v
v
Mindannyiunk életében meghatározó momentumot jelent egy nagyértékű ingatlan- vagy ingó vagyontárgy megszerzése, legyen szó vásárlásról, öröklésről vagy éppen ajándékozásról – azonban sokan nem is sejtik, milyen rejtett költségek bújhatnak meg a vagyonszerzés hátterében, mégpedig a vagyonszerzési illeték formájában. Mutatjuk, mi az a vagyonszerzési illeték, mennyi a vagyonszerzési illeték autó és lakás vásárlása esetén, milyen esetekben kell ezt a terhet befizetni.
Cikkünkben a vagyonszerzési illeték 2023 kalkulátor számításai szerint eláruljuk, mennyi a vagyonszerzési illeték mértéke gépjármű vásárlás és ingatlanvásárlás esetén. Tudd meg, mi az a vagyonszerzési illeték, és hogy a vagyonszerzési illeték mikor fizetendő, milyen esetekben jár vagyonszerzési illetékmentesség. Mennyi a vagyonszerzési illeték autó vásárlása esetén, hány százalék a vagyonszerzési illeték ingatlanvásárlás alkalmával? Melyek a vagyonszerzési illeték kalkulátor legfontosabb tudnivalói, milyen vagyonszerzési illeték szabályok vannak érvényben 2023 évében?
A vagyonszerzési illeték egy olyan teher, amit a nagyértékű vagyontárgyak megszerzése – pontosabban a gépjármű és az ingatlan megszerzése – esetén kell befizetnünk az államnak. Az illeték nem adó (az adóért cserébe nem jár közvetlen ellenszolgáltatás), különféle állami szolgáltatásokat finanszíroznak ebből a jövedelemből. Az állam minden esetben figyelemmel kíséri azokat az eseteket, amikor egy ingatlan vagy egy gépjármű cserél gazdát – ezeket az eseteket „visszterhes vagyonátruházásnak” nevezzük -, ugyanis minden ilyen tranzakció illetékköteles. A visszterhes vagyonátruházás illetéke egy arányossági alapon megadott, azaz százalékban kifejezett teher – vagyis minél nagyobb értékű vagyont szerzünk, annál több illetéket kell utána fizetnünk.
A vagyonszerzési illeték autó (gépjármű vagyonszerzési illeték) és ingatlan (ingatlan vagyonszerzési illeték) vásárlás esetén fizetendő, azonban a vagyonszerzési illeték megfizetése értékpapír szerzése és öröklése, orvosi praxis megszerzése, illetve belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező cégben szerzett részesedés, részvény, részjegy szerzése esetén is kötelező állami teher. A vagyonszerzési illeték befizetése mindig akkor történik, amikor a vagyontárgy gazdát cserél – bizonyos esetekben kérhető vagyonszerzési illeték halasztás, részletfizetés, illetve a vagyonszerzési illeték törvény az illetékmentesség eseteit is előírja (hogy mikor jár illetékkedvezmény, mentesség, arra a későbbiekben visszatérünk).
A laikusok esetében gyakran merül fel a kérdés, hogy ki fizeti a vagyonszerzési illetéket: az eladó vagy a vevő? Nos, ahogy a vagyonszerzési illeték törvény nevében is benne van, az illetéket mindig a „vagyonszerző” fél fizeti. A vagyonszerző fél tehát a vevő (ha nem vásárlásról van szó, hanem öröklésről, akkor az örökös fizet örökösödési illetéket, ajándékozás esetén pedig a megajándékozott fél terhe az ajándékozási illeték).
A vagyonszerzési illeték mértéke egyedi esetenként változó, ugyanis a vagyonszerzési illeték mértéke attól függ, hogy mennyibe került az adott vagyontárgy. A vagyonszerzési illeték autó esetében lényegesen alacsonyabb, mint ingatlanvásárlásnál, ahol a sztenderd vagyonszerzési illeték összege a vételár 4%-ban van megszabva. Nézzük, mennyi a vagyonszerzési illeték 2023 évében gépjárműveknél, illetve ingatlanoknál – kezdjük az ingatlan vagyonszerzés eseteivel.
A vagyonszerzési illeték ingatlan vásárlásánál alapesetben a vételár 4%-a, azonban más-más szabályok vonatkozhatnak az ingatlanvásárlás speciális eseteire. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal a következőképp nyilatkozik a visszterhes vagyonátruházás 2023 évi szabályairól:
A vagyonszerzési illeték törvény 2023 évében is megkülönbözteti a „sima” ingatlan vagyonátruházási eseteket a belterületbe vont ingatlanok, belterületbe vont ingatlannal rendelkező vagyoni társaságok esetétől:
Egyéb, fontosabb vagyonszerzési illeték törvények:
Így, hogy ismerjük a vagyonszerzési illeték 2023 kalkulátor szemszögéből a legfontosabb ingatlanszerzési eseteket, célszerű bővebben is kitérnünk arra, hogy mennyi a vagyonszerzési illeték mértéke lakáscélú ingatlan vásárlása esetén, azaz mit mond a vagyonszerzési illeték 2023 kalkulátor lakások, házak vásárlása esetén!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A lakáscélú ingatlan vagyonszerzési illeték szabályok 2023 évében a következők a NAV szabályrendszere alapján:
Az ingatlan vagyonszerzési illeték mellett a gépjármű vagyonszerzési illeték számítása már jóval egyszerűbb feladatnak tűnik. Gépjármű vagyonszerzési illeték mentesség vonatkozik az elektromos autók vásárlására, a hibridek esetében pedig – amelyek belső égésű + elektromos hajtással egyaránt működnek – csökkentett vagyonszerzési illetéket számolnak. A pótkocsik esetében nem a teljesítmény, hanem a pótkocsi tömege alapján kerül kiszámolásra a vagyonszerzési illeték.
Azt, hogy mennyi a vagyonszerzési illeték autó esetében, az adott gépjármű kora és teljesítménye szabja meg, de a minimális gépjármű vagyonszerzési illeték 2023 évében is kb. 20.000 Ft körül mozog – ezzel a költséggel mindenképpen számoljunk, ha gépjárművet veszünk. Egy átlagosnak mondható használt autó esetében az autó vagyonszerzési illeték 70.000 Ft körül mozog, a többi költséggel együtt az autó megszerzése körülbelül 100.000 Ft-os tételre tehető (a gépjárműadó szabályokról korábbi cikkünkben írtunk részletesen).
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a gépjárművek mellett a haszongépjárművek és a motorkerékpárok (külföldi és belföldi járművek esetében egyaránt) adásvétele, cseréje is bejelentéskötelezett, a tranzakciót követő 15 napos határidővel. A vagyonszerzési illetéket még a tulajdonjog átírása előtt kell megfizetni, a területi alapon illetékes kormányablakban (készpénzzel és bankkártyával is megtehető). Az autóvásárlásnak egyéb kötelezettségei is vannak: ide tartozik a gépjármű átírás, az új törzskönyv, az eredetiségvizsgálat, a forgalmi engedély kiváltása vagy a kötelező biztosítás megkötése is, melyek mind a gépjármű adásvétel rejtett költségeit szaporítják.
A vagyonszerzési illeték törvény által meghatározott szabályok az elmúlt évek során nem változtak: a vagyonszerzési illeték 2022 évi szabályairól, a vagyonszerzési illeték 2021 évi tudnivalóiról, illetve a vagyonszerzési illeték 2020 évi szabályrendszeréről korábbi cikkeinkből tájékozódhatnak olvasóink. Mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy minden egyes ingatlan- vagy gépjárművásárlási eset egyedi feltételek szerint zajlik, más-más feltételek között, a különféle illetékkedvezmények és illetékmenteség eseteiről nem is beszélve.
Hogy a vagyonszerzési illeték mértéke biztosan ne okozzon meglepetést, célszerű az ingatlanvásárlásnál kérdéseinkkel ügyvédünkhöz vagy a NAV ügyintézőihez fordulnunk, akik szakszerű tájékoztatást nyújthatnak a vagyonszerzési illeték és más, az illetéktörvénybe foglalt kötelezettségek kapcsán. A vagyonszerzési illeték autó esetében sokszor még egyszerűbben megállapítható: elég, ha meglátogatunk egy vagyonszerzési illeték kalkulátor oldalt, ahol a gépjármű vagyonszerzési illeték mértékét egyszerűen kiszámolják nekünk az autó műszaki adatai alapján.
v
Megállapítható, hogy az ellátási láncban a jövedelmi viszonyok a termelői és a feldolgozói szint felé tolódtak el
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.