Pénzcentrum • 2010. január 26. 18:02
Multimédiás MP3 fájltól remélnek előrelépést a kalózkodás elleni küzdelemben a technológia kifejlesztői. A MusicDNA olyan plusz információkat ad a zenei fájl mellé, amely talán újra vásárlásra csábítja a letöltőket -írja a hamisitasellen.hu.
Az MP3 fájlok utódját és a zeneipar szebb jövőjét látják a MusicDNA névre keresztelt multimédia projektben a technológia kifejlesztői. Az MP3 születésénél is bábáskodó fejlesztő cég, a Bach Technology új ötletének alapgondolata, hogy olyan pluszt kell adni a zenerajongóknak, hogy azok ismét hajlandóak legyenek fizetni a termékért.
A zeneipar legnagyobb éves szakmai találkozója, a Midem (Marché International du Disque et de l'Edition Musicale) keretében a napokban bemutatott MusicDNA újszerűsége, hogy a legális szolgáltatáson keresztül letöltött digitális zenei fájl mellé széleskörű információs tartalmat kínál a dalról és az előadóról. A számítógépen és zenelejátszókon is megjeleníthető járulékos tartalmak között dalszövegek, videók, turnédátumok, Twitter- és blogbejegyzések mellett gyakorlatilag bármi szerepelhet, amit a művész közzétenni, megosztani kíván.
A MusicDNA további sajátossága, hogy kifejlesztői az illegális letöltés versenytársát látják megjelenésében. Stefan Kohlmeyer, a Bach Technology vezérigazgatója szerint a jelenlegi digitális piacon hiányzik a legális vásárlásra ösztönző kínálat, így megérett az idő az újabb technológiai váltásra, ami talán a zeneipar kalózkodás okozta visszás helyzetén is segít majd.
Kohlmeyer szerint a legálisan vásárolt multimédiás MusicDNA fájlok automatikusan frissülnek és bővülnek az előadóhoz kapcsolódó eseményekkel, így az aktuális koncertdátumokkal és új megjelenésekkel, amit a kalóz fájlok viszont nem tudnak biztosítani. Így, ha sikerül megteremteni a plusz tartalmak iránti igényt, a zenerajongók inkább ezeket fogják választani a statikus fájlokkal szemben. Kohlmeyer hozzátette, szerinte a hagyományos és multimédiás fájlok közti különbség legalább olyan jelentős, mint amilyen a CD lemezeké volt a kazettákhoz viszonyítva.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az egyelőre még csak kisebb független kiadókkal leszerződött Bach Technology tavasszal jelenteti meg az első MusicDNA fájlokat. Ezek ára egyelőre bizonytalan, valószínűleg a kiadók és kiskereskedők határozzák majd meg, de a projekt sikeressége érdekében a fejlesztők a jelenlegi digitális letöltéshez hasonló árkategóriát tartanak reálisnak.
A társított tartalmak ötlete nem egészen friss, hiszen az elmúlt években több hasonló technológia is született. Ilyen az Apple tavaly szeptemberben bemutatott iTunes LP alkalmazása és a nagyobb stúdiók által kifejlesztett CMX, amelyek művészi és multimédia elemekkel gazdagítják a zenei fájlt, vagy az MXP4 által kidolgozott megoldás, amely a multimédia elemek mellé az interaktivitás lehetőségét társítja. Hogy melyik lesz a befutó ezek közül, arról persze egyelőre csak találgatni lehet.