19 °C Budapest

Év eleji akciók: simán ráfázhatsz a legjobbnak tűnő ajánlatokra is

2018. január 4. 17:30

Az akcióvadászatnak vannak írott és íratlan szabályai. Annyi azonban bizonyos, hogy a vevőknek mindenképpen résen kell lenniük még a legnagyobb árzuhanásos címkék láttán is.

Bőven akad jogszabály arra nézve, hogy a leárazási hullámnak gátat szabjon. Ilyenek például a reklámokról, az árak feltüntetéséről, a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen magatartás tilalmáról, a fogyasztóvédelemről szóló cikkelyek. Ezeken túl pedig ott vannak az íratlan szabályok is, úgyhogy mind a vevők, mind pedig a boltosok felköthetik a gatyájukat az év eleji akcióázásokkor - áll a blokkk.com közleményében.

Árháború

A leárazások kulcskérdése az ár. Ezek alapján nem meglepő, hogy a legfontosabb követelmény az, hogy az akciónál fel kell tüntetni az árengedménnyel csökkentett új árat is, tehát kevés az árengedmény százalékos mértékének a feltüntetése.

Ugyanannak a portékának - akciótól függetlenül is - ugyanabban a pillanatban nem lehet többféle ára.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a reklámban, reklámújságban, bolti reklámfeliraton, a polcon az árcímkén, vagy magán a terméken ugyanannak a végső eladási árnak kell lennie. Bármilyen eltérés esetén a vásárló csak a legkisebbet köteles kifizetni.

Mindezek tetejében pedig ott van a nyugta is. Előfordulhat ugyanis, hogy az akciós áru a polcon még olcsó volt, de a pénztárnál már nem annyira vagy egyáltalán nem. Ilyen esetben vissza kell kapni az árkülönbözetet.

Az akciókban ráadásul ugyanúgy létezik egység ár, mint normális időszakban, úgyhogy erre is nagyon érdemes odafigyelni. Ezt is átkell írni ugyanis, hiszen az az egységárra is igaznak kell lennie a meghirdetett engedménynek. Az egységár különösen fontos akkor is, amikor például az egyet fizet, kettőt kap, vagy plusz 10 százalék ingyen jelölésű reklámakciókról van szó. Itt különösen izgalmas az egy darab, vagy a 100 százalék árának az összehasonlítása.

Sokan akciókkor persze kapkodnak, hogy micsoda bomba vétel ez meg az,

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

de ilyenkor is aranyszabály, hogy érdemes több boltot is megnézni vagy az interneten kutakodni.

Ne csak nézz, láss is ...

A reklámokban az "akár", "-ig" szócskákra sem árt odafigyelni, sőt ezek rejthetnek olyan tartalmakat, amik már sokkal kevésbé teszik vonzóvá az ajánlatot.

A kuponokra külön érdemes odafigyelni, hiszen ezeknél sem mindegy, hogy mikor, milyen feltételekkel vásárolhatók le. A boltos megteheti, hogy kiköti, több kedvezmény egyidejűleg nem vehető igénybe (tehát egy kedvezményre jogosító kupon akciós áru megvásárlására már nem használható fel). Ez nem jogellenes, ha a vásárló előre tájékozódhat erről.

Kicserélném

A csere lehetőségeknél sem árt figyelni, hiszen könnyen megtörténhet, hogy egy árucikket ugyan lehet cserélni, azonban a vásárlónak semmilyen csereajánlat nem tetszik. Ebben az esetben a boltos persze több dolgot is tehet, azzal együtt, hogy a csere-bere nem kötelező. A legelegánsabb, de számára a legnagyobb bukta, ha egyszerűen visszaadja a vételárat. Ez persze ránézve elég húzós, de van rá példa. Alternatív megoldásként persze adhat egy vásárlási utalványt is, levásárlási lehetőséget, nyilván abban az értékben, amennyiért korábban vásárolt a vásárló.

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 18. vasárnap
Erik, Alexandra
20. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. május 17. 19:20