A hazai cseresznye ágazat történelmi mélypontot él át, miután az áprilisi és májusi fagyok miatt a szokásos termésmennyiség mindössze 20-30 százaléka várható az idei évben.
2017-ben bő ezer milliárd forinttal nőtt a családok költekezése. A munkaerő hiánya nagyot dobott a kereseteken, a bérnövekedés le is körözte a gazdaság bővülését, nem is kicsit, hanem nagyon: kétszeresen. Így jócskán volt miből költeni: öt év alatt már háromezer milliárddal több ment el a pénztárcánkból.
2017-ben bő ezer milliárd forinttal nőtt a családok költekezése. A munkaerő hiánya nagyot dobott a kereseteken, a bérnövekedés le is körözte a gazdaság bővülését, nem is kicsit, hanem nagyon: kétszeresen. Így jócskán volt miből költeni: öt év alatt már háromezer milliárddal több ment el a pénztárcánkból - írja közleményében a blokkk.com.
2017-ben a havi bruttó átlagkeresetek a nemzetgazdaságban megközelítették a 300 ezer forintot (297 ezer forint volt az átlag), a növekedés 12,9 százalék volt. Több pénz jutott a zsebekbe. De hogyan is?
Miből is van a kosztpénz
A gazdaság csak 4 százalékkal erősödött, így a bérnövekmény nagyobb részét a munkaerőhiány dolgozta össze. A munkaerő piaca is piac, így ha kevesebb van belőle, felmegy az ára, pontosabban a bére. A reálkeresetek és a gazdaság növekedési ütemének nagyságában 2015-ben fordult a kocka, ettől kezdve a munkaerő hiánya szinte féktelen béremelésre kényszerítette a vállalkozásokat, már aki bírta a tempót.
Ebben a három esztendőben, 2015-2017 között a gazdaság teljesítménye együttesen 10 százalékkal emelkedett, a reálkeresetek növekedési üteme viszont 20 százalék fölé kúszott. Ez azért a versenyképesség, termelékenység oldaláról kemény kényszerpálya is egyidejűleg, hiszen az átadási, vagy éppen a fogyasztói árakat csak úgy emelgetni nem lehet, így a technológiai fejlesztési kényszer is erős.
Persze, az is ugyanúgy pénzbe kerül, mint a munkaerő és mindkettő hiánya lemaradáshoz, leszakadáshoz vezet. A boltos piacon például 2-3 ezer bolt zár be végleg, ennyivel csökken már hosszú ideje a kiskereskedelmi értékesítőhelyek száma.
Költekeztünk is rendesen
Az elmúlt fél évtizedben folyamatos volt a béremelkedés, így volt miből költekezni, legalábbis az átlagot tekintve. Nőtt is a családok költekezése, öt esztendő alatt a háztartások fogyasztási kiadása 16 százalékkal emelkedett. 2017-ben ráadásul gyorsult is a tempó, a növekedés üteme utolérte a költekezés legnagyobb szeletének, a boltos vásárlásoknak az emelkedését. A boltos kiskereskedelem azonban az elmúlt öt esztendőben azért összességében nagyobbat ugrott, negyedével bővült, ami nem kevés.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
2017-ben közel ezerkétszáz milliárd forinttal nőtt a családi költekezések értéke, öt év alatt pedig több mint háromezer milliárd forinttal. A családi kasszákból a boltos kiskereskedelemben folyt el a legtöbb pénz.
Mire költünk még a boltok mellett: rendezkedik a pénztárcánk
Sok dologra, például vendéglátásra, több mint ezer milliárd forintot, belföldi utazgatásra több mint háromszáz milliárd forintot, vagy éppen jármű vásárlására több mint 600 milliárd forintot költöttünk el 2017-ben.
A háztartások fogyasztási kiadásainak erősödő üteme bizonyos szerkezeti változásokat is takar. A boltok melletti költekezés súlya, ha lassan is, de emelkedik. És a családi költekezésnek van még egy olyan szelete, ami egyre jobban viszi a pénzt, ez pedig a lakásberuházás.
Emelkednek is a lakásárak, főleg a kisebbeké a használt lakáspiacon, de az új építésű lakáspiac is húzni fogja ezeket a kiadásokat. És feltehetően a lakásvásárláshoz kapcsolódó egyéb kiadások is emelkedni fognak, így például az eddiginél nagyobb bővülés is várható a lakberendezések, lakásfelszerelések piacán is. Bár a lakás árát is ki kell heverni, de előbb-utóbb jöhet bele új lakfelszerelés is.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


