November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben.
Az időjárás már szinte nyárias az országban, így egyre több fagylaltozó nyit ki Magyarországon. Mielőtt azonban bizalmat szavazol egy fagyizónak, érdemes néhány dolgot átgondolni, hogy fagylalat helyett ne egy felpuffasztott, vizes, stabilizáló szerekkel tömött masszát kapj. Mutatjuk, mire figyelj.
- nyilatkozta a Dining Guide-nak Mihályi László cukrászmester. Ez azonban még nem minden. A lap cikke szerint széles körben alkalmaznak fagylaltkészítés közben térfogatnövelő és stabilizáló anyagokat, amelynek eredményeképpen tulajdonképpen egy nagy üres semmit nyalogatunk el a nagy melegben.
A cukrászmester elmondta, hogy sajnos nincsenek olyan jelek, amelyekrő egyértelműen el lehetne dönteni már kóstolás előtt, hogy egy fagylalt fel van-e turbózva ezekkel a kemikáliákkal vagy sem, de néhány dolgora érdemes odafigyelni:
- 1. A fura színek (mondjuk a hupikék) arra utalhatnak, hogy tele van nem természetes anyaggal a fagyi.
- 2. A fura nevek (például esti álom) alkalmasak lehetnek arra, hogy át se gondoljuk, hogy mit eszünk. Ha mondjuk valaki a legjobb francia csokoládét használja a fagylaltjához, akkor miért nem ezt írja ki?
- 3. Túl nagy válazték, túlságosan csicsás megjelenés, túl olcsón. A külső megjelenés sokszor a belső tartalom hiányát hivatott elrejteni, a túl olcsó ár pedig egészen egyértelműen mutathatja, hogy nem költenek el megfelelő mennyiségű pénzt alapanyagra.
Mindemellett nincs könnyű dolgunk, ha elkerülnénk a kamufagyit, ugyanis Mihályi László úgy gondolja, hogy a hamisítványok is túl szépre sikerednek.
A fagyik vizsgálatán túl azonban magát a fagyizót is érdemes górcső alá venni, mielőtt kérnénk egy gombóc fagylalatot. Tavaly a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) segítségével szedtük össze, hogy mire kell figyelniük a fagyizóknak, ezek közül pedig többet önmagunk is leellenőrizhetünk, ha szemügyre vesszük a fagylaltpultot és annak környezetét.
- 1. A fagylaltpult legyen zárt, cseppfertőzéstől, rovaroktól, portól, szennyeződéstől védett kialakítású.
- 2. A fagylaltpultot ne érje közvetlen napfény.
- 3. Az esetleg megolvadt fagylaltot nem szabad újra lefagyasztani, és a friss fagylaltot nem szabad ráönteni a régire.
- 4. Figyeljük meg a díszítést! Az a jó, ha a fagylaltot csak ehető, tiszta élelmiszerekkel díszítik.
- 5. A fagylalt ne legyen kőkemény, de ne is folyjon.
- 6. A tégelyek cseréjekor a fagyasztóból kivett fagylaltot azonnal be kell tenni a hűtőpultba és nem szabad szobahőmérsékleten tárolni.
- 7. Az adagolókanalat ne mártsák piszkos vízbe, ne töröljék ruhába. Ha kanálöblítés szükséges, a fagylaltpultban legyen kanálmosó, tiszta vízzel.
- 8. A tölcsért szalvétával fogják meg és azzal adják át neked.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.