A Glamour-napokon is nő a kereslet a szépség- és háztartási termékek iránt, a vásárlók pedig egyre tudatosabbak.

Rettegnek a boltosok az induló kánikulától, előbbre is hozták a nyári vásárt. A 400 forint feletti euróárfolyam is rátesz egy lapáttal a bajaikra, hiszen a ruházati, ketyerés boltok beszerzéseit alaposan megdrágította. Viszont akciózni sem lehet csak úgy, hiszen május végétől beléptek az új leárazást feltüntető szabályok is. Ráadásul a pótadóra is félre kell tenni - írja a blokkk.com közleményében.
A plázákban, de egyes boltban is még mindig ott a kézfertőtlenítő, néhány vásárló pedig még mindig maszkban megy vásárolni, a járvány emlékei nem is múltak el teljesen. Főleg a boltos könyvelésekből nem, hiszen a 2020-as egy-másfél, majd a 2021-es egy hónapos boltzárakat még nem heverte ki mindenki, már ami a pénzügyeket illeti. Sok iparcikkes boltos görget maga előtt veszteséget manapság is. Ráadásul jócskán drágább lett az árubeszerzés, az energia, a munkaerő, nincs is olyan költség, ami nem növekedett volna.
Ha nyár, akkor nyári vásár. Korábban a boltosok többsége kivárt vele legalább július első felében valameddig, de a járványos időszak sok mindent felforgatott. Például akkoriban vissza kellett csábítani a webről a hagyományos boltokba a vásárlókat a nyári hónapokban (a járványos bajok a nyári hónapok előtt és után dúlták fel a piacokat), így érthető volt, hogy sok boltos az elmúlt két esztendőben már július első felében rákapcsolt a nyári vásárra.
Hát most még előbb léptek, látva, hogy a vásárlók közül sokan inkább egy vízparti kiruccanásra szánják el magukat, mint hogy plázázzanak az izzasztó nyári hőségben. És a plázákat nem valószínű, hogy a wc használat utáni pénzek beszedése menti meg a működésük drágulásától, kirakatokat nézegetni viszont kevesebben fognak emiatt is.
Új akciós szabályok: az első nyári vására
Ez az első nyári vásár, amikor a május 28-án beléptetett új akciós árfeltüntetési szabályok már élnek. A lényeg, hogy ha a boltos feltünteti leárazáskor a korábbi árat, akkor az nem lehet nagyobb, mint a megelőző 30 nap legalacsonyabb ára ugyanannál az árucikknél. És így egyik oldalról nem lehet trükközni azzal, hogy az akció előtt felemeli az árat egy rövid időre a boltos és ahhoz méri az akciót, másik oldalról pedig a sűrű akciózgatást már nem olyan csábos módon feltüntetni, mint régen (ha 30 napon belül egyszer már leárazott valamit a boltos, akkor az a legkisebb ár, ahhoz kellene mérni az akciót).
Mindez persze nem azt jelenti, hogy nem lehet olcsón adni valamit a boltban, csupán nem mindegy, milyen korábbi árral hasonlítja össze a boltos. Az összehasonlítást viszont elhagyhatja, így jönnek a szuper, olcsó, csak ennyi jelzésű árak, a régebbi összehasonlítása nélkül.
Olcsóbbak lettek a kütyük
Nem kíméli a drágulás a nyári vásár éllovasait, elsősorban a ruházati boltokat sem. Itt a szezonalitás is sokat számít, hiszen évszakonként jönnek az új divathullámok, így elsősorban a korábbi göncöket, surranókat lenne célszerű kiárusítani, de ha a vásárlónak nincs kedve turkálni a boltban, akkor a legújabbaknál is engedni kell az árból.
Az elmúlt években az átlagot tekintve nem mozdult a ruházati termékek átlagos árszintje, folyamatosan valahol a 100% körül tanyázott. Ebben persze benne volt az új, de természetesen drágább rucik megjelenése és a folyamatos akciózás is. Jött a drágább új és lejjebb ment a divatja múlt ára.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Most már egy látszatra szerény, 4%-os inflációt mutat a ruhás drágulás mérlege. De hát egy-egy ruhadarab ára azért eleve húzósabb, így a nyugta végösszege is nagyobbat ugorhat egy kisebb százalékos mértéknél is. A szövetek ára pedig - egyébként ez valahol a legfontosabb alapanyag - májusban már 12%-kal volt drágább, mint egy éve. Az alsóruházatok árszintje is közel 10%-ot emelkedett egy év alatt.
A tartós fogyasztási cikkek is megdrágultak 12%-kal, ezekből is van nyári vásár, a bútorok 18%-kal. A ketyerék azonban olcsóbbak lettek, igaz, csak egy kicsit, 1,4%-kal, ahol azért van némi szállítási késedelem, termékhiány is. De az újdonságok itt is mindig drágábbak a régebbieknél.
A vásárlók költekezési szokásaiban persze az is számít, hogy a családi kasszában legfontosabb élelmiszerek drágulása már 10% felett jár, enni pedig kell, hiába olcsóbb az akciós ruci. És a 480 forintos üzemanyag is 11%-kal drágább volt májusban, mint egy éve, és ugyebár autózni ugyanúgy kell, mint enni. A nyári vásár csak utánuk jön a sorban.
Nem minden boltosnak ért véget a válság
A boltos világ kimászott a koronavírus okozta válságból, de nem minden boltos. Különösen a márciusi, április hónapok okoztak tetemes veszteségeket a kényszerű boltzárak miatt (májusi friss statisztika még nincs) az iparcikkes boltoknak. A járványos időszak előtti 2019-es esztendő hónapjaihoz képest 2022-ben már néhány százalékkal több is volt az értékesített árumennyiség, de hát ez még nem jelenti a pénzügyi veszteségek ledolgozását is. És közben akinek az árbevétele több 500 millió forintnál, az fizetheti majd a 80%-os pótadót, arra is kell a pénz, nem csak az akciós árengedmény kiesésének ellensúlyozására.

Fellélegezhetnek a magyarok a boltok kasszáinál: nagyon jó hírt kaptak, a tej- és tojásárakat érinti
Megállapítható, hogy az ellátási láncban a jövedelmi viszonyok a termelői és a feldolgozói szint felé tolódtak el
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


