Fontos változás a magyar boltokban, piacokon

Pénzcentrum2012. augusztus 1. 15:17

Úgy tűnik, pont kerül a magyar tojás-gate végére. Augusztus 1-jétől ugyanis kötelező feltüntetni a darabár mellett az egy kilóra vetített árat is a tojás esetében.

Idén tavasszal röppent fel a hír, hogy módosíthatja a kormány a termékek egységárának feltüntetésére vonatkozó szabályozást a tojáspiaci anomáliák miatt. A Baromfi Termék Tanács szerint a kereskedelmi láncok vevőcsalogató céllal a kisebb, S-méretű tojásokat látszólag olcsóbban kínálják, de a fogyasztók a normál nagyságú termékekhez képest összességében kisebb tojástömeget vesznek. Ezért az "ár-súly arányt" tekintve a vásárlásra ráfizetnek, mert a termékekhez drágábban jutnak.

A BTT szerint ez az értékesítési gyakorlat azért is aggasztó, mert az S-tojások nagy része az uniós tagországokból érkezik, amelyekben e termékek étkezési tojásként eladhatatlanok. Becslések szerint az S-tojások éves szinten a belföldi étkezési tojásforgalom 15-20 százalékát teszik ki, amelyből 5 százaléknyi a magyar termelés, a többi pedig a behozatal adja. Ezért a terméktanács a hazai piaci szereplők védelmében kezdeményezte, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium a szabályok módosításával egyértelműsítse a jelölési előírásokat.

A szervezet álláspontja az volt, hogy fő változtatásként a kereskedők számára kötelezővé kell tenni, hogy az üzletekben ne csak a forint/darab árat, hanem a minimálisan garantált nettó mennyiségre számított, legmagasabb forint/kilogrammos árat is tüntessék fel. Így a fogyasztók el tudják dönteni, mikor járnak jobban: ha darabra vásárolnak, vagy ha a súlyra vetített árat veszik alapul.

A boltokat, üzletláncokat képviselő Országos Kereskedelmi Szövetség ellenezte a kilónkénti ár feltüntetését. Az OKSZ saját méréseinek egyik legfontosabb megállapítása, hogy a kisebb méretű tojás kilóra számított egységára magasabb lehet a nagyobbnál. Méréseik szerint a legkönnyebb és a legnehezebb "L-es" doboznyi tojások között 1 dekagramm különbséget észleltek, azaz egy tojásra számítva 1 grammot.

A kereskedők tapasztalatai szerint a vásárló megnézi a tojást vásárláskor, valószínűleg feltűnik neki a méretbeli különbség is (olyannyira, hogy a leleményesebbek az önkiszolgáló értékesítőhelyeken össze is válogatja a legnagyobbakat, persze, szépen elrendezve a csereberét a különböző dobozokban).


Az OKSZ szerint a tojás kilós árfeltüntetésének legnagyobb gátja, hogy azonos méretosztályon belül is a dobozok súlya eltérő: azt meg tudja állapítani a vásárló, hány tojás van a dobozban, de hogy melyiknek mennyi a súlya, az már nehezebben megy. A pontos tájékoztatás követelménye azt jelentené, hogy minden dobozra rá kellene írni a benne lévő tojások súlyát, különben (lehet, hogy csak grammokban mérve is) pontatlan lenne a tájékoztatás. Így viszont a darab árból kiindulva (az nem változna, legalábbis eddig ez nem merült fel) minden különböző súlyú doboznyi tojás kilóra számított egységára más-más lenne. Szerintük ennyi árcédulának nincs hely a polcon.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A Kossuth rádió Hajnaltáj című műsora által megkérdezett kereskedők egyelőre szkeptikusak a friss jogszabály életszerűségét illetőleg, többségük nem is értesült a változásról. Az egyik árus szerint a rendelettől alapvetően nem változik meg a piacok élete, azt mondta, az újítás előtt is voltak kötözködő vevők, és ezután is lesznek. A nyilatkozó vásárlók véleménye megoszlott, többen szintén furcsállották, hogy mostantól kilóra kell mérni a tojást, egy asszony szerint ez egyszerűen "hülyeség", egy másik szerint azonban jó az új rendelkezés, mert valóban csalóka lehet a darabár. Mutatóba a nagyok vannak kitéve, de aztán aprókat dobozol neki az árus - tette hozzá.

A kis méretű, S-es tojás értékesítése gyakorlatilag csak Magyarországon létezik, a legtöbb európai államban ekkorát nem kínálnak a kereskedők a piacokon, illetve boltokban - mondta Végh László, a Tojásszövetség elnöke, aki maga is tojótyúkok tartásával foglalkozik. A szakmai szervezet vezetője hangsúlyozta, az S-es tojás a kontinensen ipari minőségnek felel meg, így nem kerül a polcokra, hanem tojásport és lét csinálnak belőle. Magyarországon azonban héjas tojásként kerülnek a kiskereskedelembe, az áruházak vevőcsalogatónak használják őket.

Végh László szerint, ha három-négy normál méretű, M-es, L-es tojásból csinál valaki rántottát vagy tükörtojást "azért az más", mintha ugyanennyi S-es tojásból tenné ugyanezt. A Tojásszövetség elnöke úgy becsülte, a kisméretűből akár hat-hét darab is kell ugyanakkora adaghoz.

Címkék: