Hiába lassult az infláció, egyes termékek ára még mindig őrült tempóban emelkedik.
Dúl a lottóláz Magyarországon; a 29. játékhéten már 2 milliárd 40 millió forint keresi gazdáját az Ötöslottón. Ahogy az halmozódás idején lenni szokott, egyre többen térnek be egy-egy lottózóba, és természetesen egyre többen játszanak el a gondolattal, mire is költenék a főnyereményt.
Látványosan fokozódik a lottóláz Magyarországon, ami nem is csoda, hiszen az Ötöslottón ezen a játékhéten a várható főnyeremény összege átlépte a 2 milliárd forintot. A gigászi főnyeremény természetesen a hazai szerencsevadászok fantáziáját is megmozgatja, egyre többen játszanak el a gondolattal, mire is költenék a jackpotot. Elsőre talán mindenkinek az ingatlan, föld körüli utazás és egy luxusautó jutna eszébe, de sokan vannak, akik inkább jótékonykodnának vagy befektetnék a nyereményt.
Mivel a nyertesek kiléte hazánkban nem ismert - aki nyilvánosság elé állt, később megbánta -, így csak találgatni tudunk, valójában mire is költöttek nyereményükből a szerencsések. Támpontot itthon csak az ún. anonim nagynyertes kérdőív adhat. 2013-ban például több mint 3 milliárd forinttal gazdagodott egy honfitársunk. Ő a nyeremény átvételekor úgy nyilatkozott, hogy csak szükség szerint tervezi, hogy családtagjainak ad majd a hatalmas nyereményből, először jótékony célra fordít, illetve gondolkozik továbbképzésen, önfejlesztésen is. Idén márciusban szintén 3 milliárd ütötte egy szerencsés játékos markát. Az anonim kérdőívet ő is kitöltötte, amely szerint családtagjainak is tervezett adni a nyereményből, miután pénzügyi befektető segítségét kérte.
Nem mindenhol titok, mire költik a pénzt
Más a helyzet azonban a tengerentúlon. Az ottani szabályozás szerint a nyerteseknek ugyanis vállalniuk kell a nyilvánosságot, így nyereményük sorsa is nyomon követhető. A kanadai Robert Erb 2012-ben például 25 millió dolláros (~5,75 milliárd forintot) nyereményéből 8 millió dollárt (~1,8 milliárd forintot) fordított jótékony célra. Többek között autókat vett rászorulóknak, szegények fogászati kezelését támogatta, de százmilliókat adott a marihuána legalizálásáért küzdő szervezeteknek is. Adakozó nyertesekből egyébként széles a skála: John Kutey, aki hetedmagával ütötte meg a Mega Millions 319 millió dolláros (~73,4 milliárd forint) főnyereményét például 40 milliós aquaparkot építtetett szülővárosában; míg a kanadai Tom Crist 40 millió dolláros (9,2 milliárd forint) nyereményét az utolsó fillérig a rákkutatásra ajánlotta fel, mivel 33 évnyi házasság után ebben a betegségben hunyt el felesége.
A nyereményeket azonban többnyire nem jótékony célra szánják. Jól mutatja ezt a Camelot és az Oxford Economics felmérése, amelyben az angol lottó elmúlt 18 évének közel 3000 nyertese segítségével állapították meg, mire költenek a leggyakrabban a nyereményükből. Kiderült, hogy a nyertesek az első pár hónapban valójában csak (a nyereményükhöz képest) filléres dolgokra költenek: például új mosógépre, ülőgarnitúrára, elektromos kapura vagy egy új melegítőre. Az ingatlanirodákat és autószalonokat pedig az első időben még kerülik.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A felmérés szerint a brit lottónyertesek:
- 10 százaléka bárpultra;
- 16 százaléka otthoni edző/fitness teremre, táplálkozási szakértőre és magánedzőre;
- 17 százaléka biliárd és/vagy snooker asztalra;
- 20 százaléka új kutyára;
- 20 százaléka játékszobára (X-box, Playstation, stb.);
- 25 százaléka új macskára;
- 25 százaléka biztonságos nyílászárókra, kert/garázskapukra;
- 28 százaléka új ruhatárra és nagyobb gardróbra;
- 29 százaléka új fürdőszobára;
- 82 százalékuk új ingatlanra (néha többre is) költött a nyereményéből.
KATTINTS! Friss hírek, nyerőszám kereső ÖTÖSLOTTÓ aloldalunkon
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


