Pénzcentrum • 2010. február 23. 04:32
2010: Az IKEA botrányainak éve? Pocsékul indul a 2010-es év az IKEA számára: a svéd lakberendezési áruházlánc hírneve igencsak megtépázódott az elmúlt hetekben. Sztrájk Franciaországban, hatalmas vihart kiváltó botránykönyv Svédországban, korrupciós botrány az orosz menedzsmentben: kérdés, mi jöhet még?
Az IKEA 1943-as alapítása óta a sikeres multinacionális cégek egyik mintapéldájává vált, Ingvar Kampradot, a cég 83 éves alapítóját pedig élő legendaként tartják számon az üzleti életben. Az elmúlt hetekben, hónapokban azonban több olyan botrány is bejárta a világsajtót, ami komolyan veszélyezteti a vállalatóriás üzleti hírnevét.
Az egyik legtekintélyesebb gazdasági napilap, a Financial Times szerint az egyre súlyosbodó problémák oka a cég szigorú családi irányításában keresendő. Kamprad és fiai sok esetben személyes érdekeik által vezérelve hoznak meg fontos üzleti döntéseket, a birodalom gyakorlatilag kézi vezérléssel működik. Az Financial Times szerint a problémák megoldását éppen ez, a transzparencia erősítése jelentheti.
Az IKEA-milliárdos: így él a világ 5. leggazdagabb embere
De lássuk, milyen botrányok miatt repedezik mostanában a kék-sárga kolosszus:
1: Korrupció Oroszországban
Az áruházlánc február 16-án azonnali hatállyal elbocsátotta közép- és kelet-európai igazgatóját, valamint a konszern oroszországi ingatlanjaival foglalkozó igazgatóját, miután kiderült, hogy szemet hunytak a vesztegetések felett.
A Kommerszant című orosz üzleti lap néhány nappal korábban írt arról, hogy a két IKEA-menedzser személyesen ugyan nem vett részt az ügyletben, de tudomásuk volt arról, hogy a bevásárlóközpontot építő fővállalkozó csúszópénzzel oldotta meg az energiaellátást.
Ingvar Kamprad az Expressen című svéd bulvárlapnak adott interjújában kijelentette: "olyan szomorú voltam, hogy sírtam, mint egy gyerek", miután értesült az oroszországi vesztegetési ügyről. "A történtek összetörték a szívem, nagyon szomorú vagyok" - közölte a 83 éves cégalapító. A Svájcban élő Kamprad reményét fejezte ki, hogy az ügy nem sérti majd az IKEA oroszországi piaci részesedését, közölve, hogy "az oroszok többsége megérti majd helyzetünket".
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
2: Sztrájk Franciaországban
Általános sztrájkra szólították fel az IKEA franciaországi szakszervezetei minden munkatársukat, miután nem vezettek eredményre a vezetéssel folytatott bértárgyalások.
Az alkalmazottak egy része tíz napja gyakorlatilag blokád alá vonta az IKEA Párizstól nyugatra lévő Plaisirben található székházát.
A vezetés az idén csak maximálisan két százalékos béremelésre hajlandó, ebből egy százalékot minden dolgozó megkapna, a másik egy százalék teljesítményhez kötődne. A szakszervezetek azonban négy százalékos általános béremelést követelnek, arra hivatkozva, hogy az IKEA a tavalyi évet 52 millió eurós nyereséggel zárta, és új áruházakat is nyitott.
A vezetés elzárkózott a további tárgyalásoktól. A Franciaországban kilencezer embert foglalkoztató svéd lakberendezési áruházláncnak ez az első jelentős szociális konfliktusa a francia szakszervezetekkel. Hat áruházban már egy héttel korábban is sztrájkoltak a dolgozók.
A Le Figaro legfrissebb információ szerint a dolgozók ideiglenesen felfüggesztették a sztrájkot, a tárgyalások jelenleg is folynak a szakszervezetek és a menedzsment között.
Kilóra megvett környezetvédők, diktatúra és megfigyelés