A lila színű turmix a McDonald's egyik emblematikus figurájáról, a Grimace nevű lila szörnyről kapta a nevét.

Kiderült a súlyos igazság a magyar ásványvízről: ezért isznak egyre többen csapvizet helyette
Egy üveg ásványvíz megvásárlása a világban sok helyen olyan luxus, amit akárki nem engedhet meg magának. Magyarország nem tartozik ezek közé az országok közé, ellenkezőleg. A legtöbben csak akkor szembesülnek azzal, hogy milyen szerencsés hazánkban az ásványvíz árfekvése, amikor külföldre utaznak. Mutatjuk, hogy milyen horroráron van egyes országokban az ásványvíz, és hogy melyek azok a szerencsés országok, ahol nem luxus palackos vizet venni.
A víz világnapján minden az élő vizekről, illetve az ivóvízről szól, melyeket számos nézőpontból lehet vizsgálni. A Statista most a GlobalProductPrices.com adatai alapján azt elemezte, hogy a világ országaiban mennyibe kerül egy palack ásványvíz. Az összehasonlításból kiderült, hogy amíg a világ egyik felén filléres tétel az ásványvíz, máshol igazi luxusnak számít. Magyarország sincs rossz helyen az ásványvíz rangsorban, ezt azonban a magyar vásárlók hajlamosak elfelejteni. Gyakran csak akkor döbbenünk rá, milyen szerencsénk van az ásványvíz árakkal hazánkban, ha külföldön kell ásványvizet venni.
A vizsgált 92 ország közül a Fülöp-szigeteken a legdrágább a 1,5 literes palackos ásványvíz, 2,02 amerikai dollár a 2022 szeptemberi árak alapján. Ehhez képest Egyiptomban ennek töredéke, 0,14 dollár átlagosan az üveges ásványvíz ára. Az országok átlaga 0,7 dollárra jött ki, ehhez képest Magyarországon még szerencsénk van: mindössze 0,41 dollár volt egy palack víz. Bár azt hozzá kell tenni, hogy 2022 szeptemberében a dollár átlagos árfolyama 407,82 forint volt, vagyis elég magas, ehhez képest a mai árfolyam 361 forint környékén mozog.
Így az ásványvíz rangsorban Magyarország 92 országból a 23. legolcsóbb, az áraink az ukrán, illetve a ciprusi árakat közelítik leginkább Európából. A világ legolcsóbb és legdrágább palackos vize között több mint tízszeres különbség adódhat. Azonban nem is kell messzire menni, hogy a magyarok számukra meglepő vízárakkal találkozzanak: egy olaszországi, vagy spanyolországi nyaraláson, erdélyi kiránduláson is szembesülhetnek, hogy nem mindenhol olyan olcsó a palackos víz, mint nálunk:
A Statista világtérképet is készített a rangsor alapján. Ebből is látszik, hogy Európán belül is szerencsésnek mondható a magyarországi ásványvíz árfekvés, sok országban jóval többet kell érte fizetni. Legrosszabb helyzetben Európában a norvégok, finnek, luxemburgiak, svájciak vannak, ahol 1 dollárnál is magasabb az ásványvíz átlagára.
Magyarországon sincs már akkora olcsóság
2022 szeptemberében még biztosan olcsónak számított az ásványvíz Magyarországon, azóta azonban nagyot fordult a világ. A rekordinfláció elérte az ásványvizeket is. Bár nem feltétlenül tűnik fel a kenyér, a tojás, a paradicsom, a sajt vagy más tejtermékek, húsáruk drágulása mellett, az ásványvíz is jelentősen megdrágult.
2022 februárjában még 125-126 forint volt az ásványvizek átlagára, 2023 februárjában már 170-172 forint. Ez 36-36,5 százalékos áremelkedést jelent egyetlen év alatt. Ez alapján feltételezhető, hogy Magyarországon sem olyan megfizethető már az ásványvíz, mint a fenti elemzés mutatta a fél évvel ezelőtti számok alapján.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Így nem csoda, ha a vásárlók már nem vesznek annyi ásványvizet. A KSH adatai szerint a fogyasztás már 2020-ban is visszaesett. 2018-ban még 88,3 liter volt az éves átlagos ásványvízfogyasztás fejenként, 2019-ben ez 98,9 literre emelkedett. 2020-ban csökkent 97,3 literre. Friss adatok még nincsenek, azonban azt most is lehet tudni, hogy a lakosság a rekordinfláció óta ott spórol, ahol tud.
Ha most megvenne magának valaki 365 palacknyi vizet a következő egy évre, az a KSH átlagáron 62 780 forint kiadást jelentene. Míg ha vesz egy vízszűrő kancsót, az sokkal kisebb kiadás egy teljes évre számítva a szűrőcserékkel együtt - ráadásul nem termelődik annyi műanyag hulladék sem. A magas ásványvízárak és a fenntarthatósági szempontok miatt ezért egyre többen dönthetnek úgy a jövőben is, hogy palackozott helyett szűrt csapvizet isznak.
Tényleg egyre népszerűbb a csapvíz?
Magyarországon a háztartások ivóvízfogyasztása a rendszerváltást követően - alapvetően az áremelések hatására - gyors tempóban csökkent. Az 1990-ben mért közel 580 millió köbméter után a 2014-es 315,6 millió köbméter jelentette a mélypontot, azóta viszont újra növekedésnek indult a fogyasztás, nem kis részben mind gyakoribbá vált aszályos évek miatt. Jelenleg közel 100 liter az egy főre eső napi vízfogyasztás, ami nem tűnik kevésnek, de az EU-ban így is az egyik legalacsonyabb értéknek számít - közölte az LG.
A vízfogyasztás növekedéséhez nemcsak az aszály, hanem a koronavírus járvány is hozzájárulhatott, hiszen sokkal többet tartózkodtak otthon az emberek, így több csapvizet is fogyasztottak. Az árnövekedés most még nagyobb löketet adhat az ivóvíz fogyasztásnak.

Bárkinél lapulhat egy több tízezret érő játék-kincs: megőrülnek érte a gyűjtők, nagyon könnyű eladni
Egyre több felnőtt kezdett gyűjteni Hot Wheels vagy Matchbox kisautókat, ami új piacot nyitott a kereskedőknek is.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


