A kőszegi termőterület Magyarország egyik legrégebbi borvidéke, amely hosszú múltra visszatekintő kulturális és gazdasági hagyományokkal bír
Veszélyes élelmiszerek, ásványvizek kerülhettek bolti forgalomba az egyik nagy áruházlánc üzleteiben. Névtelen bejelentés érkezett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági hivatalhoz: a tettes maga szólt arról, hogy több terméket felbontott és beszennyezett. Bár valószínűleg a fogyasztók nem találkoznak ezekkel az árukkal a gyors intézkedések miatt, nem árt vigyázni a vásárlás során.
Mit tudunk eddig?
- A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (NÉBIH) névtelen lakossági bejelentés érkezett a napokban. Eszerint egy üzletlánc - budapesti üzleteiben kapható - sajátmárkás palackozott víz és élelmiszer termékei esetében szándékos szennyezés történhetett.
- A NÉBIH szerint feltehetően gazdasági károkozás céljából szennyezték be a termékeket.
- A Blikk találgatásai szerint bosszúhadjáratról lehet szó, az elkövető, vagy akár több tettes is besétálhattak az áruházlánc üzleteibe, és egyesével beszennyezhették a palackozott vizeket, és más élelmiszereket.
- Az ügyben a NÉBIH kedden bejelentést tett a rendőrségen, a hatóságok súlyos testi sértés bűntett kísérlete miatt indítottak büntetőeljárást.
Mit nem tudunk
- Nem tudjuk, mekkora a szennyezett ásványvíz-készlet.
- Ahogyan azt sem, hogy milyen sajátmárkás élelmiszerek lehetnek veszélyesek, vajon tejtermékekről, vagy húsokról van-e esetleg szó.
- Nem tudjuk, mivel szennyezték be a termékeket.
- És azt sem, melyik áruházláncról van szó.
Bár a NÉBIH tudja, melyik lánc termékeiről van szó, mégsem hozza nyilvánosságra az információt. Ha lehet tippelni, a hivatal a nyáron tapasztalt
pánik elkerülése érdekében nem közli, melyik áruházláncról, és így melyik sajátmárkás termékekről van szó pontosan.
Nem ez az első eset
Nem először figyelmeztet veszélyes ásványvizekre idén a NÉBIH. Augusztusban 12 különböző ásványvíz forgalmazását tiltotta meg, és kötelezte a gyártókat a termék visszahívására a NÉBIH Kiemelt Ügyek Igazgatósága. Többek között például Saguaro Pannon-Aqua, Pannon-Aqua, Saguaro Mizse, Aquitas Zafír márkákat vontak vissza Lidl és Aldi boltokból, illetve egy One Euro Store-ból. Ez több tízezer liter ásványvíz megsemmisítését jelentette.
Az üzletláncok - együttműködve a hatósággal - az érintett termékeket haladéktalanul levették a polcokról. A tételeket a nitrition koncentráció és a Pseudomonas aeruginosa nevű baktérium engedélyezett határértéket meghaladó tartalma miatt kellett visszagyűjteni. Az eset nyáron nagy port kavart, és pánikközeli helyzetet eredményezett.
Mire figyeljünk
- A NÉBIH felhívja valamennyi vásárló figyelmét, hogy az előrecsomagolt áruk esetében fokozottan figyeljen a csomagolás sértetlenségére, és csak ennek ellenőrzése után vásárolja meg, illetve fogyassza el az adott élelmiszert.
- Ha sérült csomagolást látunk, azonnal szóljunk az eladónak!
- Általában az a bevett gyakorlat ilyen esetekben, ha mégis vásároltunk a veszélyesnek ítélt termékekből, visszavihetjük a terméket, és visszakapjuk annak árát. A mostani helyzetben a vásárlók jó eséllyel nem is találkoznak veszélyes árukkal, már folyik a vizek és az élelmiszerek átvizsgálása.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Közben éppen kedden indult több állami tulajdonú regionális vízmű közös kampánya, a Csapra fel!, ami a csapvíz fogyasztására ösztönzi a lakosságot. "A csapvizet évente több százezerszer ellenőrzik laboratóriumokban, így a minősége kiváló, az ára miatt pedig mindenki számára elérhető" - mondta Koszorús László, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára a kampány beharangozójában.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


