Pénzcentrum • 2009. április 12. 10:00
A recesszió mélyülésével párhuzamosan egyre nő Nagy-Britanniában az úgynevezett "kidultok", magyarul öreg kamaszok száma, akik önálló élet kezdése helyett továbbra is szüleikkel egy háztartásban élnek. Ez a jelenség nem új, azonban a mögöttes motiváció most némileg eltérő.
Egy brit jelzáloghitelező, az Abbey Mortgages felmérése szerint egy év alatt megháromszorozódott, 1,6 millióra nőtt azon 18-34 év közötti fiatalok száma, akik saját lakás fenntartása helyett úgy döntöttek, hogy inkább szüleiknél élnek, vagy olyan barátok, ismerősök lakásában, ahol nem kell fizetniük lakbéréért, és lakásfenntartásért.
Még meglepőbb azonban az a további 300 ezer, 35-54 év közötti ember esete, akik szintén hasonló cipőben járnak idén.
Az Abbey jelzáloghitelezési igazgatója szerint a mostani gazdasági környezetben sajnos sokaknak nincs is más választásuk, mint hazatérni a szülői házba, vagy bármi más módon ingyen szálláslehetőséget keresni.
Korábbi szociológiai kutatások szerint ugyan a "kidult-jelenség" (az angol kid - gyerek, és adult - felnőtt szó összevonásából) inkább a kontinentális Európára jellemző, most azonban úgy tűnik, a brit harmincasok közül is egyre többen tolják ki a felnőtt lét kezdetét.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A szigetországban, a felmérés szerint ma mintegy 1,9 millió öreg kamasz él, akik átlagosan havi 441 font bérleti díjat spórolnak meg, vagyis összesen mintegy 839 millió fontot.
Itthoni is készültek szociológiai kutatások a témában, melyek szerint a szülők nyakán maradó "öreg kamaszok" problémája általában a felső középosztályt érinti, ugyanakkora a legszegényebb rétegre is jellemző, hogy a fiatalok nem állnak a saját lábukra, de ennek egészen más motiváció miatt: hiszen ha a generációk egy fedél alatt maradnak, a közös kiadások megoszlanak, náluk tehát mindig is anyagi okok motiválták a szülői házban maradást.