2 °C Budapest

Hagyjuk az óbégatást: a magyarok pénzelik az albán fagyimaffiát

2018. június 14. 14:30

A Pénzcentrumon először 2016-ban foglalkoztunk azzal, hogy stabilizátorokkal és emulgátorokkal kitömött, silány alapanyagokból készült fagyik tarolták le Magyarországot. A gyanútlan fagyizók nem igazán kapnak mást a tölcsérbe, mint festéket, aromát, savót, soványtejport, minimális természetes alapanyagot és rengeteg levegőt. Az elmúlt években több újság is foglalkozott a kérdéssel, de akkor miért lehetnek még mindig olyan sikeresek a kamufagylaltozók hazánkban? Mutatjuk, mi állhat a háttérben.

Legutóbb tegnap, a Bors foglalkozott a hazánkat elárasztó albán fagylaltosok kérdésével. Ahogy 2016-ban a Pénzcentrumon megírtuk, az albán fagylaltokban rendszerint stabilizátorok és emulgátorok többszörösét használják fel, mint a hagyományos fagyikban. Emellett silány alapanyagokkal dolgoznak, a vendégek pedig nem igazán kapnak mást, mint festéket, aromát, savót, soványtejport, minimális természetes alapanyagot és rengeteg levegőt. A jelenséget akár vattacukor-effektusnak is nevezhetnénk, ugyanis a jó minőségű fagylaltban 30-35 százalék a levegő, a szóban forgó albán fagyikban viszont nem ritka a 100 százalékos térfogatnövelés sem, vagyis felerészben levegőt kapunk a tölcsérünkbe.

A Bors már említett cikkét is sokan átvették, amelyben összehasonlítottak 

  • egy magyar tulajdonban lévő cukrászdát, ahol a 4-6 dekagrammos eper fagyiért 280 forintot kérnek el, és 
  • egy, a magyar cukrászda közelében lévő albán fagyizót, ahol ugyanennyi fagyiért 120 forintot, kétszer ennyiért (8-10 dekagrammért) pedig 180 forintot kell csak fizetni. 

Az albán fagyizók sokszor kapnak negatív színt a sajtóban (mi is megtettük néhányszor), pedig a koncepciót úgyis hívhatnák, hogy "Ëndërr hungarez", ami albánul annyit tesz: "magyar álom" (legalábbis a google fordítója szerint), hisz többet kapunk kevesebb pénzért

Gondoljunk csak bele. Magyarországon tömegek vannak még mindig elájulva a kiskockásabroszos, a csárdáshangulatú és a régiidőketidéző éttermektől, ahol olcsón adnak nagy adagot. 

De akkor mégis miért baj, hogy az (állítólag) albánok ellepték az országot olyan fagylaltozókkal, ahol szintén olcsón adnak nagy adagot?

Nézzük egy kicsit a számokat. A Központi Statisztikai Hivatal május 30-án közölte a magyar háztartások 2017-es fogyasztásáról szóló előzetes adatokat. Ebből kiderült, hogy élelmiszerre (alkoholmentes italokkal együtt) fejenként 22 513 forint jutott havonta, vendéglátásra és szálláshely-szolgáltatásra pedig 3 539. Ez nem túl nagy összeg, így nem mindegy, hogy ebből 12,6 gombóc 280 forintos fagyira futja, vagy 29,5 adag 120 forintos fagyit tudunk belőle venni.

Amíg egyes balatoni lángososok havonta cserélnek olajat a sütőben, a sarki kisvendéglősök egy része pedig amit lehet, mirelitből főz meg, és ezeket a dolgokat szeretjük, akkor 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

miért pont a fagyizásban ne szeretnénk az innovatív albánokat, akik ugyanannyiból többet oldanak meg, a semmiből csinálnak valamit, és ezt ráadásul pénztárcabarát áron adják el? Mert tulajdonképpen csak erről van szó.

És ez nem törvénytelen?

Nemhogy nem törvénytelen, de még csak nem is egészségtelen. A már említett tegnapi Bors-cikkben megszólalt Zoltai Anna, a Nébih Vendéglátás és Étkeztetés Felügyeleti Osztályának vezetője, aki elmondta, hogy 

az adalékok az egészségre nem károsak.

A nébihes vezető azt is hozzátette, hogy a jégpasztával növelt térfogatú fagylaltok minősége elmarad a hagyományos technológiával készített fagylaltokétól, de az kétséges, hogy ez mennyire érdekli a magyarokat. Hiszen egészen addig, amíg az átlagos magyarnak havi néhány ezer forintja marad vendéglátásra (plusz még 4701 forint kultúrára és szórakozásra), addig tömegek fogják nem a minőségi, hanem az olcsó termékeket keresni a vendéglátóhelyeken, így pedg tulajdonképpen jobban is járnak az egyébként nem káros, nem törvénytelen albán fagyival, hisz abból többet kapnak, kevesebb pénzért.

Az pedig teljesen egyértelmű, hogy nem törvénytelen elhanyagolható (vagy zéró) mértékű gyümölcstartalmmal fagyit árulni Magyarországon. A Magyar Élelmiszerkönyv ugyanis ismeri a gyümölcsízű fagylaltpor besorolást, amely esetében nincs meghatározva, hogy mekkora gyümölcstartalommal kell az alapanyag fagyipornak rendelkeznie.Innentől kezdve pedig annyi aromát és térfogatnövelőt lehet beletenni a fagyiba, amennyit csak az árus nem szégyell.

Hogy kerüld el?

Ha annak ellenére, hogy legális és nem egészségtelen, mégsem szeretnél térfogatnövelt fagyit enni, akkor Mihályi László cukrászmester a Dining Guide-ban a következő tanácsokat adta:

  • A fura színek (mondjuk a hupikék) arra utalhatnak, hogy tele van nem természetes anyaggal a fagyi.
  • A fura nevek (például esti álom) alkalmasak lehetnek arra, hogy át se gondoljuk, hogy mit eszünk. Ha mondjuk valaki a legjobb francia csokoládét használja a fagylaltjához, akkor miért nem azt írja ki?
  • Túl nagy választék, túlságosan csicsás megjelenés, túl olcsón. A külső megjelenés sokszor a belső tartalom hiányát hivatott elrejteni, a túl olcsó ár pedig egészen egyértelműen mutathatja, hogy nem költenek el megfelelő mennyiségű pénzt alapanyagra.

NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?