21 °C Budapest

Vásárolni készülsz? Akkor ezt jobb, ha tudod az E-számokról

2018. március 19. 13:00

Jelenleg az EU-ban több mint 300 E-számmal ellátott adalékanyag van. Nem kell azonban egyből a legrosszabbra gondolni, hiszen ezek olyan élelmiszer-adalékanyagok, amiket élelmiszer- technológiai célok miatt adnak az árukhoz. Ilyenek például az édesítőszerek: édes ízt adnak, az emulgeátorok pedig segítik az összetevők elkeveredését. Azt azonban fontos szem előtt tartani, hogy ezekre az anyagokra feldolgozott élelmiszerek esetén lehet szükség. Ebből pedig mégiscsak az következik, hogy kevesebb adalékanyag egyenlő kevésbé feldolgozott étel.

Az E-számmal ellátott adalékanyagok engedélyezettnek minősülnek, sőt a gyártó csak ezeket használhatja a termékekben. Tehát ha egy gyártó valamilyen új adalék-anyagot szeretne használni, akkor - egy szerencsére elég komoly - hatósági eljáráson kell keresztülvinnie, ahol többek között azt is vizsgálják, hogy mennyire stabil és hogyan viselkedik az adott anyag az élelmiszerekben és az emésztőrendszerben, illetve a szervezetben - írja közleményében a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE).

Fontos tudni, hogy az E-számokat folyamatosan értékelik és felülvizsgálják. Így esett ki például az E-szám univerzumból az E128 is, közismertebb nevén a Vörös 2G. Ezt felvágottak és egyéb húskészítmények pirosítására használtak, de mivel igen kedvelt színről volt szó, nem csak az élelmiszeripar, hanem a ruhaipar is bevetette ruhaszövetek és festékek színezésére.

Mindezek ellenére, nem minden E-szám káros az egészségre, sőt az E-300 például a közönséges aszkorbinsav, azaz a C-vitamin kémiai elnevezése. Ráadásul az sem feltétlenül igaz állítás, hogy a bio élelmiszerek nem tartalmazhatnak ilyen (E) adalékanyagokat.

Ha tehát valaki az élelmiszer áruházak sorai között tanácstalanul hömpölyögve próbálná megóvni az egészségét, nem kell rögvest kétségbeesnie az első E-szám láttán. Első körben elég lehet az is, ha megfogadja a TVE ajánlásait:

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

  • Ha lehet, válaszd a kevésbé feldolgozott élelmiszereket!
  • Ha lehet, válassz bio-t. A bio élelmiszereknél vannak olyan anyagok, amik nem megengedettek!
  • Ha feldolgozott élelmiszert vásárolsz, figyeld a címkét, hiszen az mindent elárul!

A címkefigyeléshez egyébként a TVE hivatalos oldalán van egy E szám adatbázis, amit érdemes lehet böngészni vásárlás előtt.

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. július 26. szombat
Anna, Anikó
30. hét
EZT OLVASTAD MÁR?