Immár csomagfeladásra is lehet használni a GLS applikációját.

Elképesztő mértékben megugrott egy kiló cukor ára, egy év alatt több mint 60 százalékkal kerül többe ez az alapvető élelmiszer. Mi okozza ezt a súlyos áremelkedést, és vége lehet-e egyáltalán? A Pénzcentrumnak nyilatkozó szakértők ezzel kapcsolatban (sem) tudtak jó híreket mondani.
Talán csak 1945-ben, a háborút követő magyarországi hiperinfláció közepette láthattunk olyat, ami most történt meg egy kiló cukor árával. A KSH friss adatai szerint 2023 júliusához képest 55 százalékkal, az egy évvel korábbi adatokhoz viszonyítva pedig 64,9 (!!!) százalékkal drágult ez az alapvető élelmiszer - erről ma reggel lapunk is beszámolt. Bár a szakértők korábban is figyelmeztettek erre, ekkora árrobbanásra biztosan senki sem számított. Szakértőket kérdeztünk az árrobbanásról, akiknek egyáltalán nem tudtak jó hírekkel szolgálni a továbbiakat illetően sem.
Baj van a világpiacon is
Nagyon megugrott a cukor világpiaci ára, ez gyűrűzött be a magyarországi árakba is - tudtuk meg Vámos Györgytől, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkárától. A szakértő szerint mivel a termék sokáig az élelmiszer-árstop hatálya alá tartozott, most egyszerre nem lehet drágábban adni, a beszerzési ár azonban az olcsósítást sem lehet a végtelenségig vinni.
A cukor esetében - mint minden más, egykor árstopos terméknél - az a helyzet, hogy az az ár, amit most látunk, minden esetben a beszerzési ár. Ennél olcsóbban lehetne adni ugyan, de az azt jelentené, hogy a kereskedők már a bekerülési költséget sem tudnák fedezni. A kereskedőnek a cukor áránál meg van kötve tehát a keze, nem ő találja ki, hogy mennyiért adja, hanem a beszerzési árat kell alkalmaznia - ez a beszerzési ár viszont most rendkívül magas a világpiaci árak miatt, ami átgyűrűzött
- fogalmazott Vámos György a Pénzcentrumnak.
Ennél jóval konkrétabb válaszokat kaptunk Braunmüller Lajostól. Az Agrárszektor főszerkesztője szerint teljesen egyértelmű, hogy az árstopok kivezetése tehet a brutális cukordrágulásról.
A kirívó árnövekedést egyértelműen az árstop július 31-i kivezetése okozta, amely addig elfedte a cukor termékpálya fundamentális változásait - hasonlóan a többi árstopos termék esetében is. A cukorágazatban a költségek jelentősen nőttek az elmúlt több mint egy évben. Az energiaárak emelkedése, az alapanyag drágulása és a munkabérek növekedése Európa-szerte drágították a cukor előállításának költségeit, amelyet ráadásul a tavalyi időjárás is tovább erősített. A 2022-es aszály révén Európa több termelőterületén gyenge termést takarítottak be a gazdák
- fogalmazott a szakértő. Elmondta azt is: nem tett jót az árnak az sem, hogy a termés messze elmaradt az előző évek számaitól.
Magyarországon kifejezetten rossz termés volt - jóllehet a hazai cukorrépa-termőterület már a korábbi években is jelentősen csökkent, és ma már meg sem közelíti a nyolcvanas évek számait. Az európai répacukor-előállítók mindezen hatások miatt jóval drágábban termeltek, a költségnövekedést pedig más országokban érvényesíteni is tudták. Magyarországon az árstop miatt ez akadályokba ütközött, ám annak kivezetésével idehaza is igazodtak a fogyasztói árak a piaci realitásokhoz
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- tette még hozzá ehhez Braunmüller Lajos.
A kapcsolódó termékek sem ússzák meg
Az Agrárszektor főszerkesztője azt is elmondta: arra is fel kell készülni, hogy a cukor drágulása még számos terméket ránthat magával.
Egészen biztosan megjelenik a cukor drágulása mindazon termékek árában, amelyekben répacukrot használnak fel alapanyagként. Ennek mértéke azonban nagyon változó lehet, számos, magas szinten feldolgozott termékben az energia, a munkaerő költsége és a brandérték többet nyom a latban, mint az alapanyagár, különösen igaz ez a prémium kategóriás, illetve a luxustermékek esetében. Fontos megjegyezni, hogy számos élelmiszertermékben (például üdítőkben) nem répacukrot, hanem a kukoricából készült izocukrot használják, így ezeknél nem érvényesül ez a hatás
- mondta Braunmüller Lajos. Mivel a hazai termelés mindennek tetejében alig a negyedét fedezi a hazai fogyasztási igényeknek, így egyre inkább az importra támaszkodik - ez pedig, mint fentebb már láthattuk, egyre magasabb árakat eredményez.
Magyarország éves répacukor felhasználása hozzávetőleg 300 ezer tonna, míg a hazai termelés 80 ezer tonna körül alakul. Az ország ezért jelentős répacukor-importőr, a behozatal minden évben meghaladja a 200 ezer tonnát. Érdemes megjegyezni, hogy ennek jelentős részben az az oka, hogy hazánk éghajlata egyre kevésbé alkalmas a cukorrépa termesztésére, ennek a növénynek ugyanis egyenletes és bőséges csapadék kell, amely a legtöbb évben ma már nem adott. A cukorrépa termesztésre ezért északabbi régiókra tevődik át, Németország és Franciaország északi részén, a Benelux államokban, Lengyelországban lényegesen kedvezőbb adottságok vannak a cukorrépa termesztéséhez. Magyarország ugyanakkor az adottságainkhoz jobban illeszkedő izocukor-termelésben nagy növekedést élt meg az elmúlt évtizedekben, ehhez ugyanis nem cukorrépát, hanem kukoricát használnak alapanyagként
- tette hozzá az Agrárszektor főszerkesztője. Persze nem a cukor az egyetlen élelmiszer, ami nagyon komoly dráguláson ment át: a Pénzcentrum ma összeszedte, mely termékek ára emelkedett még meredeken. Ezt a cikket itt olvashatod el újra:

Itt a bejelentés: népszerű bor tűnik el a magyar boltok polcairól, itt senki ne keresse többé ezeket
Légli Ottó bejelentette: 2025-től nem találkozhatunk többé a borászata palackjaival a hipermarketekben.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Több mint 1000 drogériai és háztartási termék ára csökkent a SPAR-ban – intézd el a teljes bevásárlást egy helyen! (x)
Most még egyszerűbbé vált a bevásárlás: az INTERSPAR hipermarketekben több mint 1000 drogériai és háztartási termék ára csökkent.
-
Mobilalkalmazásból, 10 perc alatt, teljesen online igényelhető a Munkáshitel elsőként a Gránit Banknál (x)
A Gránit Banknál egyedülálló módon május 26-tól már mobilalkalmazásból is, teljesen online, 10 perc alatt igényelhető a Munkáshitel a banknál már számlával rendelkező ügyfelek számára. Új számlanyitás esetén akár 90.000 forintot is jóváír az igénylők számláján a pénzintézet.


