2025 nyarán hétköznaponként kedvezményes rendszerben ebédelhetünk az IKEA-ban: ez tetszeni fog.
Újabb epizódhoz érkezett a józsefvárosi piac szappanoperája. A bíróság elrendelte a Négy Tigris kiürítését és a végrehajtást az üzemeltető Komondor Kft.-vel szemben. Erre várhatóan a következő hetekben sor kerül.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság - a MÁV Zrt. kezdeményezésére - elrendelte a "Négy Tigris" piac teljes területének rendőrségi közreműködéssel történő kiürítését és a vasúttársaság birtokába adását - tájékoztatta lapunkat kedden a MÁV Zrt.
A közlemény is kiemeli, hogy a bírósági végzés a piac bérlője, a Komondor Kft. fellebbezése esetén is végrehajtható. Korábban ugyanis a bérlő pont a folyamatban levő bírósági eljárásra hivatkozva nem volt hajlandó kiköltözni a területről.
A MÁV szerint az ügyben eljáró végrehajtó fogja megjelölni a végrehajtás megkezdésének pontos - várhatóan májusi-júniusi - időpontját. A Kőbányai úti, "Négy Tigris" piac által használt területet eredeti, kiürített állapotában kell visszaadni a MÁV Zrt. részére.
A X. kerületi jegyző a Komondor Kft. által üzemeltetett "Négy Tigris" piac piacüzemeltetési engedélyét visszavonta, a tevékenység folytatását megtiltotta és a piac bezáratásáról és nyilvántartásból való törléséről rendelkezett. A döntés ellen benyújtott fellebbezést Budapest Főváros Kormányhivatala elbírálta, és a határozatot helybenhagyta. A másodfokú határozat a hivatalos közléssel jogerős, ellene nincs helye fellebbezésnek.
A vasútvállalat értesíti a piac bérlőjét, kereskedőit, hogy a piac működése a fentiek szerint megszűnik és kiürítésre kerül, ezért kéri a területről az ingóságok haladéktalan elszállítását.
Eddig nem volt egyszerű a dolog...
Tavaly június közepén jelentette be Kocsis Máté, Józsefváros polgármestere, hogy a kerület a józsefvárosi piac üzemeltetőjének bérleti szerződésének felmondását kéri a tulajdonos Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől és a MÁV Ingatlangazdálkodási Igazgatóságától. A szerződéshez 150 napos felmondási idő kapcsolódik, ígyelvileg november 21-én zárt volna be a Négy Tigris piac.
A polgármester a feketepiac melegágyának nevezte a területet, és jelezte: az önkormányzat hosszú ideje elkötelezett a bezárás mellett, amelyet eddig a helyzet jogi bonyolultsága akadályozott. (A MÁV jogi igazgatósága június 17-én a józsefvárosi piac bérleti szerződését közjegyzői okiratban felmondta.)
November 21-én azonban nem zárt be a piac. Mint arról a Pénzcentrum.hu élőben közvetített, a MÁV jogászai és a rendőrök megjelent a piacon, de azt a bérlő nem volt hajlandó átadni - a fentebb már említett, folyamatban levő bírósági eljárásra hivatkozva. A MÁV pedig elkezdte "kivéreztetni" a piacot: a vízellátást és a villamosenergia-szolgáltatást is korlátozták.
Ennek az lett az eredménye, hogy szép lassan elköltöztek az árusok a piacról - leginkább a szemközti raktártelepre -, így a Négy Tigris ma már csak árnyéka korábbi önmagának.

Az önkormányzat korábbi becslése szerint a piac évente 15 milliárd(!) forint adóbevétel-kiesést jelent, nincs semmi racionális érv arra, hogy változatlan formában működjön. A polgármester 400-ra tette az ottani kereskedők számát, de ez a becslés eléggé képlékeny. A kerület vezetésének szándéka szerint a tisztességes eladók ezután is teret kapnak Józsefvárosban, van igény az olcsó árukra, ezért az, aki a jogszabályokat betartva működik, könnyített eljárásban, kedvező feltételekkel kaphat megfelelő üzlethelyiséget a kerületben.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A Kőbányai úti piac rendőri szempontból is a főváros egyik sötét foltja. Rendőrségi tájékoztatás szerint a piacon a hatóság bevonása nélkül, "házon belül" intézik el a nézeteltéréseket, gyakori a leszámolás, bosszú. A statisztikai adatok szerint az elmúlt fél évben 200 bűncselekmény történt, sok esetről azonban nincs tudomása a rendőrségnek, ilyen például a testi sértés, a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények, a pénzhamisítás, a lopás és az önbíráskodás. Nehezíti a rendőrség munkáját a jól kiépített értesítési lánc, így amikor a rendőrök odaérnek a helyszínre, minden illegális tevékenységet befejeznek az érintettek.
A Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) tapasztalatai szerint az elmúlt években megváltoztak a szokások is, az árusok legfeljebb 1-2 millió forint értékű árukészletet tartanak a helyszínen, és gyakran csak a mintadarabokat helyezik ki, amelyekre aztán embertelen körülmények között, a konténerekben varrják fel a kért márkajelzést. Megjegyezte: a közbiztonságra veszélyes eszközök árusításán túl a kereskedők gyakran "elfelejtenek" számlát adni, és fantomcégeken keresztül szerzik be az árut. A hatóság tájékoztatása szerint évente 50-100 millió forint közötti értékű árut foglalnak le, amelyek többsége hamis ruházati cikk, szerzői jogot sértő termék.

Azt a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) is elismeri, hogy a józsefvárosi piac valóban a hamis termékek forgalmazásának
egyik meghatározó helyszíne. A piac eredeti kereskedelmi tevékenységén
felül a hamis termékek előállításának is már bizonyítottan több esetben
helyszínül szolgált. Az élelmiszerektől a ruházati
termékeken keresztül a kiegészítőkig számos hamis terméket foglaltak már
le a piacon a hatóságok. A felderítések alkalmával nem egy
olyan eset volt, amikor illegális varrodát tártak fel a piac környékén
vagy területén a NAV munkatársai.
Ugyanakkor a fogyasztók számára is nyilvánvaló, hogy a piacokon hamis termékekhez juthatnak hozzá. A HENT évente elvégeztetett fogyasztói kutatása során például megkérdezik, hol vásárolnak az emberek hamis termékeket. A kutatás eredményei alapján elsöprő fölénnyel a piacot jelölik meg a vásárlók, mint elsődleges beszerzési forrást: hamis ruházati cikkeknél a fogyasztók 78 százaléka, parfümöknél 71 százaléka, élelmiszernél tízből nyolc ember jelölte meg azt, hogy piacon vásárolta hamis termékét.

2010-ben
az Országos Kriminológiai intézet segítségével a HENT egy másik
kutatást is végeztetett: a szellemi tulajdonjogokat sértő
bűncselekményeket vizsgálta meg, országosan 303 bűnügyet elemzett az
intézet részletesen. A kapott adatokból kiderül, hogy az elkövetések
színhelyei gyakran a piacok, amelyek közül kiemelkedik a Négy Tigris,
ami az illegális, hamis termékek árusításának közismert helye.
Park, sportpályák jönnek a helyére
A piac helyére 4 milliárd forint értékű fejlesztést - sportközpontot és szabadidőparkot - tervez a kerületi önkormányzat. A fejlesztési terv szerint a sportfunkciókat a pályaudvar Fiumei úti, nyugati szélétől a Posta telkének végéig tartó területen valósulna meg.

A
sportpályákat mintegy 12 ezer négyzetméteren alakítják ki, ezek között
lenne téli sátorral fedett füves labdarúgó pálya, két streetball pálya,
négy teniszpálya, homokos strandröplabda pálya, atlétikai és erdei
futópálya, továbbá mászófal és kültéri fitneszgépek. A beltéri
sportlehetőségek között három sportpálya, uszoda, fallabdapályák,
tánctermek, konditerem és küzdősportterem kialakítása szerepel a
tervekben. Emellett egy szolgáltató egység kapna helyet, ahol
sportszerüzletek, szépségipari szolgáltatások, vendéglátó-ipari egységek
lennének. Az Orczy térhez közeli főépületben hostelt és éttermet
alakítanának ki. A kivitelezés 2015 októberében fejeződhet be.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára
-
Jön a nyári kupondömping a SPAR-nál! (x)
Több száz termék akár féláron – indul a SPAR nyári kuponakciója! Júliusban visszatérnek a SPAR kuponnapok, ahol nemcsak a strandtáskád, hanem a bevásárlókosarad is tele lehet kedvezményekkel!
-
Digitális vállalkozói számla a BinX-től (x)
Gyors, modern és ügyfélbarát vállalati számlaszolgáltatást kínál a hazai neobank, a BinX, sőt a tranzakciós illetéket sem hárítja át ügyfeleire.


