Pénzcentrum • 2012. szeptember 29. 08:02
A népszerűségének áldozata a legnagyobb mobiloperációs rendszer. Egyre nagyobb számban készítenek ártó szándékkal különböző vírusokat és trójaiakat Android operációs rendszerre. A szakértők szerint néhány biztonsági lépéssel megelőzhetnénk a nagyobb károkat.
A megvásárolt okostelefonok kétharmadán androidos operációs rendszer fut. Ez a népszerűség tette a vírusgyártók legkedveltebb célpontjává ezt az operációs rendszert. A G Data vírusirtó cég biztonsági szakértője , Eddy Willems több jó tanáccsal is ellátja az okostelefon tulajdonosokat a Vírusirtó blogon.
"Az android nem védtelenebb vagy biztonságosabb, mint például az iOS vagy a Windows, de ez az operációs rendszer mégis majdnem tökéletes célpont a bűnözőknek. Az IDC piackutató intézet szerint három okostelefonból kettő, amit ez év második negyedében vettek, androidos rendszert futtat. Az ilyen mobilok széles körű elterjedtsége teszi a Google operációs rendszerét vonzóvá a bűnözők számára, mert ezek révén nagyszámú felhasználót érhetnek el" - mondta Willems.
Drága szolgáltatásokra regisztrál
A fertőzött androidos alkalmazásokat elég csak letőlteni és telepíteni a felhasználók, és a kártevő máris eljutott az okostelefonra vagy a táblagépre, hogy személyes információk után kémkedjen vagy regisztrálja a felhasználót drága prémiumszolgáltatásokra, a tudomásunk nélkül.
Akár egy egyszerű zseblámpa alkalmazásnál előfordultak olyan fertőzött verziói is, amely az alapfunkcióik mellett el tudták érni a személyes információkat, és ezeket elküldték a támadóknak. Bár a szakértő szerint Google hamar felfedezi és eltávolítja az ilyen alkalmazásokat, de egy népszerű szoftvert nagyon gyorsan és nagyon sokan letöltenek és telepítenek. A kártevők emellett független piactereken keresztül is terjednek, és ezekről csak hosszabb idő után távolítják el őket. Csak nagy körültekintés mellett telepítsünk így alkalmazásokat.
Mit tehetünk?
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Egy vírusirtó telepítése máris segíthet, hogy ne kerüljünk a fentiekhez hasonló helyzet. De már az is elég lehet sok esetben, ha odafigyelünk, milyen engedélyeket kér egy egy alkalmazás és nem telepítünk olyat, amely gyanúsan sok mindenhez kíván hozzáférni.