November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben.
Ma reggel tette közzé a KSH a februárban a fogyasztói árak alakulását. Ebből kiderül, hogy ezek átlagosan 4,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben az üzemanyagok, a szeszes italok, dohányáruk és az élelmiszerek ára emelkedett jelentős mértékében.
"A 2020 februári teljes inflációs szám a piaci várakozásoknál (4,1-4,3%) magasabb lett, a jelentős üzemanyagáresés ellenére is. A havi változást alapvetően magyarázó benzinár-zuhanás ellenére a várakozásoknál kisebb mértékben csökkenő headline inflációs szám mellett a KSH által számított maginfláció is azt tükrözi, hogy érdemi inflációs nyomás van a gazdaságban, a maginflációs mutató ugyanis 4,1 százalékra emelkedett, ami újabb sokéves rekordszint a januári 4,0 százalék után. Ez csak kisebb részben köszönhető adóhatásoknak, hiszen a Magyar Nemzeti Bank által kiemelten figyelt indirekt adóktól szűrt maginfláció is 3,8százalék volt, bár összességében az MNB által számított többi, tartósabb inflációs tendenciákat megragadó index lényegében változatlan maradt a megelőző hónaphoz képest.
A fő (teljes) inflációs szám hó/hó szintű emelkedésében kiemelkedő szerepet játszott élelmiszerek 1,5 százalékos áremelkedése. Ugyanakkor a szolgáltatások 0,5 százalékos drágulása (hó/hó) is átlagon felülinek bizonyult és nem enyhült a megelőző hónaphoz képest. A forintárfolyam is fontos tényező lehetett, bár a szerepe februárban feltehetően nem erősödött tovább. A lakossági inflációs várakozások emelkedő tendenciája megmaradt, az MNB megítélése szerint ugyanakkor még a 3 százalékos inflációs céllal konzisztensen alakult. Előrejelzésünk szerint 2020-ban az éves átlagos teljes infláció emelkedést mutat majd a 2019-es átlaghoz képest és jelentős részben az olajár további alakulásától függően alapforgatókönyvünk szerint a 3,5-3,8 százalék százalékos sávban alakulhat. Az MNB monetáris politikája szempontjából továbbra is kiemelten fontos maradhat az adószűrt maginfláció alakulása, különösen az, hogy a várt csökkenés milyen időhorizonton következik be. A jelenlegi monetáris politika fenntartása szempontjából fontos lehet, hogy áprilistól már érdemi inflációcsökkenés következhet. (A márciusi headline index még 4 százalék közelében lehet majd.) A monetáris politikai kilátások szempontjából lényeges, hogy a jelenlegi magas inflációval jelzett időszakot az MNB átmenetinek tekinti, illetve, hogy a koronavírus és egyéb tényezők miatt márciusban látott nemzetközi olajár-zuhanás tartóssága még nem ismert. A monetáris döntésekben ezeken túl továbbra is a negyedéves Inflációs Jelentésben látható maginflációs előrejelzések, illetve az EKB következő hónapokban érkező döntései lehetnek irányadóak. Az adatvezérelt üzemmódot hangsúlyozó monetáris politika várhatóan csak kisebb mértékben változó feltételekkel, illetve csak a szükségesnek likviditás-menedzselési lépésekkel fog előrehaladni. Az adatközlést követő órában a forint nem mutatott jelentős mozgást az euró ellenében. Az EUR/HUF keresztárfolyam a 336-337-es szint közelében ingadozott" - áll a CIB Csoport elemzésében.
Takarékbank
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzőjének kommentárja szerint a vártnál kisebb mértékű az infláció. A januári hétéves csúcsot jelentő 4,7 százalékos meglepetést döntően a vártnál gyorsabban dráguló élelmiszerárak okozták. Az előző hónaphoz képest a fogyasztói árak 0,3 százalékkal nőttek.
Az inflációs nyomást jelzi, hogy a maginfláció is a toleranciasáv fölé, 4,1 százalékra, az adószűrt maginfláció pedig 3,8 százalékra emelkedett az előző havi 3,7 százalékról. Mindez indokolttá tette az elmúlt hetekben a swapállomány csökkentését, ami megemelte a bankközi kamatokat, valamint megállította a forint gyengülését, a koronavírus globális terjedése miatt azonban érdemben visszaeshet a külső infláció - sőt, egyes gazdaságokban ismét megjelenhet a defláció -, a meghatározó jegybankok vezetésével pedig jelentős globális monetáris lazítás kezdődhet, így feltehetően nem lesz szükség további szigorításra.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A következő hónapokban az üzemanyagok bázisárának növekedése és idei összeomlása miatt az infláció 3,5 százalék közelébe süllyedhet, majd az év végéig tartósan 3,5-4 százalék között ingadozhat, így a 3 százalékos inflációs célt a korábbi várakozásokkal ellentétben idén nem fogja megközelíteni. Mivel az árak emelkedése szélesebb bázisú, idén 3,9 százalékos átlagos inflációra számítunk a tavalyi 3,4 százalék után.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.