A spanyol-portugál áramszünet Európa-szerte megkongatta a vészharangot – hiszen kiderült, hogy egyetlen rendszerhiba akár országokat is térdre kényszeríthet. De vajon mit jelentene ez itthon?

Nem kell megijedni, ha egy mosógép, hűtő, mosogatógép energiacímkéjén nem az ABC első betűi szerepelnek. Az új energiahatékonysági jelek miatt simán lehet, hogy egy D besorolású gép a legjobb, amit kaphatunk. Ennek ellenére a vásárlók még kevéssé ismerik, ezért nem bíznak az új címkékben. A Tudatos Vásárlók Egyesülete összefoglalta az energiacímkézés új korszakának első tapasztalatait. Fontos olvasmány mindenkinek, akik háztartási gépet szeretne vásárolni.
Márciustól új energiacímkéket látunk a különböző háztartási gépeken, megújultak azok a jelzések, amelyek az adott készülék fogyasztásáról árulkodnak. Az új szabályozás nyugdíjba küldte a korábbi A+-os, A++-os, A+++-os osztályzatokat, amelyek – mivel már rengeteg volt az A-s jel - megtévesztőek lehettek. A márciustól életbe lépett rendszerben az “A” osztályzat a legjobb, a skála pedig egészen a “G”-ig megy, az a leggyengébb besorolás.
Az új címkeszabályozás párhuzamosan a fogyasztási értékeket is módosították, vagyis egy korábbi A+++-os gép az új rendszerben C-s vagy D-s értékelést kaphat. Ez a gyakorlatban azt is jelenti, hogy bizonyos gépek esetében még nincs is a piacon olyan, amely akár B-s vagy A-s osztályzatot érdemelne. Ennek az oka, hogy a szabályozás előre tekintett, azaz tudatosan “helyet hagytak” a jövőben megjelenő, a technológia fejlődésével a piacra dobott még alacsonyabb fogyasztású gépeknek. Így nem kell majd évek múlva újból hozzányúlni a címkeszabályokhoz.
Az új jelölési rendszer 2021. március 1-étól él a tévékre, mosógépekre, mosogatógépekre, hűtőgépekre, köztük a borhűtőkre és fagyasztókra is, valamint a lámpákra.
2021. szeptember 1-jétől pedig egy újabb termékkategórián, a LED-es lámpatesteken is ezek az energiahatékonysági jelzések veszik át a helyet.
Mit szóltak a vásárlók?
Ahogy fentebb szó volt róla, az új szabályozás és a fogyasztási limitek átírása miatt a korábbi rendszerben a legenergiatakarékosabb A+++-os gép mondjuk csak D-s címkét kap. A Tudatos Vásárlók Egyesülete utánajárt, mennyire ment át mindez a vásárlók felé, mennyire fogadták el az új A-tól G-ig tartó skálát. Amint kiderült, az új rendszert nehéz megszokni, a korábbi információk rögzültek. Mivel korábban lehetőleg az A-betűs gépeket keresték, a fogyasztók nehezen bíznak meg az ABC „folytatásában”.
Azok gagyik, sokat fogyasztanak
Rosszul hangzik, hogy C-s gépem van, A-sat szeretnék.
Ciki, nem A-s gépet venni
- jellemzően ezeket mondták a Tudatos Vásárlók Egyesülete által megkérdezett fogyasztók, akik vásárlás előtt, az utcán válaszoltak az új címkerendszerre vonatkozó kérdésekre. Az első reakciók után egy részük azonban utánajárt, és elfogadta, hogy hiába szeretnének A-s gépet, ha egyszerűen nincs olyan, így a címkén szereplő paraméterek és az ár alapján választottak gépet.
Hogyan néznek ki az új címkék?
A hűtőgépeké például így:

A kép bal oldalán, kis méretben szerepel a régi címke az összehasonlíthatóság kedvéért - Forrás: Applia.hu
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A mosógépeké pedig így:

A kép bal oldalán, kis méretben szerepel a régi címke az összehasonlíthatóság kedvéért - Forrás: Applia.hu
Mit tapasztalnak a kereskedők?
A Tudatos Vásárlók Egyesülete megkereste a legismertebb hazai, háztartási gépeket forgalmazó kereskedelmi láncokat. Közülük a Media Markt-nál úgy látják, valóban elbizonytalanította a vásárlókat az új rendszer. “A március elejétől irányadó új energiacímkék megzavarták a vásárlókat. Az újrakategorizálás nyomán a legtöbb takarékos, korábban A-pluszosként ismert háztartási nagygép ma már B, C vagy D-kategóriásként szerepel a boltokban. Ez az átváltozás sokakat megzavar” - közölte a boltlánc, amely egy kutatást is készíttetett arról, milyen az új címkeszabályozás fogadtatása.
A felmérés szerint a 18 évnél idősebbek táborában 10-ből 4-en - a megkérdezettek mindössze 43 százaléka - hallott az új címkékről. Még kevesebben, minden nyolcadik vásárló - vagyis a válaszadók 12,5 százaléka - ismeri részletesen az új szabályozást. A megkérdezettek majdnem fele pedig szinte semmit nem tudott arról, milyen változás történt.
Pedig a mosó-, mosogató-, mosó-szárító gép, hűtőszekrény, fagyasztó vásárlásakor a magyarok 58 százalékának fontos, hogy a készülék működés közben mennyi energiát használ fel
- derült ki a felmérésükből. A Tudatos Vásárlók Egyesülete rákérdezett az eMAG-nál is, mit tapasztaltak az új címkékkel kapcsolatban. A cégnél nem tapasztaltak visszaesést a háztartási nagygépek forgalmában, tehát a vásárlók továbbra is bíznak az ismert márkákban, és ugyanúgy meg merik vásárolni a termékeiket, mint a korábbi energiacímkék alkalmazása alatt - mondják.
Az ügyfélszolgálaton, illetve a boltokban viszonylag ritkán, de érdeklődni szoktak vásárlók annak kapcsán, hová tűntek az A-osztályú gépek, hiszen az új címkék bevezetésekor a tavaly még A++ besorolásúak is G-osztályba lettek átsorolva. Nekik szerencsére könnyen el tudják magyarázni a kollégák a változás okát, és így meg merik vásárolni a G-osztályú eszközöket is.
Nagyjából ugyanez a tapasztalat az Extreme Digital-nál, akiknél nem jelentett fennakadást az új energiacímkék bevezetése. Igaz, a boltban dolgozó munkatársaknál havonta néhány vevő valóban érdeklődik, miért nem talál “A” energiabesorolási osztályba tartozó tévét vagy háztartási gépet - ilyenkor ismertetik velük az új szabályok lényegi elemeit. vagyis azt, hogy a korábbi A-kategóriás gépek rosszabb kategóriába kerültek, de ettől még nem energiafaló gépekről van szó.
Mi a megoldás?
Összességében a Tudatos Vásárlók szakértői úgy látják, hogy az eddiginél hangsúlyosabban, gyakrabban kell tájékoztatni a vevőket az új energiacímkézési rendszerről. Ebben maguk is segítenek, többek között a rendszeres megjelenő háztartásigép-tesztekhez fűzött értékelésekben is rendre bemutatják, milyen változásokat hozott az új címkézési rendszer. A fogyasztói szervezetnél azt tanácsolják, ha nem találunk a kategóriában A-st vagy B-st, bátran vásároljunk akár D-s gépet, mert az lehet, hogy a piac legtakarékosabb szereplője.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


