Fájni fog a magyar családoknak a Standard & Poor's leminősítése

Pénzcentrum2012. november 23. 18:57

Fájdalmasan érintheti a magyar családokat Magyarország újabb leminősítése: a leminősítés az egyik olyan tényező, amely hatására a forint tovább gyengülhet, az országkockázat növekedése, a bankok kamatemelése pedig növelheti a devizahitelesek terheit.

Az S&P a hosszú futamú szuverén kötelezettségek besorolásának rontását egyebek mellett azzal indokolta, hogy véleménye szerint továbbra is romlik a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága, és ez hatással lehet a középtávú növekedési kilátásokra. (MTI)

Egy fokozattal "BB+"-ról "BB"- re rerontotta Magyarország  adósságának besorolását a Standard & Poor's, de legalább további negatív kilátást rendelt ehhez - azaz már bóvlin is túl van Magyarország az egyik nagy hitelminősítő intézet szerint. Tavaly év végi időszakban is a S&P's kezdte meg azt a leértékelési hullámot, ami aztán minden jelentős szereplőn végigsöpört.

Egyre jobban fájhat a magyar családoknak

A bejelentés hírére hirtelen gyengülni kezdett a forint, az euró jegyzései péntek délután még 279-as szinten mozogtak. A hírre a forint meredek esésbe kezdett a vezető devizákkal szemben, a jegyzések az euróval szemben a 279,5 körüli szintről 282 közelébe ugrottak, egy dollárért jelenleg 217 forintot kell adni.

 

Mit jelent, mit jelenthet ez a hétköznapokban?

A leminősítés az egyik olyan tényező lehet, amely azt eredményezheti, hogy gyengülhet a forint (akár újabb mélypont is jöhet). Könnyen előfordulhat, hogy a magyar fizetőeszköz a továbbiakban is gyenge marad (tovább gyengül) az euróhoz, a svájci frankhoz képest.

Az árfolyam havonta egyszer mindenképp érinti a devizahiteleseket: a bankok ugyanis az esedékes törlesztőrészletet az aktuális (előző napi záró) árfolyam alapján vonják. Egyenes az összefüggés: minél jobban erősödik az euró vagy a svájci frank a forinthoz képest, annál jobban emelkedik a törlesztőrészlet is.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)


Nőhet a magyar országkockázat (ismert nevén a CDS-felár), ez pedig azt jelenti, hogy a bankok drágábban kapnak hitelt, mint korábban. Ez a bankokat törvényileg is jogosulttá teszi arra, hogy kamatot emeljenek - ezzel pedig (ha nem is azonnal) szintén nőhetnek a hitelesek terhei.

Az új hitelek is drágábbak lehetnek, eleve kevesebben tudnak majd hitelt felvenni. Pedig csak épphogy elkeztek csökkeni ezek a kamatok.

?Újra hódít a retró: lassan visszatérnek a legendás kamatok?

Ezzel együtt a betéti kamatok kamatszintje is emelkedhet: mivel a magas országkockázati felár miatt a bankok drágábban jutnak külföldi forrásokhoz, belföldről próbálnak meg új forrásokat szerezni - ez pedig leginkább úgy lehetséges, ha emelik a különböző betéti konstrukciók kamatait.

A kialakult helyzet csökkentheti a jegybank kamatcsökkentésének esélyét. Vagy ha mégis folytatja a monetáris intézmény a mostani kamatpályáját, akkor az infláció szabadulhat el a következő időszakban.

Címkék:
cds, országkockázat,