Pénzcentrum • 2014. június 26. 17:30
Nem csak Magyarországon utalgatnak tévedésből milliókat. Egy fiatal brit nő számlájára közel 20 millió forintnyi fontot utalt az önkormányzat, melyből több milliót el is költött rögtön drága cipőkre, táskákra és szemüvegekre. Ha karácsonyig nem tudja visszafizetni az összeget kamatostól, akkor 20 hónap börtön vár a nőre.
A közelmúltban hatmillió forintot utalt tévedésből munkáltatója egy férfinek. A "szerencsés" kedvezményezett nem vacakolt sokáig, négymilliót rögtön el is költött az összegből. A gyorsan jött gazdagság viszont nem tartott sokáig, hamarosan rendőrök kopogtattak nála. A rendőrség jogtalan elsajátítás miatt folytatott eljárást a férfi ellen.
Hasonlóan járt egy 23 éves fiatal édesanya az Egyesült Királyságban. Igaz, az ő számlájára valamelyest magasabb összeget utalt tévedésből az önkormányzat: 52 ezer fontot, azaz közel 20 millió forintot kapott tévedésből. A nő ebből kilencezer fontot (közel 3,5 millió forintot) költött el két nap leforgása alatt divatos és drága cipőkre, táskákra és napszemüvegekre - írja a Daily Mail. Emellett az édesanyjának is adott belőle ezer fontot (380 ezer forintot), 40 ezer fontot (több mint 15 millió forintot) pedig befektetési számlán helyezett el, mielőtt április végén elkapták volna a rendőrök.
A nőnek hat hónapja van visszafizetni az összeget (utalási díjjal és kamatokkal együtt), különben 20 hónapra börtönbe kerül. Ezenfelül 150 óra közmunkára is ítélték. A pénz nagy része már visszakerült az önkormányzathoz, de közel hatezer fonttal még mindig adós a nő. Talán segít majd, hogy a luxuscuccokat hamarosan egy árverés keretein belül fogják értékesíteni.
De mi történik, ha mi utalunk félre?
Amennyiben a mi utalásunk landol rossz számlaszámon, akkor bizony elég hosszas procedúra elé nézhetünk. A téves utalások visszahívására írásban, a banknál bejelentett módon aláírva van lehetőségünk. A visszahívási kérelem teljesítése érdekében a küldő pénzintézet a kedvezményezett bankjával felveszi a kapcsolatot, és kéri az összeg visszautalását. Amennyiben a megbízás összege a kedvezményezetett számláján már jóváírásra került, úgy a visszautalás teljesüléséhez a kedvezményezett jóváhagyása szükséges.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
KATTINTS! Van ilyen? Milliókat utalgatnak tévedésből: akár te is kaphatsz...
Amennyiben a kedvezményezett nem járul hozzá a visszahívott összeg visszaküldéséhez, lehetőség van arra, hogy az adatait kikérjék, és azt a megbízó részére megküldje a bank. A küldő fél ennek birtokában további lépeseket tehet a tévesen utalt összeg visszaszerzésére. Így az átutalást indító fél polgári peres eljárás keretében követelheti a tévesen elutalt pénzt a fogadó féltől.
A törvény szerint aki véletlenül vagy tévedésből hozzá került idegen dolgot eltulajdonít, vagy nyolc napon belül nem adja vissza, jogtalan elsajátítás vétsége miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő - mondta el az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kérdésünkre. A bűncselekmény miatt bárki tehet feljelentést, amennyiben a visszaadásra előírt határidő (nyolc nap) eredménytelenül letelt, illetőleg akkor is, ha az eltulajdonításra vonatkozóan konkrét adatok állnak rendelkezésre.