Pénzcentrum • 2013. január 10. 12:08
Helyi lapinformációk szerint már Baranya megyében is felütötte fejét az internetes bűnözés, méghozzá az online bankolást megcsapoló hackertámadások formájában. Bár az internetes pénzügyi csalások ilyen értelemben természetesen nem helyhez kötöttek, érdemes nekünk is résen lenni: a Pénzcentrum.hu mutatja, mire figyeljünk.
"Egy rutinszerű otthoni netbankolás közben kerültem a számlavezető bankom honlapjára megszólalásig hasonló felületre. Amikor a belépést követően a tranzakcióhoz új jelszót kértem, egyáltalán nem tűnt fel, hogy annak megerősítésével már egy olyan utalást kezdeményeztek a nevemben, ami egyáltalán nem állt szándékomban" - elevenítette fel a történteket a Bama.hu hírportálnak a baranyai hackertámadás áldozata.
A számla megcsapolására úgy derült fény, hogy a bank figyelőszolgálata gyanúsan életszerűtlennek és logikátlannak találta a tranzakciót - a lekötött betét ilyen módon történő feltörését és egyből továbbutalását -, ezért telefonon ellenőrizték, hogy valóban szándékos volt-e a művelet.
Szerencse a szerencsétlenségben, hogy netes tolvajok az összeget egy ugyanazon bank vezette számlára utalták át, amit az ellenőrzést követő feljelentés után azonnal zároltatott is a nyomozást indító rendőrség. Ha ugyanis az utalás egy unión kívüli másik országba ment volna, vagy a beérkező pénzt továbbutalták volna a befogadó számláról, nagyon kevés esély maradt volna a pénz visszaszerzésére. Utóbbira így is várni kell, hiszen majd csak a banki vizsgálat, a nyomozás lezárultával lehet arra számítani, hogy a pénz visszakerül az eredeti számlára.
Ezzel nyúlják le a pénzed az ATM-nél, pillanatok alatt - KATTINTS!
Az áldozat ott követhette el hibát, hogy nem közvetlenül a bank honlapjára lépett be, hanem egy keresőről kapcsolódott az eredetinek vélt internetes felületre. A megtévesztés azért is volt nagyon hatásos, mert nemcsak a küllem, hanem a honlap működésének rendszere is tökéletesen megegyezett a valódiéval.
Így védekezhetsz
Ne feledkezzünk el az az óvatosságról az internetes fizetések és az internetbank használata során sem - figyelmeztet a Bankszövetség. Számítógépes bűnözők - Európában és most már hazánkban is - egy új módszerrel próbálják meg a banki ügyfelek számláit jogosulatlanul használni. A módszer szerint a számítógépes bűnözők a nem megfelelő védelemmel rendelkező ügyfelek számítógépe, tablet PC-je vagy okostelefonja felett egy kémprogram segítségével átveszik a teljes felügyeletet, miután az ügyfél interneten bejelentkezik. Ezt követően az adott bank logójával ellátott, adategyeztetésre felhívó és az ügyfél türelmét kérő üzenetet jelenítenek meg a számítógép képernyőjén. Mialatt az ügyfél várakozik, a háttérben jogosulatlan pénzátutalásokat kezdeményeznek az ügyfél számlájának terhére.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A visszaélések odafigyeléssel és az internetbanki műveletekre alkalmazott számítógépek meg-felelő védelmével (jogtiszta és biztonsági szempontból folyamatosan frissített operációs rendszer, naprakész vírus és kémprogram védelmi megoldás használata, tűzfal használata, stb.) megakadályozhatóak.
Fontos, hogy amennyiben az internetbanki szolgáltatás használata során, a szokásostól eltérő működést tapasztalunk (például adategyeztetésre történő felhívás jelenik meg, amely alatt a szolgáltatást nem tudjuk használni; az üzenetnek furcsa a nyelvezete, azaz hibás magyar nyelvtani szerkezetű, szóhasználatú, a megszokottól eltérő képernyőelem, beviteli mező jelenik meg, a szokásostól eltérő, pl. ismételt SMS kommunikációra történik kísérlet az adott tranzakció hitelesítés során), azonnal szakítsuk meg az internetkapcsolatot az adott weboldallal, és vegyük fel a kapcsolatot a számlavezető bankunkkal.
Internetbanki műveletek előtt minden esetben győződjünk meg arról, hogy valóban bankunk weboldalán járunk! Ezt a számítástechnikában járatosabb felhasználók az adott oldal tanúsítványának ellenőrzésével tehetik meg. Ha böngészőnk tanúsítványhibát jelez, hagyjuk el az oldalt, és jelezzük ezt bankunknál!
Fontos, hogy a bankok adategyeztetést kérő üzenetet nem jelenítenek meg honlapjukon, vagy internet banki rendszerükben. Az ilyen kérés szinte bizonyosan csalási próbálkozás. A bankok biztonsági szakértői folyamatosan, magas szinten ellenőrzik a bankfiókok fizikai biztonságát, a bankkártyás és elektronikus banki rendszerek sértetlenségét, biztonságát.