a költségek alacsonyabbak, mert a piaci szereplők nagyobb tranzakciókban vesznek részt, ami lehetővé teszi számukra, hogy szűkebb árfolyamréssel dolgozzanak. Ezzel szemben a hazai boltoknál lényegesen kisebb a devizaforgalom (jellemzően kb. a vásárlások 0,5-1 százalékát rendezik euróval), így az árfolyamrések szélesebbek, hogy kompenzálják az alacsonyabb volumenből adódó költségeket és kockázatokat.
És itt jön megint képbe az, hogy a boltok az euró forintra váltását inkább kiegészítő szolgáltatásként nyújtják, nem pedig elsődleges bevételi forrásként.
Így váltanak a hazai boltok
Körbekérdeztük a hazai boltokat, hogy milyen árfolyamon váltják az eurót a kasszáknál, és ezt hogyan határozzák meg, illetve milyen szabályok vonatkoznak az eurós fizetésre.
Az Auchanban jelenleg 375 forintért váltják az eurót üzleteikben, csak bizonyos címleteket fogadnak el és forintban adják vissza a visszajárót.
A vásárlói igényeknek megfelelően csak néhány áruházunkban érhető el ez a fizetési mód, mint például Sopronban, Debrecenben, a két miskolci áruházunkban
- tették hozzá.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A SPAR kérdésünkre közölte, a mindenkori üzleti döntés alapján határozzák meg az árfolyamot, ami jelenleg 360 forint.
Elfogadunk minden címletet 100 euróig, és mindig forintban adunk vissza. A vásárlások értékének kb. 0,2%-a történik euróban
- közölte a vállalat.
A Tesco az árfolyamot heti szinten frissíti, jelenleg 375-ön váltják az eurót. Mint kifejtették az euróval történő fizetés jellemzően a határmenti áruházaikban, illetve a szezonális területeken (pl. nyáron a Balaton mentén található áruházak) népszerű.
Az euróval történő fizetés abban az esetben lehetséges áruházainkban, ha a vásárlás értéke meghaladja az euróban fizetett összeg felét, s az alábbiak szerint működik: kizárólag 5, 10, 20, 50, 100 EUR címletű papírpénzt áll módunkban elfogadni, 200-as és 500-as bankjegyeket nem fogadunk el. Maximum a vásárlás értékének kétszereséből tudunk visszaadni. A fizetendő összeg forintban jelenik meg, az euró összeget a blokkon külön sorban tüntetjük fel
- részletezte a Tesco.
A PENNY megkeresésünkre közölte: üzleteikben minimális az euróban történő fizetés, aminek egyébként nincs plusz feltétele, kasszás kollégák pedig minden esetben forintban adják oda a visszajárót. Az euróárfolyam hetente változik, jelenleg 390 forint.
A Lidl a Pénzcentrum megkeresésére pedig annyit közölt, hogy "a Lidl Magyarország üzleteiben kizárólag forintban lehet fizetni"; ezt amúgy a diszkontlánc hivatalos weboldalán elérhető "GYIK-felületen" is nyomatékosítják a vásárlóknak.
Az ALDI a Pénzcentrum megkeresésére elmondta, "az ALDI Magyarország üzleteiben a kasszáknál történő fizetés esetén a vásárolt tételek ellenértékének kiegyenlítése csak és kizárólag Magyarország hivatalos fizetőeszközével, forinttal lehetséges."
Mivel az áruházlánc nem fogad el más valutát, ebből fakadóan valutaváltási tevékenységet sem folytat, és ennek megfelelően váltási árfolyammal sem rendelkezik. Az ALDI üzleteiben jelenleg nincs lehetőség a kasszákon történő készpénzfelvételre
- tette hozzá az ALDI Magyarország.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.