Pénzcentrum • 2013. február 16. 08:00
Egyre gyakrabban esik szó az internet-és mobilbankos visszaélésekről, ennek fő oka, hogy egyre többen használják mobiljukat és az internetet a pénzügyeik intézésére és ezzel arányosan nő a visszaélések száma is. De mire kell figyelnünk, ha valamilyen mobileszközről szeretnénk hozzáférni a pénzünkhöz.
2013-tól az OTP bank internetes felületén is csak úgy kezdeményezhetünk utalást, ha a telefonunkra érkező kódot megadjuk a rendszerben. Ez, a legtöbb magyar bank által már hasznát módszer mondható a legbiztonságosabb módjának a műveletek hitelesítésének, hiszen kicsi a valószínűsége, hogy két különböző eszközhöz is hozzáférnének mások. Hiába látja valaki ugyanis a számítógépen futó alkalmazásokat, a telefonon érkező kódokhoz nem fér hozzá és fordítva. A baj akkor lehet, ha mobilunkon kezdünk el bankolni is, hiszen ekkor egy eszközön kezeljük a tranzakciókhoz szükséges összes adatot.
Így elég csak egy eszközt megfertőznie egy kémprogramnak és már is megtörténhet a baj. Az persze nagyon ritkán fordulhat elő, hogy ténylegesen is hozzáférnek ezekhez a kódokhoz, hiszen nemcsak a bankok speciális felületét kell jól ismernie a kémprogramoknak, hanem az sms üzenet formátumát és a kód helyét a szövegben is tudnia kell. De mit tehetünk mégis, hogy a legkisebb esélyt se adjuk mega bűnözőknek?
Hogyan védekezünk?
Rendszertől függetlenül csak a hivatalos letöltőközpontból szerezzünk be a programokat, a bankok is ide töltik fel alkalmazásaikat. A nem hivatalos és kalózprogramok telepítésével felesleges kockázatot vállalunk. A telepítendő alkalmazás jogosultságait nézzük át. A telepítés során felugrik egy ablak, ami tájékoztat minket, milyen adatokhoz férhet hozzá a telepítendő alkalmazás, ha gyanúsat tapasztalunk ne telepítsünk.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Töltsünk le vírusirtót a telefonunkra is. Ingyenesen is találhatunk olyan alkalmazásokat, amik figyelik, nehogy kártékony programok kerüljenek a telefonunkra. A legtöbb ilyen kártevő felnőtt tartalomszolgáltatóktól és warez oldalakról származik. Ne nyissunk meg a telefonunkon ismeretlen linkeket és kerüljük a hasonló oldalakat.
Több eszközzel is védekezhetünk a hasonló támadások ellen. A mobilbankolás legnagyobb veszélye, hogy ugyan arra az eszközre érkezik a jóváhagyáshoz szükséges kód, mint ahol felhasználjuk azt, így elég csak a tlefont megfertőznie egy kártevőnek. Ezt megelőzhetjük, ha egy másik telefonra kérjük a banki sms értesítéseinket, mint amin a hitelintézet rendszerét futtatjuk, ezzel máris nagyobb védelmet élvezhetünk. Erre jó megoldás lehet, ha tableten mobilbankolunk és közben a telefonunkon várjuk az sms-t. Külön kódgenerátort is kérhetünk, az úgynevezett tokenek egy számsort generálnak, amihez más nem férhet hozzá, és így még ha a mobilalkalmazásunkhoz hozzá is fér valaki a generált kód nélkül ártani nem tud nekünk. Ennek általában bankonként eltérő, de néhány ezer forintos egyszeri költsége van.