A nyári könyvszezon idén sem marad el, de az olvasás élményének ára egyre magasabb.
Mi a teendő, ha sérült vagy összefirkált, "graffitis" bankjegy kerül a kezünkbe? Tudunk vele fizetni? Köteles elfogadni a kereskedő vagy a pénzintézet? Ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.
Nemrégiben egy "firkált" bankjegy került a szerkesztőségünk egy tagjának kezébe: konkrétan egy ötszázasra írta rá valaki azt a mondatot, hogy "Ha ezzel fizetsz kutya vagy!"

A mondatban van egy vesszőhiba, aminek kijavításától azonban eltekintünk. Ugyan ma már nincs érvényben olyan jogszabályi rendelkezés, amely ezt tiltaná, de a fiztőeszközök gyártása közpénzből történik és a sérült, hibás bankjegyek pótlása az MNB feladata.
Hiába nem mi firkáltuk meg ezt az ötszázast, nem biztos, hogy tudunk vele fizetni legközelebb a boltban vagy a postán, ugyanis
-válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére az MNB Kommunikációs és pénzügyi ismeretterjesztési igazgatósága.
A bankjegyek forgalomképességét befolyásoló sérülések lehetséges fajtáit a 11/2011. (IX.6.) MNB rendelet határozza meg, amely szerint nem forgalomképes az a bankjegy, amelyen bármilyen - a kibocsátásáról szóló MNB rendeletben nem szereplő -
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A sérült bankjegyek átválthatók egyes hitelintézeti és postafiókokban, illetve az MNB lakossági pénztárában.
Hova rohanjak?
Bárkivel könnyen megtörténhet, hogy egyszer belefut egy hasonlóan összefirkált bankjegybe. Ezekről azonban érdemes tudnunk, hogy a nehezen felismerhető vagy sérült (hiányos, szakadt, ragasztott, szennyezett, stb.) pénzt senki nem köteles tőlünk elfogadni, ha fizetni szeretnénk vele. Korábban a Pénzcentrum is beszámolt róla, hogy Kőhalmi Zoltán humoristával is megtörtént, hogy "grafitis" bankjegyet adott neki az automata.
Bár a beváltás a fentebb felsorolt intézményeknek kötelező, de a hitelintézetek és a postahivatalok ezt feltételekhez köthetik, akár pénzt is kérhetnek érte, vagy elvárhatják például, hogy legyen az adott bankban bankszámlánk. A sérült pénzt azonban az MNB lakossági pénztárában költségmentesen váltja át ügyfelei számára.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


